Enceladus: Saturnův měsíc je nejvhodnějším místem pro život

5978x 18. 11. 2015 1 čtenář

Jak je známo, NASA plánuje zveřejnit snímky severní oblasti Encelada, pořízené sondou Cassini. Přičemž budou všechny vyfotografované z maximální blízkosti.

První snímky Saturnova ledového měsíce byly pořízeny již během prvního přiblížení sondy Cassini, které proběhlo 14. října, kdy sonda proletěla nad povrchem vesmírného tělesa ve vzdálenosti 1839 kilometrů. Pomocí unikátních snímků mají vědci v úmyslu poprvé z blízkosti prozkoumat oblast u severního pólu Encelada , která byla předtím skryta ve tmě zimního období.

V současné době je ale na severní polokouli měsíce léto, a vědci čekají s velkou netrpělivostí na snímky z Cassini, které pomohou najít chrlící ledové gejzíry, vypovídající o dávných geologických aktivitách.

Nutno poznamenat, že badatelé se již dávno domnívají, že nejvhodnějším místem pro vznik a existenci života ve Sluneční soustavě, je právě geologicky aktivní a šestý největší měsíc Saturnu. Vědci předpokládají, že se pod povrchem Encelada nachází veliký oceán, naplněný vodou v kapalném stavu.

Jak se domnívají specialisté, na dně oceánu probíhají periodicky hydrotermální procesy, které vyvolávají erupce. Existuje dokonce verze, že tyto erupce způsobují prstence Saturnu. Experti kromě toho také tvrdí, že podmínky na dně oceánu se podobají pozemským, a proto by tam mohl velmi pravděpodobně být život.

Upřesnění úrovně hydrotermální aktivity Encelada a její vliv na oblast oceánu má NASA v plánu 28. října. V tento den proletí sonda Cassini ve vzdálenosti pouhých 49 kilometrů od povrchu měsíce. Za celých deset let nasazení sondy se bude jednat o největší přiblížení k tomuto vesmírnému tělesu.

Badatelé počítají s tím, že ve výsledku obdrží spoustu unikátních snímků a tím pádem i mnoho informací o procesech, které probíhají pod povrchem Encelada. Poté, 19. prosince, dokončí sonda Cassini své úkoly, související s velkými satelity Saturnu. Na zakončení mise, provede sonda měření tepla, které vychází z hlubin Encelada – ze vzdálenosti pěti tisíc kilometrů od jeho povrchu.

Podobné články

Napsat komentář