Egypt: základy egyptštiny aneb jak se řekne hrobka a pyramida

347061x 05. 08. 2015 1 čtenář
Aktualizováno: 05.08.2015, 10:32

Stephen Mehler je více než 30 let nezávislým egyptologem. Je žákem Abd’Ela Hakima Awyana, který učil na základě ústní tradice o dávné civilizaci země Khemit, která je stará více než 10.000 let.

Mehler ve své přednášce vysvětluje původ a význam slov, které v současné době používáme v souvislosti s egyptskou kulturou.

Slovo amen je odvozené z egyptského výrazu amon označujícího: “nechť je skryto”.

Slovo “per” znamená “dům / domov”.

„per-aa“ – se do angličtiny překládá jako high house. Z původního slova per-aa řekové vytvořili „Per-oh“, což dnes známe jako „farao“ nebo „faraon“. My to chápeme jako „král“. Význam byl ale jiný: dům ženy. Jde o to, že egyptská civilizace ctila ženskou linii, neboť žena měla dominantní postavení.

Slovo „per-ka“ – by se dalo zjednodušeně přeložit jako hrob(ka). Širší význam je ve smyslu dům fyzické projekce sebe sama. Není tím myšleno přímo tělo, které se označovalo khat nebo khet.

„per-ba“ – známe slovo „ba“, které lze chápat jako duch/duše. Význam celého pak dům ducha. Za domy ducha se označovalo to, čemu my říkáme chrámy, místa meditace a relaxace.

„per-neter“ – z tohoto slova je odvozeno pyramida. Slovo neter se běžně překládá jako bůh/bohyně, což je špatně. Slovo se vztahuje k principu, nikoliv k osobě. Lze to chápat jako boží princip nebo přírodu nebo zdroj energie. Řecké slovo pyramidos lze přeložit jako oheň uprostřed. Jde tedy o místo/domov zdroje energie nebo stvoření. Rozhodně nelze mluvil o hrobce, neboť ta má vlastní označení „per-ka“.

V Edfu existuje nápis, který říká: „per-te-ascat“, což lze přeložit jako dům vody. Následují symboly „per-neter“. Z toho lze usuzovat, že dům vody byla pyramida. Pyramidy byly napojeny na vodu. Z průzkumů víme, že pod pyramidami v Gíze je splěť chodeb, které byly zatopeny vodou.

„per-wer“ – domov učitele, tedy místo odkud pochází vše vědění. V tomto případě jde i o narážku ne kemitologii, což je učení o kultuře a od kultury Kemit.

Až vám zase někdo vykládat něco o pyramidách=hrobkách, zeptejte se na význam slova. ;)

Poznámka: Přepisy egyptských slov odpovídají výslovnosti v angličtině.

Podobné články

34 komentářů k "Egypt: základy egyptštiny aneb jak se řekne hrobka a pyramida"

 • Martin Horus Martin Horus napsal:

  Když děti ve školách učí o pyramidách takové zavádějící lži, co z nich potom bude ? další zástupy skeptiků, bez vlastního úsudku.
  Mer..je výraz pro slovo “ cestovat „

  • OKO OKO napsal:

   A to jsi se dozvěděl jak? Jestli je to pravda, tak by bylo fajn to těm Egypťanům vysvětlit, aby věděli, co vlastně říkají. To myslím vážně.

   • Martin Horus Martin Horus napsal:

    Skoro žádní původní Egypťané / Kemeťané / už neexistují, pouze ti co nesou jejich odkaz ve svých genech. Taky to myslím vážně, zcela vážně.

    • OKO OKO napsal:

     Takže jako správný skeptik se tě hned zeptám:
     1. Kdo kromě tebe ještě může význam toho slova potvrdit?
     2. Máš k dispozici pozitivní test na signifikantní genetickou příbuznost s Kameťany?
     3. Máš nějakou představu, jak by se význam slova „Mer“ mohl zapsat do tvé genetické výbavy?

     Nerozuměj tomu špatně. Jestli to výše nemůžeš prokázat (případně přinést jiné důkazy), tak to pouze znamená, že v očích skeptika je to málo pravděpodobné. Mnohem pravděpodobnější je v takovém případě uvažovat o nějaké formě obsese. Ale bavíme se jen o pravděpodobnosti. Samozřejmě.

 • M napsal:

  Nevím o tom, že by někdo někdy tvrdil, že slovo „pyramida“ jazykově znamená to samé co „hrobka“. Asi zbytečná obava.

