«« »»

Graham Hancock: Jak byly postaveny pyramidy?

Jak si myslím, že byly postaveny pyramidy? Abych k vám byl upřímný, tak na tuhle otázku nemá odpověď nikdo. A pokud vám někdo tvrdí, že on/ona ví, jak byly pyramidy postaveny, pak neříká pravdu. My to prostě nevíme – opravdu nevíme.

Velká pyramida obsahuje řadu záhad. Je naprosto obrovská. Odhadovaná váha přesahuje 6 milionů tun. To dokážeme vypočítat z jejích rozměrů. Její čtvercová základna zabírá plochu 52.609 m2 a hrana základny je přibližně 229 metrů. Přibližná výška je 147 metrů. Udává se, že ve stavbě je umístěno odhadem 2,5 milionu bloků. [Za předpokladu, že by všechny bloky byly stejně velké. V reálu tomu tak není.]

Ale není to jen o velikosti, ale i o přesnosti. Velká pyramida je velmi přesně umístěna na povrchu Země s ohledem na rozměry naší planety. Její orientace směrem ke skutečnému severu je provedena s přesností třech šedesátin jednoho stupně. Žádný soudobý moderní stavitel by si netroufl pracovat s tak velkou přesností na jeden stupeň. Nejen proto, že je to obtížné, ale i proto, že nechápeme důvody, proč bychom vyvíjeli tak velké úsilí.

Ten kdo postavil Velkou pyramidu si na tom, co dělal, dal opravdu záležet, aby ji umístil velmi přesně směrem k severu. A to není všechno. Když se podíváme na její rozměry, pak zjistíme, že rozměry odpovídají ve zmenšeném měřítku rozměrům naší planety. Nechci teď zacházet do číselných detailů. Podívejte se na článek Skrytá geometrie Velké pyramidy. Nechci vás tím nudit. Když totiž vezmete výšku pyramidy a vynásobíte jí 43200, dostanete polární poloměr Země. A když změříte přesnou délku základny pyramidy a vynásobíte tuto hodnotu stejným číslem, dostanete rovníkový obvod Země.

Jinými slovy – po tisíce let, po mnoho generací, kdy ani lidé nevěděli, že žili na této planetě (nepamatují si to) a rozhodně neměli ponětí o rozměrech planety, na které žijí. Tento monument (Velká pyramida) nám vysílá zprávu o naší planetě – jejích rozměrech a vlastnostech v měřítku 1:43200. A tento poměr není náhodný. Je odvozen z klíčového pohybu naší planety, kterému se říká precese zemských pólů.

Země se v prostoru otáčí nejen kolem své osy, ale samotná osa se pohybuje v kruhu, jak o když se naklání roztočená káča. Země se takto naklání velmi pomalu. Jeden stupeň na pomyslném kruhu zabere 72 pozemských let. Číslo 72 je obsaženo v čísle 43200 přesně 600x. Jinými slovy, stále tu máme před sebou od původních stavitelů zmenšený model naší planety obsahující jejích rozměry a agronomické fáze a to zdaleka nejsou všechna čísla. Je to naprosto úžasné a pro nás naprosto nepochopitelné, jak to udělali. Kde vzali ty potřebné vědomosti, aby to dokázali. To je důvod, proč jsem zastáncem myšlenky, že tu musela být před námi nějaká jiná civilizace, po které nám nezůstaly žádné záznamy.

Někdo vám řekne, že pyramida byla postavena bandou otroků pro egoistického faraona. To jsou naprosté hovadiny! Nikdy žádní otroci nebyli zapojeni do stavby nebo rekonstrukce Velké pyramidy.

Kam sahají moje vědomosti, pak ve Starém Egyptě žádné otroctví nebo nucené práce neexistovaly.

Sám jsem na pyramidu 5x vylezl, i když se to nesmí. Byl jsem ve všech známých místnostech a jsem přesvědčen, že je to výsledek ohromujícího uměleckého úspěchu. Díváte se na práci mistrů architektury na vrcholu jejich dovedností. Nikoliv na partu laboratorních experimentátorů. Byl to někdo, kdo si dal opravdu hodně záležet na dokonalosti s maximální pozorností a láskou pro detail.

