Egypt: Zahi Hawass - …nechci o tom vůbec nic slyšet!

424180x 25. 04. 2015 1 čtenář

Tuto středu, 22.04.2015 se v Káhiře (Gíza, Egypt) v Mena House Hotel měla uskutečnit historicky první otevřená veřejná diskuse Zahi Hawasse a Grahama Hancocka, co by zástupců dvou rozdílných pohledů na dávnou historii Starého Egypta. Zahi Hawass měl prezentaci v roli zástupce mainstreamového pojetí egyptologie a Graham Hancock měl přijít s novými – alternativními poznatky na poli zkoumání Egyptské historie (potažmo celého světa).

Nápad, bezesporu úctyhodný, nabral již na počátku díky Dr. Zahi Hawassovi dramatický spád.

Graham Hancock k tomu píše, že oba měli mít prezentaci a on byl jako první. Právě si chystal před začátkem přednášku a procházel si slaidy na počítači, když došel ke slaidu, který osvětloval teorii o souvislosti mezi Orionovým pásem (tzv. Orion correlation theory) a postavením pyramid na Gízské plošině jeho přítele a kolegy Roberta Bauvala. Zahi Hawass se začal rozčilovat. Překlad videa následuje:

Zahi Hawass: Tento člověk (Robert Bauval) je lump a já nechci o něm (a jeho práci) mluvit. A nechci, aby bylo jeho jméno zmiňováno.

Graham Hancock: V akademických kruzích, Zahi…

ZH: On není akademik. On je nic!

GH: V akademickém světě nepoužíváme argumenty ad hominem. Nediskutujeme toho člověka (autora teorie). Diskutujeme podstatu.

ZH: Podstata věci byla již prodiskutována a je vyřešena (uzavřena).

GH: Ne, není…

Zahi Hawass

Zahi Hawass

ZH: Takhle debata byla už uzavřena. Byla všemi uzavřena v Chicagu.

GH: Pak to znamená, že nechceš slyšet nic z toho, co jsem chtěl říci.

ZH: Přesně tak. Nechci nic slyšet!

GH: Je to tvoje ostuda.

ZH: Ne prosím, tohle mi neříkej!

GH: Ale je to pravda. My…

ZH: Neříkej mi taková slova!!! Je to tvá ostuda, ne moje!!!

GH: Nevedli jsme o tom diskusi..

ZH: Nemluv na mne, prosím. Jdi od mne pryč!!!

GH: …ale skutečně…

ZH: Je to tvoje ostuda. Proč ty mi říkáš, že se mám stydět? Proč?!

GH: Protože bychom měli být schopni otevřeně diskutovat…

ZH: Já nechci. Tenhle člověk (míní tím Roberta Bauvala) udělal špatné věci. Já nechci slyšet jeho jméno.

GH: Tento člověk…

ZH: Zavolám známým a zařídím, aby tento muž už nesměl do této země jednou pro vždy! Protože on je darebák… – …to mne nezajímá…

GH: Skutečně bychom měli být schopní diskutovat…

ZH: Prosím, nechci s tebou mluvit. Prosím, nechej mne o samotě.

GH: OK

Graham Hancock a Santha Faiia

Santha Faiia a Graham Hancock

Santha Faiia (manželka GH): V podstatě říkáš, že nechceš vést diskusi a nebo se bavit, když… (není to slyšet, ale předpokládám, že říká něco ve smyslu: bude Graham mluvit o teorii Roberta Bauvala?)

ZH: Proč někdo mluví o teorii někoho jiného. Proč? Proč chce (GH) mluvit o teorii, která byla uzavřena? Proč chcete tuhle teorii znovu otevírat?

GH: Ta teorie není uzavřena.

ZH: Je uzavřena…

GH: Ne, není.

ZH: …všemi. A já nechápu, proč chceš o něm mluvit. Je to směšné. Proč o něm mluvíš? Máš přeci prezentovat svoji teorii a ne myšlenky někoho jiného.

