Egypt: Záhadná inventární stela

18371x 30. 09. 2013 1 čtenář

Tradiční egyptologie přisuzuje stavbu Velké pyramidy Cheopsovi. Pojďme ale připustit ještě jinou možnost. Cheops byl posledním faraónem, který se pokoušel pyramidu zrekonstruovat.

Inventární stela je dokumentem datovaným do 26. egyptské dynastie a obsahuje informace, že v době Cheopse existovala Sfinga a alespoň jedna ze tří pyramid v Gize.

Stela popisuje kontrolu a obnovu chrámu Isis, kterou provedl právě Cheops. Sochy bohů vyobrazených na této stele, byly v chrámu objeveny Cheopsem.

Překlad části textu podle J. H. Breasteda v knize Historické záznamy Egypta (svazek I, strana 85): „Ať žije Horus: Mezer (MD[r]), Král Horního a Dolního Egypta: Cheops, obdařený životem. On nalezen dům Isis, paní pyramid, vedle domu Sfingy [Harmakhis] na severozápadě domu Osiris. Pán Rosta [Rc-sTcw]. On postavil jeho pyramidu za chrámem této bohyně a on postavil pyramidu pro dceru krále Henutsen [Hnwt-sn] vedle chrámu.“

Na stele je pozornost též věnována popisu dalších budov v Gize: „Oblast Sfingy Harmakhis je na jih od domu Isis, paní pyramid, na severu Osiris, pán Rosta. Spisy bohyně Harmakhis, byly přineseny, aby mohly být prošetřeny. – Může se růst, může žít na věky věků; dívat se směrem na východ.“

Trosky chrámu Isis v Gíze

Trosky chrámu Isis v Gíze

Tohle je jediné, co zbylo z chrámu Isis. Jen pár znovu vztyčených sloupů. Rozhodně to nevypadá jako něco, co bylo postaveno ve stejné době jako Velká pyramida.

Pro srovnání – například tzv. zádušní chrám (jeho obvodové zdi) v přímém sousedství Sfingy před prostřední pyramidou stojí dodnes.

 

Zdroj: Facebook

Podobné články

Jeden komentář k "Egypt: Záhadná inventární stela"

  • Martin Martin napsal:

    U kauzy Inventární stély, je patrné jaké nechutné praktiky se dějí v oboru Egyptologie, potažmo historie obecně.
    Z překladu hieroglyfů je na 1000% jasné, že tkz. faraon Chufu, velkou pyramidu jen trochu oprášil.
    Ovšem co na to Egyptolog Mark Lehner a jiní renomovaní kamarádi „nebudeme měnit námi vybudovanou historii“
    Místo sypání si popelu na hlavu, povolají v čele s Hawi Hawassem alias Big-Zet….nastrčeného francouzského architekta Jean-Pierre Houdiniho, který po vzoru svého jmenovce známého kouzelníka vysype rychle z rukávu, že vybudovat Velkou Pyramidu bylo docela v pohodě, tak aby to zapadalo do análů lží o naší historii.

Napsat komentář