Jsou tu kamenné bloky vážící od 70 do 130 tun, které byly zvedány do výšek kolem 92 metrů. Bavíme se tu o zvedání tisíců tak velkých kamenů. Musíme chápat, že tu zvedáte velice těžké bloky, které je třeba dopravit na správné místo s naprostou přesností přesahující naše běžné schopnosti. Pro ně tak vysoká přesnost byla rutinou.

Chápejte, že pokud byste udělali jen nepatrnou chybu někde v základech, pak se vám to už někde v polovině cesty k vrcholu začne rozpadat. Oni to ale zvládni naprosto bez chyby a nikdo dnes nedokáže vysvětlit, jak to tehdy dokázali. S vědomostmi, které možná byly dostupné ve Starém Egyptě – s využitím nástrojů, které tehdy byly k dispozici, ale my je nevidíme – neumíme je najít nebo jsou důkladně zamčené v tajných depozitářích.

To je ten důvod, proč se domnívám, že nám stále chybí několik kapitol z naší historie lidstva.

Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, autory a překladatele v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Platby ze zahraničí IBAN: CZ8920100000002900794933, SWITFT: FIOBCZPP. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 12552 a SS: 100.

20 Responses to Graham Hancock: Jak byly postaveny pyramidy?

 1. fero napsal:

  Ak Veľká pyramída zodpovedá zmenšenému modelu Zeme, ktorým planétam zodpovedajú dve vedľajšie pyramídy?

  Veľkú pyramídu stavali stroje. Človek by niečo také rukami nepostavil. Je to príliš presná stavba. Položiť mnoho ton vážiaci kameň s presnosťou na milimetre sa dá len zo vzduchu. Taký ťažký kameň sa už po položení nedá posunúť. Dá sa len presne uložiť. Prípadne sa dá na mieste vytvoriť ako betón. Ale na to je potrebná forma a tá sa potom musí odstrániť a to tak, aby kamene k sebe priliehali. Čo je zasa problém, keďže aj forma má svoju hrúbku a s kameňom sa už nedá pohnúť.

  Z tohto dôvodu je otázne, ako je  Veľká pyramída, poprípade celý komplex troch pyramíd, vlastne stará. Aké dôkazy predložili archeológia o tom, že pyramídu postavila 4.dynastia faraónov?

  Podľa môjho názoru tam ľudia našej civilizácie pyramídy len našli. Nikto netuší ako a kto ich postavil. Len sa vedľa nich usídlili a odvodili od nich svoj božský pôvod. Ale aj napriek tomu si myslím, že Veľká pyramída je dielom ľudí, vyspelej civilizácie, ktorá tu bola pred nami. Na takú vyspelosť je potrebný dlhý čas vývoja, početné obyvateľstvo a vysokú inteligenciu. Druhou možnosťou je, že niekto taký, človek, už na Zem vyspelý prišiel a postavil pyramídy ako dnes ľudia stavajú stany. Len tak, z večera do rána.

  • Standa Standa napsal:

   1. Stroje (jeřáby ze dřeva a mědi) používali Egypťané při stavbě i podle Herodota. Zvedání a přemisťovavání několikatunových břemen pomocí jednoduchých ručních strojů jsem si sám zkoušel, a kupodivu to jde celkem dobře.

   2. Těžký kámen se dá posunout. Stačí dost velká páka (vzpomeňme pokusů Pavla Pavla a umisťování vyvráceného třicetitunového Kadovského viklanu jen s pomocí dřevěných pák a šesti lidí). A pokud má pravdu Herodotos, tak si kameny mohli přizvedávat pomocí měděných drapáků na dřevěných jeřábech. Navíc máme i příklady z nedávné minulosti: Jak jinak než ručně se podle Vás třeba v 19. století dělníci posouvali kolejnice, aby se srovnala železniční trať?

   3. Pokud by se jednalo o lití, tak bednění stačí postavit jen tam, kde ještě nejsou bloky. O přesné sesazení se postará plastičnost betonu před utuhnutím.

   4. Důkazy jsou například papyry, popisující zásobování stavby.

   5. Pode archeologů se egyptská civilizace vyvíjela skutečně dlouho. Mnoho tisíc let. Dynastie faraonů jsou až poměrně pozdním produktem této civilizace.

