Egyptský nápis poskytuje podrobnou mapu podsvětí

6062x 15. 10. 2019 1 čtenář

Před několika lety byla objevena v egyptské pohřební komoře rakev, na které byla vyobrazena mapa a text egyptského podsvětí. Jedná se o významný archeologický nález. Nová studie Harca Willemse zveřejněná v časopise The Journal of Egyptian Archaeology uvádí, že tento text (mapa)  je nejstarší známou kopií knihy Dvou cest, jejíž původ datujeme do doby okolo 4000 let zpět. V nápisu se zmiňuje Djehutynakhta I.. Dříve se lidé domnívali, že rakev proto obsahuje ostatky Djehutynakhta I., což nebylo potvrzeno. Rakev naopak uchovávala tělo ženy jménem Ankh.

Kniha dvou cest

Co přesně je kniha Dvou cest? Název odkazuje na dvě cesty, kterými může duše jít při vstupu do posmrtného života, do říše Osiris. Osiris byl egyptským vládcem podsvětí a konečným soudcem všech lidských duší. Kniha dvou cest je také součástí mnohem většího souboru staroegyptské mytologie – Coffinovy ​​texty – a je označována jako předchůdce knih Amduat a Knihy bran.

Na dřevěné desce je vyryta nejstarší kniha dvou cest

Kniha mrtvých

Všechny tyto knihy jsou součástí mnohem známější Knihy mrtvých, ve které je ukryto velké množství zaklínadel a rituálů, které mají pomoci nalézt svou cestu při vstupu do posmrtného života a nalezení své cesty v dalším životě. Celkem by v knize mělo být 1185 zaklínadel a rituálů.

Mapa duší

V jistém smyslu je Kniha dvou cest mapou duše. My na kresbu můžeme pohlížet jako na obyčejnou mapu, ve skutečnosti by se ale mělo jednat o psychologickou mapu. Taková psychologická terapie k nalezení své cesty, jak bychom dnes použili.

Vnější rakev zobrazující Osirise, Isise a Nephthyse

Kniha dvou cest tak mohla být berličkou a útěchou pro ty, kteří se chystali čelit smrti. Po přečtení knihy se tak mohli cítit klidněji a mohli snáze přijmout fakt, že zemřou.

Video:

Tip na knihu z eshopu Sueneé Universe

Ztracené technologie stavitelů pyramid

Staroegyptští stavitelé používali složité výrobní nástroje a technologie pro stavbu svých monumentů, jež se dochovaly dodnes. Autor se zabývá výzkumem různých památek, jejichž výrobní přesnost je naprosto ohromující. Čtenář má možnost získat nový pohled na možné technologické postupy výroby ve starém Egyptě.

Christopher Dunn: Ztracené technologie stavitelů pyramid

 

 

Podobné články

Napsat komentář