Experiment: Čína zkouší pěstovat na Měsíci rostliny!

510841x 18. 01. 2019 1 čtenář

Čína zkouší přepisovat dějiny! V lednu 2019 čínská vesmírná agentura provedla historické přistání na odvrácené straně Měsíce. Brzy poté zveřejnila fotografie a videozáznamy, které zachycují detaily na povrchu Měsíce. Nyní přišla Čína s novými fotkami.

Nové fotografie – rostiny!

Na fotografiích nenajdete horniny a krátery, ale živé organismy! Čínská mise Chang’e 4 totiž zahájila první biologický experiment na povrchu Měsíce. Lunární přistávací jednotka měla sebou kontejner se semínky brambor a jiných rostlin, s půdou, s kokonem Bource Morušového, s vodou, vzduchem a kamerami.

Cílem experimentu je pozorování klíčení a růstu rostlin a organismů s nízkou gravitací, která je právě na Měsíci. Čína také usiluje o vytvoření mini biosféry – díky ní by na Měsíci mohla vyrůst první rostlina.

Xie Gengxin, prezident Výzkumného ústavu pro vědu a techniku ​​národní obrany uvedl:

„Toto je poprvé v lidské historii, kdy je prováděn mini biosférový experiment na povrchu měsíce. Naším cílem je mít na Měsíci první kvetoucí květinu. Jak víme, na Měsíci není žádný vzduch ani kyslík, a teplota je vždy velmi extrémní (nad 100 stupňů Celsia ve dne a 180 stupňů Celsia pod bodem mrazu v noci).“

Tento experiment má velký potenciál a smysl, mohl by totiž být prvním krokem k vytvoření a udržení biologického života v uzavřeném prostředí na povrchu Měsíce. Vědci doufají, že brambory by pak mohly být použity jako zdroj potravy pro astronauty. Bavlna by pak mohla posloužit k výrobě oděvů a z řepky by se mohlo vyrábět palivo.

Podobné články

5 komentářů k "Experiment: Čína zkouší pěstovat na Měsíci rostliny!"

Napsat komentář