   • fero napsal:

    Veľká pyramída je stavba, ktorá nemá v histórii konkurenciu. Jej presnosť sa vymyká aj nadpriemeru.  Túto pyramídu určite nestavali drevené stroje. Túto stavbu musela stavať technika podobná tej dnešnej, ak nie vyspelejšej.

    Ak chcete posunúť kameň na milimetre presne, tak tomu nepomôže žiadna páka. Stačí, aby bol kameň pár mm vychýlený a etážovito by sa to nazbieralo na centimetre.  Porovnávať s tým stavbu železnice skôr pripisujem irónií.

    Papyrus nie je žiadny dôkaz. Dodávky sú informácie vedľajšieho charakteru a môžu byť vytvorené dodatočne. Nie, o stavbe pyramíd nikto nič konkrétne nevie. Vie len to, že pyramídy stoja a sú ohromne zložité, tak zložité, že by ich mali problém postaviť aj dnes.

    Tisíc rokov je dlho? To je vtip?

    Na dnešnú úroveň civilizácie sa ľudstvo dostalo po tisícoch rokov a to je tu dnes 7 mld ľudí, pričom úroveň súčasného pokroku zabezpečuje najmenej 1 mld ľudí.

    • Standa Standa napsal:

     1. Možná by bylo dobré, kdybyste uvedl konkrétní zdroje, ve kterých je uvedeno, jakou konkeétní metodou a co (jaké konkrétní hodnoty) bylo naměřeno a co z těchto primátních dat bylo teprve odvozeno. Pak teprve bude možné se bavit o té přesnosti.

     2.Posun několika tun o milimetry pomocí páky je celkem dobře uskutečnitelný.  Sám jsem si to zkoušel (jenom jsem místo kamenů ručními stroji posouval a zvedal kusy železa). A koneckonců i Archimedes říkal o páce: „dejte mi pevný bod a pohnu Zemí.“

     Niveleta se dá velmi přesně kontrolovat pomocí nádoby s vodou nebo korýtkem či trubkou.

     3. Pokud odmítnete existující důkazy, tak pro Vás důkazy neexistují. To je asi jasné.

     4. Stavba pyramid by dnes nebyla ani tak složitá (snad jen administrativně), ale byla by drahá.

     5. Nikoliv jeden tisíc let, ale mnoho tisíců (přinejmenším 5-8 tisíců). Ale možná používáte nějakou speciální definici slova „dlouho“

     6. Většinu současných civilizačních výdobytků získalo lidstvo během posledních 500 let. Přitom ten vývoj probíha převážně v Evropě, kde bylo jen několik set milionů lidí, z nich většina až d0 začátku 20. století pracovala na venkově.

     • fero napsal:

      Začnem od konca.

      Väčšinu civilizačných výdobytkov ľudstvo dosiahlo vďaka rozvinutej deľbe práce.  Bez nej by sa ľudstvo dohromady nikam nepohlo. Práve deľba práce dáva možnosť rozvoju civilizácie a tá je spojená s nadprodukciou. Ak ľudia dokážu vyprodukovať viac, potom môžu živiť aj neproduktívnu sféru. Otázne potom je, či sa z tej neproduktívnej sféry niečo rozumné urodí alebo bude len vyžierať ostatných. V Európe sa urodilo. Žiaľ, to bolo kedysi. Dnes to už neplatí. Už sa všetko vyžralo na niekoľko generácií dopredu.

      K takému stupňu pokroku v Egypte netreba počítať len roky vývoja, ale aj početnosť populácie. 5 miliónová krajina by taký stupeň pokroku nedosiahla. Ani 20 miliónová si dovolím tvrdiť, pretože dnešný pokrok drží pri živote asi 1 mld ľudí. Nie je dôležité niečo vymyslieť, ale presadiť to, čo je základným problémom rozvoja pokroku.

      Stavba pyramíd by bola zložitá aj dnes. Veľká pyramída nie je len kopou na seba uložených kvádrov, ale určite ukrýva aj rôzne vychytávky z oblasti technickej, zvukovej, obrazovej či inej.

      Pre mňa papyrus s dodávkami materiálu nie je skutočne žiadnym dôkazom. Podľa mňa je to podvrh.