  • Martin Horus Martin Horus napsal:

   Co tě naučili ve škole o významu slova Pyramida ?
   V každé učebnici, a v každé vaší vědecké publikaci je u slova Pyramida = hrobka.
   Přirovnávat Pyramidy k hrobkám je ta největší úmyslně zavádějící paradigmatická lež v novodobých dějinách lidstva a ještě to zanášet dětem do mozků, bych přirovnal inkviziční vymítací masáži..“ učte se co mi kážeme, aby jste náhodou nenarazili na pravdu „

   • M napsal:

    Pokud někdo prohlásí, že stavba zvaná pyramida měla (klidně si dosaďte mimo jiné) funkci hrobky, tak to neznamená, že slovo „pyramida“ má význam „hrobka“. To samozřejmě nemá.
    V žádné učebnici ani vědecké publikaci nic takového nestojí, a poznámky v článku na toto téma jsou tudíž zcestné.

    Abychom si udělali analogii s jinými slovy: učebnice tvrdí, že paneláky obvykle slouží jako obytné domy. Vy jim podsouváte falešné a samozřejmě chybné tvrzení, že panelák=obytný dům. A nakonec činíte závěr, že slovo „panelák“ je odvozeno od slova „panel“ a nikoliv „bydlet, a tudíž není možné, aby se v paneláku dalo bydlet.

    Nezdá se vám to taky padlé na hlavu?

    • Martin Horus Martin Horus napsal:

     Padlé na hlavu je vše co je postaveno na lži.
     Panelák je výraz pro panelový dům, v kterém žijí lidé – popř. s domácími mazlíčky a různým venkovní hmyzem..lidově řečeno králíkárna, tudíž slangově by to mohlo být pro návštěvníka z jiné Planety zavádějící, protože by si posléze myslel, že tam bydlí králíci resp. že lidé jsou králíci…a kdo by byli pak ti králíci..vládnoucí inteligence této Planety?
     Debata na úrovni….
     Sueneé..“per“ byl Kemetský výraz pro „dům“ ale může mít i více podobných výrazů, stejně tak jako anem “ je skryto “ převzato pro modlitbu..
     už od prvních starých překladů egyptských textů je v nich nejenom zmatek, ale i tím že se začali překládat od roku 1822..poukázal bych na zcela opomíjený fakt, že lidé této doby posuzovali resp. překládali texty a poselství a srovnávali ho se svou dobou, čímž porovnávali nesrovnatelné, protože civilizace na území dnešního Egypta byla na nesrovnatelně vyšší úrovni / a to ve všech aspektech / něž tomu bylo roku 1822. Na zcela mylné překlady poukazují mnozí zahraniční i např. naši překladatelé viz. J Kozák..já sám bych tzv. Knihu Mrtvých celou přepsal, jelikož už jenom její samotný název je zcela mylný..jedná se o knihu “ Světla “ a oficiálně prezentované překlady a jejich pochopení snad ani nebudu komentovat.
     Kdyby byla správně pochopena a přeložena, nemuseli by se lidé dohadovat a polemizovat např. o svém původu.
     Otázkou zůstává jestli je to zase úmysl těch kteří z těchto omylů finančně parazitují a nechtějí přiznat svůj omyl a nebo je to účelově cílené, aby neprosákla pravda na povrch.
     Omlouvám se za delší komentář, nějak se mi rozepsaly prsty..nečtu to po sobě, takže omluvte i případné chyby..resp. drobky v klávesnici :-)

     • M napsal:

      Jen jsem upozornil na to, že nikdo netvrdí, že by slovo pyramida neslo význam hrobka, jak se snaží podsouvat článek. To je vše.

      • Martin Horus Martin Horus napsal:

       šetříš slovy, copak nemáš drobky ?

      • Sueneé napsal:

       Tak abychom tu frašku uzavřeli, použiji za zdroj Wiki heslo „pyramida“: Přestože o účelu i vzniku egyptských pyramid koluje řada mýtů, které jsou označovány jako nevědecké, shoduje se vědecký svět na tom, že se jednalo o hroby králů.
       Jinými slovy apriory se oficiálně o pyramidách uvažuje jako o hrobkách. howgh.