GH: Tohle není stále uzavřeno, Zahi.

ZH: Dobrá, já to uzavřel a tady to prezentuji.

GH: Já prezentuji svoji vlastní teorii.

ZH: Dobrá, já se ale nechci účastnit (tohoto tématu). Jsem připraven přednést svoji prezentaci, ale nechci se účastnit tvé. (Odchází z místnosti)

GH: A tohle všechno ještě před tím, než-li bylo cokoliv řečeno. Jeden obrázek (je na něm znázorněno zarovnání hvězd pásu Orionu a postavení pyramidy v Gíze) a pan Hawass odchází z místnosti. Ostuda.

SF: Co s tím chceš dělat?

GH: Jsem tady a chci diskutovat. Jsem přesvědčen, že tohle je obrovská ostuda pro egyptologii.

SF: On nechce mluvit o Bauvalovi.

GH: Dobře, ale to je mi líto. Bauval je ústředním bodem alternativní argumentace (alternativního pohledu).

SF: Aha.

GH: Nelze vést diskusi bez (odkazu na) Bauvala.

Orion Theory Robert Bauval

Celé tohle představení začalo kvůli jedinému obrázku, který měl Graham ve své prezentaci: Teorie Orionova pásu

 

Průběh samotné prezentace jsem bohužel na Youtube nenašel. Nicméně na závěr proběhla avizovaná diskuse během, které jeden z posluchačů položil Zahi Hawassovi otázku, která ZH opět uvedla do varu:

Host: Děkuji vám za prezentaci. Jako jedno z vedoucích expertů na Egypt se vás chci zeptat… Jaký máte názor, případně, zda byste se mohl vyjádřit k situaci, jaký mají dopad (zda vůbec nějaký) na historii Egypta vykopávky v Göbekli Tepe (Turecko)…

ZH: Co?

H: Göbekli Tepe – jaký měly dopad vykopávky GT na vaše chápání Egyptské historie.

ZH: Jaké vykopávky, kde?

H: Göbekli Tepe.

ZH: V Turecku?

H: Ano.

ZH: Vy mluvíte o něčem co se stalo v Turecku? Vaše otázka se týká něčeho v Egyptě a nebo v Turecku?

H: Jde o vaše stanovisko k novým vykopávkám, které právě probíhají v Turecku ve vztahu k Egyptské historii.

ZH: Pokud něco našli v Turecku, že je to Egyptská práce?

H: Ne. Právě jako jednoho z vedoucích expertů na Egyptskou historii, se ptám, jaký mají dopad tyhle úžasné vykopávky v Turecku?

ZH: Já o těchto vykopávkách nevím.

H: Dobrá, možná by Graham mohl něco o tom říci, a že byste to okomentoval?

ZH: Jistě, ano, může.

GH: Kdyby Dr. Hawass si vyslechl moji řeč, viděl by ty obrázky a slyšel moji prezentaci. Göbekli Tepe bylo objeveno Německým archeologickým institutem reprezentovaným Klausem Schmidtem. Göbekli Tepe je jednoznačně datováno do roku 9600 před naším letopočtem. Naleziště obsahuje velké množství gigantických megalitických pilonů. Více jak 70% z nich je stále ještě zahrabáno pod zemí a je identifikováno zemním radarem. Vyvolává to otázky o původu civilizací, protože zatím jsme nenašli jiné gigantické megalitické stavby (oficiálně) datované do doby 11600 do minulosti. A protože Turecko není zase až tak daleko od Egypta, a protože já si přinejmenším myslím, že tu jsou stále otázky ohled ně stáří Sfingy… Já myslím, že je relevantní zvážit nedávné objevy gigantických megalitických staveb v Turecku, které jsou datovány 11600 let do minulosti. A zda bychom mohli znovu otevřít otázky ohledně stáří Sfingy.