      Tak skúste mnohotonový balvan posunúť pákou po vynesení do  92 m výšky, ako píše autor. Ale na milimeter presne , poprosím.

      Autor predsa uviedol, že určité rozmery pyramídy sú po ich 43.200 násobku zhodné s určitými rozmermi Zeme. Tak počítam, že aj ostatné dve pyramídy nesú ten istý atribút.

      • Standa Standa napsal:

       Také od konce:

       1. Pokud má autor pravdu, tak vyvrací teorii o tom, že je v rozměrech Velké pyramidy vyjádřeno číslo pí. Tato teorie vychází z předpokladu, že délka strany pyramidy, dělená její výškou, je polovina pí. Vzhledem k tomu, že polární a rovníkový průměr Země se liší, musí se o stejným způsobem lišit i podíl   strany a 2*výšky pyramidy od pí.

       Pokud se tedy odvoláváte na autorovo tvrzení, považujete teorii o pí, ukrytém v podílu výšky a strany Pyramidy za vyvrácenou?

       Jinak: zkusil jsem si přepočítat ten poměr a vyšel mi o něco málo větší než 43200. Naopak šestisetnásobek skutečného pohybu o jeden stupeň je o něco menší (precesní pohyb o jeden stupeň je o 5 měsíců rychlejší než v článku uváděných 72 let)

        

       zbytek jindy, mám práci.

       • fero napsal:

        Veci sa menia.

        Pred pár rokmi bolo zemetrasenie pri Antarktíde a vedci tvrdili, že rotácia Zeme sa spomalila o miliardtinu či možno ešte viac sekundy.  Tiež podľa vedcov dochádza k spomaľovaniu rotácie Zeme o 0,001 s asi každých 100 rokov. Z krátkodobého hľadiska je to zanedbateľné. No ako sa to prejaví z dlhodobého hľadiska je otázne.

        Vek Veľkej pyramídy je stanovený na cca 4700 rokov.  Môže to tak byť a nemusí. Za ten čas sa mohlo udiať veľa vecí. To, čo sa dnes zdá ako nepresnosť, môže byť výsledkom dlhého obdobia rôznych vplyvov.

        Nesnažím sa nič vyvracať. Neskúmal som pyramídu osobne a tak sa môžem spoľahnúť len na údaje, ktoré prinášajú iní ľudia, čo ju skúmali.  Autor tvrdí, že určitý násobok rozmerov pyramídy sa svojou hodnotou približuje k určitým rozmerom Zeme, pričom tento násobiteľ sa zasa približuje iným overiteľným dejom. Možno náhoda, možno nie.

        • Standa Standa napsal:

         Zrovna tady nemají změny téměř vliv. Jde jen o to, že Země rotuje a tak je odstředivou silou trochu zploštělá. Jestliže rotovala v minulosti rychleji, byla zploštělá víc (ale rozdíl je zanedbatelný, pokud nezkoumáme miliony let a víc).

         Protože výšku pyramidy přirovnává k nejkratšímu zemskému poloměru a délku hrany k obvodu rovníku, nemůže mu ze stejných rozměrů pyramidy přesně vyjít číslo pí. To by vyšlo jen pokud by byly poloměry (polární a rovníkový) stejně dlouhé. Ale nejsou.

         Takže buď má ten pán pravdu se shodou jím uvedených rozměrů pyramidy a Země, nebo mají pravdu ti, kteří v těch rozměrech vidí pí. Oba najednou ale pravdu mít nemůžou.

          

         • fero napsal:

          Podľa mňa má pravdu on. Pyramída ma vystihovať Zem, nie pí. Preto sa domnievam, že aj ďalšie dve pyramídy vystihujú iné planéty. Ktoré a kde netuším.

          Možno je to odpoveď na to, odkiaľ pochádzali stavitelia pyramíd.  Tri pyramídy možno zobrazujú kontinuitu, prechod z jednej planéty na druhú a z tej na ďalšiu.

          Alebo len popisuje tri planéty z nejakého iného dôvodu. Tu môže človek naozaj len hádať.

          • Sueneé napsal:

           Je to v jiném článku a též dost jsme to se Standou propírali ve fóru. Velká pyramida obsahuje tři základní matematické konstanty: pí, fí (poměr zlatého řezu), e. Pak jsou tam uvedené další hodnoty: rozměry Země, rychlost světla, střední vzdálenost Země a Slunce.