       • Martin Horus Martin Horus napsal:

        Dcera mi přinesla ze školy publikaci o Egyptě, kde se doslova píše, že Pyramidy jsou hrobky faraonů. Dále slovo Pyramida je řecky pyramis, což dle této knihy je označení “ malého koláče “
        Když k tomu přidám Darwinovu obludnou teorii, tak to už není k smíchu, ale k pláči.
        To se pak člověk nemůže divit, že mimozemské civilizace a pravdu o našem původu vidí pouze někteří resp. ti co mají rádi např. koláč, ale nepokládají ho za Pyramidu.

       • M napsal:

        Tohle je o elementární logice a chápání jazykových prostředků. Pokud nejste schopen odlišit význam dvou tvrzení „pyramidy sloužily jako hrobky“ a „pyramida je synonymum ke slovu hrobka“, tak je mi líto, ale nikam se neposuneme.

        Platné tvrzení je to první, vy v článku podsouváte to druhé, které má zcela odlišný význam a ani na wikipedii ani v učebnicích ani ve vědeckých pracech ho nenajdete. Napadáte něco, co neexistuje.

       • OKO OKO napsal:

        Našel jsem, že sami Egypťané říkají stavbám ve tvaru pyramid „Mer“. Význam toho slova ovšem prý není znám.
        http://www.iencyklopedie.cz/pyramidy/

        • Martin Horus Martin Horus napsal:

         Když děti ve školách učí o pyramidách takové zavádějící lži, co z nich potom bude ? další zástupy skeptiků, bez vlastního úsudku.
         Mer..je výraz pro slovo “ cestovat „

         • OKO OKO napsal:

          Ty jsi asi pořád ještě nepobral, co znamená být skeptikem. Zkusím ti to vysvětlit. Řekněme, že tě na ulici zastaví cizí muž a sdělí ti, že je příbuzný tvé matky, který zrovna projíždí tvým městem, cestou ho ale okradli a potřeboval by 1000 korun, aby se mohl dostat zpět domů. Pak ti zaručeně peníze vrátí, stačí, když mu dáš adresu.
          Tak. Skeptik začne zvažovat, zda je ta historka pravděpodobná. Pokud již jeho matka nežije, tak předloženou povídačku rovnou zamítne. Pokud matka žije, zeptá se dotyčného na jméno a zapátrá v paměti, zda jeho matka má nějakého takového příbuzného, případně matce zavolá, aby si to s ní ověřil. Pokud si vzpomene nebo mu to matka potvrdí, začne to brát vážně a dotyčnému nejspíš pomůže. To je zjednodušeně skeptický přístup. Pokud reaguješ jinak, nech se preventivně vyšetřit, ušetříš dost peněz.

          • OKO OKO napsal:

           Oprava, pokud jeho matka nežije, tak zapátrá v paměti a případně zvolí další ověřovací metody s cílem zjistit možnou příbuznost muže s jeho matkou. Chybka se vloudí, nejspíš je to tím vedrem :-) Na principu to ale nic nemění.

          • Martin Horus Martin Horus napsal:

           Tak teď jsi mě fakt pobavil. Mám pocit, že se vrátíme na začátek a probereme znova ty chlupy :-)
           pro mne je skeptik jedinec, který vidí technokraticky jednostranně a bez vlastního úsudku, takže jestli hypoteticky matka žije je vám jedno, změříte jí vědeckou definicí dalšího skeptika a i kdyby byla z jiné části Galaxie, nehnete ani brvou..víš co mi to připomíná ?

          • OKO OKO napsal:

           Já jsem se ti to snažil vysvětlit. Já uvažuji tak, jak jsem popsal. Možná že i M a S tak uvažují (kdyžtak mne pánové opravte). Evidentně máš zkreslené představy o skepticích. Nejsi náhodou občas také skeptik?

          • OKO OKO napsal:

           A ještě taková drobnost, která se ale týká jen mě osobně a se skepticismem to nesouvisí. Kdyby ten člověk očividně potřeboval pomoc, tak bych mu pomohl a ta jeho storry by pro mne byla jen nepodstatná berlička, kterou použil, protože musel…

          • Martin Horus Martin Horus napsal:

           Ponechme teď skepticismus a další nepodstatné lidské vlastnosti stranou.
           Oslovím Tě jako obyvatele této Planety..
           Proč si myslíš Pozemšťane, že jsi tady na této Zemi ?

          • OKO OKO napsal:

           Už ta otázka proč, je diskutabilní. Ale řekněme, že to celé má nějaký účel a je tedy relevantní se ptát, proč zrovna já tu jsem. Tak jo. Moje představa je taková, že to něco, čeho jsem součástí, se vyvíjí. To něco je život sám. A to moje pachtění a prožitky jsou nepatrnou součástí toho vývoje. Svou hypotézu, včetně možného fyzického důkazu, jsem tu již minimálně jednou psal. Takže na co jsi se to vlastně ptal?

