Egyptské pyramidy jsou trpaslíci proti pyramidě v Cholule

7078x 19. 02. 2018 1 čtenář

Je to největší pyramida na světě – se svojí základnou, která je čtyřikrát větší než základna Chufuovy pyramidy – a se svým téměř dvakrát větším objemem. Pyramida je uznávaná jako největší právě po stránce objemu, který činí čtyři miliony pět set tisíc krychlových metrů. Z Chufuovy pyramidy to tedy opravdu dělá pouze malého trpaslíka. Experti odhadují, že postavit tuto pyramidu zabralo asi tisíc let. Rovněž je prozatím největším monumentem, který kdy byl ve světě vybudován, mezi všemi těmi starověkými civilizacemi. Pořád je však záhadou, kdo vlastně pyramidu postavil.

Velká pyramida v Cholule, nebo jinak Tlachihualtepetl (v aztéčtině nesoucí význam „ručně vyrobený kopec“), je s délkou strany 450 metrů největší pyramidový základ na světě. Vlastně to není klasická jednoduchá pyramida, ale šest monumentálních staveb, položených jedna na druhé. Zvětšovala se v průběhu jednotlivých ér – tak, jak civilizace postupně zlepšovaly to, co už bylo postaveno.

S šířkou 450 metrů a výškou 66 metrů by se Velká pyramida v Cholule dala považovat za ekvivalent k devíti olympijským plaveckým bazénům. Nicméně i Velká pyramida v Cholule má ohromující seznam dosažených rekordů: je to největší pyramida na světě se základnou čtyřikrát větší než Chufuova pyramida a dvakrát tak velkým objemem. Také je prozatím tím největším monumentem, který kdy byl na světě postaven, napříč všemi civilizacemi.

Kupodivu je sice považována za největší pyramidu, co se týče objemu (4 500 000 metrů krychlových), ale není to pyramida nejvyšší. Měří 65 metrů, takže je podobně vysoká, jako Pyramida Slunce v Teotihuacánu, která má 64 metrů na výšku, avšak Chufuova pyramida se pyšní výškou 139 metrů. Zatímco experti v oboru si nejsou jisti, kdy proces stavění pyramidy počal, archeologové věří, že se tak stalo kolem roku 300 př. n. l. či na začátku doby křesťanství. Je odhadováno, že to trvalo něco mezi 500 a 1000 lety, než byla pyramida kompletně postavena.

Legenda praví, že zdejší obyvatelé  se doslechli o blížících se španělských dobyvatelích, a tak pokryli místní posvátný chrám bahnem. Když Hernán Cortés se svými muži v říjnu roku 1519 dorazili do Choluly (asi 1800 let po té, co byla pyramida postavena), zmasakrovali tři tisíce lidí v průběhu jediné hodiny, což bylo deset procent celkové populace města, a srovnali spoustu náboženských struktur se zemí. Nikdy se však ani nedotkli pyramidy, jelikož ji nenašli.

Pyramida je opravdovým hlavolamem, a je tak stará, že když Cortés se svými muži přijel do Mexica, monument už byl tisíce let starý a kompletně pokrytý vegetací. Zvláštní je, že první výkopy na místě odhalily sérii děsuplných objevů, včetně deformovaných lebek popravených dětí.

O historii počátků pyramidy se ví opravdu málo. Věří se, že budování začalo kolem roku 300 př. n. l., ale zůstává otázkou, kdo jej započal. Legenda říká, že Velká pyramida v Cholule byla postavena obry. Archeologové ale věří, že se samotného budování účastnili také obyvatelé města Choluteca.

Podobné články

Napsat komentář