«« »»

Galerie záhadných bytostí v Utahu

Jihovýchod USA je domovem nespočetných starověkých postav znázorňujících bytosti s prodlouženými lebkami, svatozářemi, anténami, očima mandlového tvaru a dokonce i v oblečení, které někteří přirovnávají k vesmírným skafandrům. Tyto postavy vznikly před přibližně 4 000 lety.

V jihovýchodní časti Spojených států, hlavně ve státě Utah, je velká koncentrace míst, kde před tisíci lety původní obyvatelé zobrazovali zvláštní bytosti s prodlouženými hlavami a mohutné velikosti s předměty podobnými helmám. Také s vyobrazeními, které mnozí autoři identifikovali jako vesmírné mapy.

Galerie záhadných bytostí

Záhadné postavy vznikly před 1 500 až 4 000 lety, avšak některé mohou být starší, zatímco jiné mohli vzniknout jen před 1 000 lety. Ale nezáleží na tom, zda vznikly před 4 000 nebo 2 000 lety. Podstatný je odkaz, který se starověcí lidé snažili zanechat.

Jednou z největších záhad, které se experti pokoušejí vyřešit, je význam postav namalovaných na stěnách skal v Utahu.

Jsou tyto tajemné postavy výsledkem vynalézavosti starověkého člověka? Jeho představivosti? Obrazy starověkého abstraktního úmění? Nebo je možné, jak někteří autoři naznačují, že tyto záhadné bytosti byli tzv “nebeští lidé“?

Ze všech postav jsou nejznámější ty, které se nacházejí v kaňonu Horseshoe Canyon, původně nazvaný Barrier Canyon, západně od řeky Verde River v Utahu. Kresby na skalách v tomto kaňonu vešly do povědomí jako úmění pod názvem Barrier Canyon Style (BCS).

Velká galerie

Velká galerie je velkolepý starověký umělecký výjev na skalnaté ploše, je dlouhý více jak 60 metrů a vysoký přibližně 5 metrů, s asi 20 antropomorfními vyobrazeními v životní velikosti, ze kterých největší postava přesahuje výšku 2 metry.

Velká galerie je rozdělená na dvě části, přičemž nejvíc oddělený výjev na levé straně je známý jako „Obraz Svatého ducha“ kvůli nezvyklé postavě, kterou někteří označují jako ducha, ale jiní ho vnímají jako šamanský rituál.

Vznik Obrazu Svatého ducha ve Velké galerii byl odhadnut na období mezi 400 až 1 100 n.l., a to určením období, kdy došlo ke dvěma skalním sesuvům na tomto místě, kdy první sesuv odhalil skalní desku na které postavy vznikly a druhý sesuv čast výjevu poškodil.

Tato galerie nabízí největší a nejvíc zachovanou sbírku skalního úmění typu Barrier Canyon Style v USA.

Vznik záhadných postav na stěnách

Vznik díla mezi lety 400 až 1 100 n.l. byl zjištěný metodou opticky stimulované luminiscence.

Podle odborníků byly piktogramy ve Velké galerii vytvořené použitím okrovo-červené barby na zobrazení víc jak 80 postav. Jejich význam zůstává stále záhadou.

Přesné období vzniku postav je pro experty problematické neboť v pigmentě používaném ve starověku chybí organický materiál, což znemožňuje určení věku rádiokarbonovou metodou datovaní.

Skalní úmění Velké galerie je pravděpodobně výsledkem pouštní archaické kultury kočovné skupiny sběračů plodů, která byla předky Fremonťanů a Puebloánců.

Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, překladatele v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Platby ze zahraničí IBAN: CZ8920100000002900794933, SWITFT: FIOBCZPP. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 20811 a SS: 100.

2 Responses to Galerie záhadných bytostí v Utahu

  1. Standa Standa napsal:

    Jen mne tak napadlo:
    Jakou představu by si případná budoucí civilizace udělala o bytostech, žijících v současnosti (nebo o návštěvnících z Vesmíru), kdyby její archeologové odkryli třeba jen sochu z Disneylandu?

    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/60/Toontown-sign.jpg/800px-Toontown-sign.jpg

  2. Pedros Pedros napsal:

    Zajímavý článek. Připomnělo mi to film Prometheus, kde na začátku archeologové také studovali podobné nástěnné malby. A dovedlo je to na planetu Tvůrců.

Napsat komentář