          • Martin Horus Martin Horus napsal:

           Tvá představa o Tvé existenci je mylná, což zákonitě popřeš, protože je to Tvá vize, Tebou vytvořená.
           Ale pokud by jsi chtěl jen trochu zapolemizoval, pak je tu tedy jistá volba podobná např. té z Matrixu..vyber si kterou cestou chceš jít, za pravdou, byť může být jakákoliv a nebo pokračovat v nevědomí, jako většina lidí kolem Tebe.

          • OKO OKO napsal:

           Promiň, ale už je ti snad jasné, že tohle u skeptiků tlačenici nevyvolá :-)

          • OKO OKO napsal:

           Když pominu tu ultimátní volbu, a budu brát v potaz jen tu myšlenku Matrixu, tak ano. Matrix je možnost. Ale nijak nevysvětluje ten smysl bytí. Vždy se musíš ptát, kdo stvořil ten Matrix a proč. Proto také nejsem 100 pro příznivcem teorie o cytoprostoru. Ale myslím, že i bez technického vzdělání jsme schopni dojít k překvapujícím závěrům či teoriím. Příkladem budiž Egon Bondi. Nevím, jestli ti to jméno vůbec něco říká. Já ho považuji za člověka, který se pouhou logikou dostal hoooodně daleko. Až moc :-)

          • OKO OKO napsal:

           Je prima vidět, jak S+M nijak nereagují a nechávají tomu volný průběh. Tak snad se bavíte :-) Bylo by ale milé, kdyby jste k tomu přihodili i svůj pohled na věc. Tady se sice nebavíme o tvrdých faktech, ale nějaký názor na to snad máte ne?

          • OKO OKO napsal:

           Samozřejmě je to Egon Bondy. Jsem holt negramot. A konkrétně jsem měl na mysli třeba Juliiny otázky a další eseje. Fakt je to dost náročné čtení :-)

          • M napsal:

           Jen já sám jsem tu minimálně dvakrát vysvětloval, co to skepticismus je.
           Pokud má někdo potřebu žít v uzavřené a neměnné bublině svých představ, že ani není ani po dvojitém vysvětlení schopen chápat skutečný význam slov, tak lze těžko očekávat, že by chápal význam vět a myšlenek ohledně skutečného světa kolem nás.

          • OKO OKO napsal:

           Já myslím, že potřebují mít nějakého hmatatelného nepřítele. Minimálně MarHor tak na mne působí. Je to škoda. Místo, aby těžili z úsilí skeptiků, tak … Ale to je jedno. Stejně zase hned napíšou, že tu kráčeli 30ti metroví homo erektus.Tak dobrou.

          • OKO OKO napsal:

           Tak chyba je na mém přijímači. Já jsem si to znova přečetl a moje volba je samozřejmě jít za pravdou, ať je jakákoli. To je snad jasné. Jen si zatím nemyslím, že ty mi tu pravdu můžeš zjevit.

          • Martin Horus Martin Horus napsal:

           Vidíš Oko jak jsi rozpolcen. Převalí se půlnoc a ty jsi jiný.
           Když budeš chtít, tak dostaneš šanci..jak jsem psal Vesmír má času dost.
           Egon Bondy byl kolega spisovatel, něco jsem od něho četl, ale není to zrovna můj šálek.
           M, v bublině plné skepticismu žiješ ty, kdyby tě ve škole naučili normální věci, došel by jsi možná k pravdě, takhle prožiješ nudný život bez svého názoru, kde na konci vyřkneš “ 1+1=2 nebo kolik to vlastně je ? „

          • M napsal:

           Každý má nějaké představy, potažmo názory. Rozdíl je v tom, že skeptik své představy utváří na základě faktů a podle nově se objevujících faktů ty představy mění, zatímco někteří jedinci své představy utváří a priori spíše dle principu líbí/nelíbí a až fanatiky je zastávají bez ochoty je změnit, ať se děje co se děje. V extrémním případě si daný jedinec ani nenechá vysvětlit, že špatně chápe nějaký termín a pořád dokola mele tu svou představu, což při pohledu z vnějšku působí až hloupě.

          • OKO OKO napsal:

           Mýlíš se, jsem stále stejný :-)

Napsat komentář