ZH: Nemyslím si, že to bylo řečeno přesně. Nemá to nic společného s čímkoliv. Dle mého názoru, my známe stáří Sfingy. Co bylo nalezeno v Turecku, já si nemyslím a já ani nevím, zda je to pravda či nikoliv. (ZH se obrátí k moderátorovi, kterým je pan profesor Miroslav Bárta, ředitel Českého egyptologického ústavu.) Můžete to komentovat?

MB: Turecko – přesněji východní Turecko. Když se podíváte na tradiční datování starého Egypta a porovnáte jej s Göbekli Tepe, které je datované do pozdního období mezi 7. a 10. století před naším letopočtem, tyto dvě civilizované světy jsou oddělené. Já bych to v případě Göbekli Tepe nenazýval civilizací, protože civilizace je charakterizována mnoha vlastnostmi jako je vyspělá kultura, náboženství, atd. Co my víme o Göbekli Tepe je, že tito lidé žili 7000 let před tím, než-li Egyptská civilizace započala … (Lidé z Göbekli Tepe) vytvořili tyto kruhové, řekněme, chrámy nebo posvátná místa, kde ty monolity jsou od tří do čtyř metrů vysoké, takže …

Během projevu pana profesora Bárty se dr. Havass dohaduje s někým u stolu a náhle v padne. Buď mu dělá problém angličtina (což se mi nezdá) nebo mu dotyčný poradil na co by měl reagovat.

Zahi Hawass byl právě tím, kdo se po té, co byl vyhozen ze svého místa, odvolával na radarové průzkumy Francouzů ve Velké pyramidě a byl to bezesporu právě on (jeho tým), kdo prováděl průzkumné vrty v prostoru Sfingy na základě radarových objevů Japonského týmu egyptologů v roce 1987.
ZH: Není podstatné zda něco ukázal radar, protože já radaru nevěřím. Používal jsem radar při veškeré mojí práci a nikdy se s ním nic nenašlo. Takže já se obávám o to, co radar ukázal.

GH: Dobrá, já se obávám, že radar funguje a vy (ZH) tu diskreditujete práci Německého archeologického institutu a práci profesora Klause Schmidta, který bohužel před pár měsíci zemřel. Velmi precizní a dobře odvedená práce, těžce pracujícího člověka, který publikoval své objevy, které nebyly zpochybněny. Göbekli Tepe je 11600 let staré. Je to obrovské megalitické naleziště. Není příliš daleko od Egypta. Dle mého názoru je tu relevantní souvislost – minimálně by nás to mělo vést k některým nesrovnalostem ohledně nalezišť v Egyptě.

MB: Pokud mohu zaujmout stanovisko jako nezávislá osoba na těchto dvou respektovaných gentlemanech, pak dle mého názoru Göbekli Tepe a Sfinga, a nebo Staré království Egyptské, nemůže být porovnáno. Tato dvě místa jsou od sebe vzdálena tisíci lety historie. Je to jiný styl architektury a jiný druh kultury – dle mého názoru. A jistě nemůžeme posuzovat tuto záležitost v tomto okamžiku, protože většina z nás, většina z vás, není s touto záležitostí obeznámena. Ale určitě se někdy večer podívejte na google. Uvidíte, zda tam jsou nějaké podobné znaky, podobné charakteristiky mezi těmito dvěma místy. Nechávám to otevřené pro vás soud.

GH: Argument Dr. Marka Lehnera, ohledně Sfingy, který pronesl před mnoha lety, byl o tom, že Sfinga nemůže být 12000 let stará, protože tu v té době nebylo jiné místo, jiné megalitické místo kdekoliv ve světě, které by bylo podobně 12000 let staré. Když tu máme velký objev iniciovaný respektovaným archeologickým institutem v Turecku – velké megalitické naleziště, které je 11600 let staré… Já věřím, že tohle jde proti argumentu ohledně absence kontextu pro Sfingu, která je též megalitickým monumentem. Mimochodem, já nemám argument Dr. Hawasse ohledně datování pyramid. (Zjevně narážka na datování podle teorie RB.) To je také megalitické místo tady v Gíze, které mne zajímá.

