Hathor - paní hvězd, bohyně lásky a hudby

3872x 11. 09. 2019 1 čtenář

O pravém původu starověkého Egypta a Sumeru se hodně spekuluje. Jsou ony legendární příběhy založeny na pravdě, nebo se jedná pouze o mýty o božských bytostech z cizích hvězd? Jedna taková bytost byla nazývána ,,Paní hvězd, nebe a života“. Její jméno je Hathor. Byla uctívána v Nubii, Semitské západní Asii, Etipii a Lybii.

Hathor

Její stoupenci ji uctívali jako bohyni mateřství. Byla uctívána od počátku egyptského náboženství až do přibližně 500 let n.l. Ačkoliv je mnohem známější Isis, matka Horuse, byla to právě Hathor, kdo je vnímán jako úplně první bohyně, bohyně Mléčné dráhy.

Hathor byla zobrazována často jako nebeská kráva, protože představovala Mléčnou dráhu a právě mléko tekoucí shora. Byla také spojena s Venuší, ranní hvězdou a bohyní Římanů. Řekové ji měli spojenou s Afroditou, bohyní lásky. Hathor měla červené tělo a pečlivě nalíčené oči. Někdy ji také můžeme vidět čistě v bílém provedení. Lidská tvář byla doplněna rohy a červeným diskem slunce mezi rohy. Červený sluneční disk se později objevil i v zobrazeních Isis.

Může mít mnoho podob, může vypadat jako lev, husa, kočka, sup, kobra nebo i strom javoru. Vztahy s dalšími bohy jsou nepřesné.  Měla být vdaná za Horuse, ale jejich vztah je nejasný. Její jméno se překládá jako Dům Hora – znamená tedy blízký vztah k Horovi se schopností ho omladit a přivézt v případě potřeby zpět k životu. Je popisována zároveň jako manželka, dcera i matka boha slunce Ra.

Hathor jako bohyně radosti

Hathor si užila velkou popularitu u obyčejných lidí i královských vrstev jako patrona bohyně radosti, oslav a lásky. Hrála na záhadný nástroj zvaný Sistrum, který pomáhal vyhnat zlo ze země. Jedná se o bicí hudební nástroj, tvar vidlice sistra měl připomínat rohy této kravské bohyně.

Hathor je zmiňována jako Ta se dvěma tvářemi, což můžeme vysvětlovat tím, že je transformací jiné egyptské bohyně, Sachmet. Sachmet byla původně násilnická bohyně války se lví hlavou, která měla zálibu v zabíjení obyvatel Egypta. Poté se ale bohům znelíbilo její chování, opili ji pivem obarveným na červeno, aby vypadalo jako krev, a poté ji proměnili v bohyni lásky Hathor.

Hathor tak byla prapůvodní bohyní matky, vládce oblohy, slunce, měsíce, zemědělství, plodnosti, východu, západu, vlhkosti a porodu. Dále byla spojována s radostí, hudbou, láskou, mateřstvím, tancem, opilostí a především vděčností.

Díky bohům za toto červené pivo! Kde by dnes bez něj bylo lidstvo? Místo odstranění lidstva Hathor udělil radost, hudbu, umění a oslavu těm, kdo přežili. Vděční byli tedy nejen živí, ale i ti, kteří zemřeli. Věřilo se totiž, že Hathor také zdravila duše mrtvých a pomohla jim na poslední cestě, kde jim také nabízela občerstvení ze stromu.

Hathor je součástí oslav

Hathor byla nedílnou součástí oslav Nového roku, kdy kněží nesli její sochu, položili korunu na její hlavu a prováděli tajné rituály, zpívali a hráli. Dnes lze oslavu Nového roku vidět na stěnách 2 000 let starého Chrámu Hathor v Dendeře. První křesťané se snažili poškodit její tvář na sochách ve snaze vymazat ji z historie, ale tento pokus nevyšel.

Jak vidíte, příběh Hathoru je základem víry starověkého Egypta. Bohyně představující samotnou Mléčnou dráhu téměř zničila lidskou rasu, ale pak se proměnila v milovaného patrona radosti, prosperity a oslavy.

Tip na knihu z eshopu Sueneé Universe

Tajemství egyptologie

Kdo byl vskutku Usir? Král z počátků věků, jeden z antických bůžků, nejmocnější božstvo všech dob či astronaut, který navštívil naši planetu před tisícovkami let? Jaké další záhady jsou s Usirovou hlavou spojeny? Autoři nastolují vzrušující otázky: Je vskutku možné, že v dobách panování význačného egyptského faraona Ramesse II. navázali Egypťané styky s Amerikou? Dováželi odtamtud drogy? Jakým způsobem se dostaly zlaté staroegyptské památky do Bavorska? Z čeho povstal mýtus o kletbě faraonů? Jaké tajemství se skrývá za nálezem zlatého skarabea s královskou kartuší v Izraeli?

Tajemství egyptologie (kliknutím na obrázek se dostanete do eshopu Sueneé Universe)

Videa představující chrám bohyně Hathor

Podobné články

Napsat komentář