           Možná je tu i v některém článku popsané, jak se k tomu dojde. Pokud ne, zkusím dohledat zdroj.

          • Standa Standa napsal:

           Pro Fero:
           OK. To je konzistentní názor.

           Ještě zbývá, abyste zkusil zjistit, které planety a jak mají souviset s ostatními pyramidami.

           Já si sice myslím, že je to jinak a jednodušeji, ale to neznamená, že Váš názor je špatný.

           Pro Suenee:
           Rozebírali jsme to, ale problém je v konzistenci tvrzní o tom, co je tam zakódováno a jak. Každý z těch potenciálních kódů totiž předpokládá trochu jiné rozměry velké pyramidy. A přitom ti, kdo ten kód prosazují, obvykle hovoří o užasné přesnosti.
           Navíc ty teorie obvykle zcela pomíjejí ostatní dvě pyramidy a jejich rozměry. Paltí-li teorie o kódu v rozměrech, měla by ta teorie konzistentně platit i pro ostatní pyramidy.

 2. Sueneé napsal:

  ad 1.) též jsem ještě něco přihodil. Tak to prosím doplň případě ze svého ranku.

  ad 2.) učebnici už dávno nemám. To bylo na ZŠ. 🙂

  ad 3.) jistě mne teď můžeš chytit za meter, protože ten jsem sebou neměl. Mám tu fotku kde stojím s Martinou. Já měřím 193 cm. Šířka římsy byla minimálně metr – spíše více. Délka jednoho bloku je také do 2 metrů. Tohle jsou fakt malé kusy, které uvnitř nenajdeš.

 3. Martin Horus Martin Horus napsal:

  Naprosto přesně vystihující článek

 4. Sueneé napsal:

  ad 1) udává se přibližná hodnota 72 let. Díky za upřesnění. Oprav prosím na http://wiki.suenee.cz/Precese_zemsk%C3%A9_osy

  ad 2) Věřím tomu, že to tam máš, ale já se to učil jinak. Učebnice z 80. let.

  ad 3) Na povrchu možná malé bloky v řádu tun. To, co je uvnitř, ale mluví o něčem jiném. Je to patrné na tzv. Al Mamunově chodbě, na rozcestí i na vzestupné chodbě.

  • Standa Standa napsal:

   1. Ještě jsem to wiki trochu upravil.

   2. Mohl byste prosím ocitovat tu učebnici?

   Jinak: Já prozkoumal knihu „dějiny pravěku a starověku“ z roku 1979, kde je napsáno, že existence otroků (z výjimkou zotročených zajatců, kteří byli majetkem krále i dřív) v Egyptě je doložena až od  úpadkové 6. dynastie – přičemž ty největší pyramidy jsou postaveny už 4. dynastií.

   V Dějinách světa z roku 1959 (rusky už 1955) je psáno, že pyramidy stavěly pracovní  oddíly, založené  na principu domobrany.

   3. Co jsem dohledal fotky z Mamunovy chodby, tak velikost kvádrů je podobná jako na povrchu. Chodny budou nejspíš masivnější, ale chtělo by to asi fotky a měření.

 5. Standa Standa napsal:

  1. Rychlost precesního pohybu je 1 stupeň za 71 let a 7 měsíců(+/- několik dnů). Není to přesně 72 let.

  2. To, že by pyramidy stavěli otroci, není v seriózná historické literatuře uváděno už hodně dlouho. Například i v 60 let starých několikasvazkových Dějinách světa, které mám doma, je jasně řečeno, že práce otroků je dávno vyvrácený mýtus. Mám pocit, že pan Hancock rozčileně vyvrací jen svou představu o soudobých názorech arheologů a nikoliv jejich skutečná tvrzení.

  3. Velkých kamenů (70-130 tun) v té pyramidě téměř jistě nejsou tisícovky. Valná většina kamenů má hmotnost jen několika málo tun. Velkých kamenů jsou tam odhadem jen desítky (některé překlady). Ale klidně se nachám poučit, které kameny tam mají mít přes 70 tun a kolik takto těžkých kamenů je.

Napsat komentář