 

Robert Bauval k tomu napsal včera na Facebooku: Celý spor začal v roce 1993, když John A. West a Robert Schoch iniciovali debatu: „Stáří Sfingy“. Hawass proti nim zuřivě zaútočil v tisku a vyzval ostatní egyptology, aby se k němu připojili k v odhalení (zdiskreditování?) jejich práce. Jednou podpásových taktik Hawasse byly osobní útoky, když je nazval židy, sionisty, šarlatány, zloději, atd. V arabském světě slova žid a sionista jsou považovány za nejhorší osobní nadávku.

Když jsem publikoval o rok později moji knihu Záhada Orionu (únor 1994), po které následovalo několik významných televizních dokumentů, zaměřil Hawass své osobní útoky i na mne – začal mi nadávat stejným způsobem. Věc se stala horší po té, co Graham Hancok a já jsme společně publikovali v roce 1996 knihu Strážce Genesis/Poselství Sfingy.

V květnu 1997 dokonce svolal Hawass tiskovou konferenci, na které byly zastoupeny místní i mezinárodní media, která nasměroval proti nám (West, Hancock a Bauval).

Zleva: John A. West, Robert Bauval, Zahi Hawass, Graham Hancock

Zleva: John A. West, Robert Bauval, Zahi Hawass, Graham Hancock a zeď Sfingy

Během několika let, která následovala, Hawass ve svých osobních útocích pokračoval. Většinou útočil na mne, protože jsem byl vystaven jednání s různými Americkými organizacemi. Celé se to vyhrotilo v roce 2013, když Hawass na mne znovu zaútočil s tím, že jsem: „Žid, který najal Němce, aby ukradli kartuši faraona Chufu ve velké Pyramidě“. (Viz. článek Němečtí egyptologové zkoumali stáří kartuše Cheops ve Velké pyramidě)

To byl samozřejmě jednoznačný nesmysl a naprostá lež. Nejenže jsem neměl nic společného, ale navíc kartuš nebyla vůbec ukradena. (Ve skutečnosti byla kartuš poškozena už v letech 2004 až 2006, tedy v době kdy Hawass sám osobně měl pyramidy na starosti.) Naneštěstí, tahle bizardní, šílená a nezodpovědná obvinění od Hawasse byla vzata egyptskými soudy vážně a šest nevinných Egypťanů bylo uvězněno.

Poslední šílený výbuch emocí na konferenci v Mena House 22.04.2015 odkryl skutečnou tvář tohoto muže. Vlastně je mi ho líto, protože nad sebou zjevně ztrácí kontrolu a potřebuje odbornou pomoc. Takové jednání na veřejnosti je naprosto nepřijatelné. Nevidím jediného rozumného člověka, který by někoho takového mohl brát vážně.

Přikládám odkaz na video televizního dokumentu, který byl natočen v roce 1996. Je vněm vidět původ všeho konfliktu. Užívejte si (S: Nepochybně dokument, nikoliv konflikt. :))

[hr]

Robert Bauval v jednom rozhovoru uvedl, že Zahi Hawass měl velký zájem na vykopávkách pod Velkou Sfingou. Hodně se zajímal o zprávy Edgara Cayceho, který předpověděl objev místnosti záznamů z dob Atlantidy. Od toho se také odvíjela snaha Zahi Hawasse provádět průzkumné (i radarové) průzkumné sondy pod Sfingu.

Dokud byl Zahi Hawass u kormidla oficiálních Egyptských dějin, úpěnlivě odháněl všechny, kteří by mohli začít šťourat do zavedených paradigmat. V souvislosti s politickými změnami byl ale Hawass odstaven a jeho vliv je dávno pryč. Dá se i říci, že dávno pryč doba, kdy jeho argumenty měly nějakou váhu.

Podobné články

4 komentářů k "Egypt: Zahi Hawass – …nechci o tom vůbec nic slyšet!"

Napsat komentář