Egyptské Serapeum v Sakkaře

217817x 06. 06. 2019 1 čtenář

Serapeum býků v Sakkaře patří bezesporu k jedné z velkých záhad dnešní doby starého Egypta. Nachází se v komplexu lokality Sakkara blízko stupňovité pyramidy. Celé místo k sobě váže mnoho otazníků, zejména pak k čemu celé místo mělo sloužit, neboť jde o velký komplex chodeb a zákoutí. Oficiálně bylo zatím z celého komplexu zmapováno jen 250 metrů. Bohužel stropy jsou na mnoha místech propadlé a díky nestabilní hornině je velmi obtížné a nákladné postupovat dále.

Nebylo lehké se dostat dovnitř

Záhadu dotváření ony výklenky, ve kterých jsou tzv. sarkofágy, kde každý sám o sobě váží několik stovek tun. Když se je novodobí hledači pokladů (tzv. archeologové ;)) snažili otevřít, museli použít několik silných dávek dynamitu, aby se probourali dovnitř. Každý sarkofág je tvořen vanou a mohutným víkem. Obojí je zpracované s takovou přesností, se kterou by problém i současné CNC obráběcí stroje.

Pokud si kladete zvídavou otázku: Dobrá, probourali se tam a co našli? Existují na to dvě odpovědi a obě dvě jsou pravdivé. První: nic – bylo to prázdné. Druhá: bitumen – směs připomínající asfalt obsahující zbytky kostí nejrůznějších zvířat.

Mohlo být Serapeum pohřebiště?

Erich von Däniken v jedné ze svých prezentací říká, že podle jedné legendy, toto místo sloužilo jako pohřebiště bytostí (zvířat?), které stvořili bohové při svých genetických experimentech. Staří Egypťané se prý báli ty tvory zabít a spálit, ale zase chtěli mít jistotu, že se neproberou, takže je rozsekali.

Pan Däniken má jistě zajímavý nápad, ale neřeší to všechny otázky. Proč některé sarkofágy byly prázdné? Proč v jedné z chodeb stojí sarkofág uprostřed cesty, jako kdyby jej už nestihli dopravit na místo? Proč by se snažili zvířata rozsekat, když by bylo snadnější je spálit? Jak vůbec manipulovali s tak megalitickými objekty? My na to potřebujeme velmi výkonnou hydrauliku a nebo dynamit. A vůbec proč tohle všechno vzniklo?

Je třeba mít na paměti, že jde o jedinou stavbu svého druhu v Egyptě vůbec (alespoň z toho co jsme zatím našli). Vůbec to nezapadá do známých konceptů pyramid na východním břehu od Nilu nebo do podzemních pohřebních komplexů na západním břehu Nilu.

Viděl jsem vnitřek jedné satelitní pyramidy před prostřední pyramidou v Gíze, byl jsem i v Tetiho pyramidě a taky jsem byl ve Velké pyramidě. Dá se říci, že tu platí jedno zajímavé pravidlo: čím větší pyramida, tím menší vnější i vnitřní objem tzv. sarkofágu. O těch v Serapeu se bezesporu dá říci, že jsou ty největší v prozkoumaném Egyptě. Člověk průměrné výšky 175 cm v nich může bez problémů stát. V hrobkách na západním břehu Nilu jsou taky velké sarkofágy, ale proti tomu, co je v Serapeu je to záprtek. Vždycky to bylo obrovské, ale ne více jak cca dva metry.

 

Tip na knihu z eshopu Sueneé Universe

Erich von Däniken: Zvědavcům vstup zakázán

Už před mnoha lety představil Erich von Däniken svou tezi, že před dávnými časy přistáli na naší planetě mimozemští cestovatelé, kteří poskytli obyvatelům Země dosud neznámé informace, čímž urychlili jejich technický a vědecký rozvoj. V průběhu času se stává autorova teze stále aktuálnější a průkaznější. Poslední archeologické nálezy a nová fakta nastolily ještě provokativnější otázky a podnítily zájem současníků o podivuhodně rychlý rozvoj lidstva.

Erich von Däniken – Zvědavcům vstup zakázán

Podobné články

2 komentářů k "Egyptské Serapeum v Sakkaře"

Napsat komentář