Historie tetování přepsána díky 5 000 let starým egyptským mumiím

4493x 29. 03. 2018 1 čtenář

Nový výzkum odhalil první obrazné tetování na dvou egyptských mumiích z Britského muzea, včetně nejstaršího známého příkladu ženského tetování.

Díky použití infračervené technologie byla identifikována tetování divokého býka a dalšího zvířete s rohy (nejspíše kamzík) na paži mužské mumie, zatímco na horní části paže a ramena ženské mumie byly rozeznány lineární a „S“ motivy. Jedná se o nejstarší tetování, které bylo nalezeno u ženského jedince.

Na obrázku níže najdete vlevo detail tetování zpozorovaný pod infračerveným světlem na jeho pravé paži. Dole je vyobrazena mumie a tetování za normálních světelných podmínek.

Infračervené vyobrazení mužské mumie známé jako Gebelein (©Britské muzeum)

Mumie jsou datovány mezi lety 3 351 a 3 017 př.n.l., říkají archeologové, kteří naznačují, že objev přepisuje historii tetování.

Daniel Antoine, kurátor fyzické antropologie Britského muzea, uvedl ve svém prohlášení, že „použití nejnovějších vědeckých metod, včetně CT skenování, radiokarbonového datování a zobrazování pomocí infračerveného záření, změnilo naše chápání Gebeleinských mumií. Teprve nyní získáváme nové poznatky o životě těchto pozoruhodně zachovaných jedinců. Je neuvěřitelné, že za 5 000 let posunou důkaz o tetování v Africe o tisíc let zpátky.“

Mumie, které byly přirozeně mumifikovány, patří do predynastického období Egypta, tedy do doby před sjednocením země prvním faraonem kolem roku 3 100 př.n.l. Veškerá viditelná kůže těchto mumifikovaných lidí byla zkoumána pro znaky úpravy těl jako součást nového programu ochrany a výzkumu.

Mužská mumie známá jako „Gebelein muž A“, byla vystavena v Britském muzeu téměř nepřetržitě od svého objevu asi před 100 lety. Jak zaznamenali odborníci, předchozí CT vyšetření ukázaly, že muž Gebelein A byl mladý muž (18 – 22 let), který nejpravděpodobněji zemřel po pobodání nožem do zad.

Tmavé skvrny na jeho paži, které vypadaly pod přirozeným světlem jako vybledlé čáry, nebyly v minulosti zkoumány. Nyní však díky infračervené fotografii odborníci odhalili, že tato místa jsou ve skutečnosti tetování dvou zvířat s rohy, které se trochu překrývají. Zvířata byla identifikována jako divoký býk (dlouhý ocas, komplexní rohy) a něco jako kamzík (zakřivené rohy, hrb). Obě zvířata byla dobře známá v predynastickém egyptském umění. Náčrty nejsou povrchní a byly aplikovány pod povrch kůže a vědci říkají, že pigment je založen na uhlíku, možná nějaký druh sazí.

Ženská mumie, známá jako Gebelein žena má několik tetování; série čtyř malých motivů ve tvaru „S“ může být viděna vertikálně přes její pravé rameno. Pod nimi, na pravé paži, našli výzkumníci lineární motiv, který je podobný objektům, které drží osoby na malované keramice, účastnící se slavnostních aktivit ze stejné doby.

Tetování ve tvaru písmene S na predynastické ženské mumii z Gebeleinu (©Britské muzeum)

Aplikace tetování na lidské tělo měla dlouhou a rozmanitou historii v mnoha starověkých kulturách. V současnosti jsou nejstaršími přežívajícími příklady především geometrické tetování alpské mumie známé jako Ötzi (čtvrté tisíciletí př.n.l.), jehož kůže byla zachována díky ledu tyrolských Alp.

Podle datování karbonem jsou Gebeleinovy tetování přibližně souběžné s Ötzim (3370 – 3100 př.n.l.), a proto mohou být považováný za jedny z prvních přežívajících tetování na světě.

Vědci tvrdí, že tato zjištění přesvědčivě dokazují, že tetování jako umění bylo praktikováno během předdynastického období Egypta (kolem 4000 – 3 100 př.n.l), a to muži i ženami. Jako nejstarší známé tetované motivy přispívají k pochopení rozsahu možných využití tetování na začátku starověké egyptské civilizace a rozšiřují náš pohled na praktikování tetování v pravěku.

Podobné články

Napsat komentář