Hammam Al-Ayn - 700 let staré lázně v Jeruzalémě

3731x 10. 06. 2019 1 čtenář

Tyto lázně Hammam Al-Ayn byly postaven roku 1336. V polovině 20. století byly kvůli svému chatrnému stavu uzavřeny. Po zrestaurování byly nyní opět otevřeny. Nabízí svým návštěvníkům možnost si opět dopřát parní lázeň a další lázeňské procedury v původních prostorách.

Poslední svého druhu

Tento lázeňský dům původně sloužil muslimským poutníkům, kteří se chtěli zapojit do rituálních mytí před modlitbami v nedaleké mešitě al-Aksá. Sloužil také obchodníkům a místním obyvatelům, kteří se zde běžně myli. Jakmile byla voda rozvedena do jednotlivých domácností, zájem o lázně se výrazně snížil, až byly nakonec v polovině 20. století zavřeny. Al-Ayn je jediný zachovaný lázeňský dům. Další lázeňský dům Al-Shifa byl přeměnen na kulturní prostor, ve kterém se pořádají kulturní akce a výstavy.

Arnan Basheer – ředitel centra pro rozvoj Jeruzalémských univerzit říká:

,,Znovuotevření lázní je velmi důležité, je to jediný způsob, jak zachovat toto kulturní dědictví. Pokud bychom lázně neopravili, rozpadli by se a přišli bychom o část historie.“

Místo k socializaci

Design ani uspořádání lázní se nezměnilo. Dodalo se však moderní vybavení, díky kterému je možné využívat elektrické osvětlení a sprchy. Lázně využívají převážně dešťovou vodu, která se uchovává v cisternách a přírodní pramenitou vodu. Návštěvníci zde mohou relaxovat a pořádat setkání při čekání na procedury. Dalším záměrem je poskytnout prostor lázní také pro společenská setkání a kulturní akce.

Arnan Basheer říká:

,,V minulosti hrál tento lázeňský dům velmi důležitou společenskou roli. My si přejeme toto zachovat. Staré město nemá mnoho prostor, kde by bylo možné pořádat setkání a kulturní akce.“

Známý design

Součástí lázní je několik kopulí různých velikostí, které propouští světlo skrze různobarevné vitráže. Fungují na podobném principu jako lázně v Damašku. Je tedy pravděpodobné, že stavitelé lázní přišli ze Sýrie. Další vykopávky během renovace odhalily další lázeňský dům, který byl napojen na činnost lázní Al-Ayn. Nedaleko pod synagogou byly objeveny ruiny dalších lázní. Komplex lázní byl tedy nejspíše propojený a mnohem větší, než si myslíme.

Staletá architektura

Většina původních kamenných a dlaždicových prací je nedotčena a lázenští hosté tak mohou sedět na staletých kamenných lavicích a přitom si užívat páry a obdivovat architektonické detaily, jakými jsou velké oblouky a podlahy zdobené barevnými mramorovými vzory hvězd.

Cesta k restauraci byla ale dlouhá. Plány k renovaci byly předkládány už v 80. letech, ale chyběly finanční prostředky. S uskutečněním projektu pomohla Evropská unie v rámci projektu na ochranu kulturního dědictví v Jeruzalémě. Renovace trvala celkem 5 let a dohlížel na ní izraelský úřad.

Ekonomické aktivum

Projekt lázeňského domu zahrnoval také rozšíření nedalekého trhu Cotton Merchants Market s propracovanou bránou, která odděluje nákupní zónu od slavné mešity Al-Aqsa. Toto tržiště funguje dodnes, můžeme zde nakoupit sladkosti, suvenýry, modlitební koberečkym, a podobné praktické věci.

Podobné články

Napsat komentář