Homo sapiens možná nebyli první, kdo použil oheň

2546x 15. 11. 2019 1 čtenář

Už po dlouhá desetiletí jsou si archeologové jisti, že Homo sapiens byli první, kdo objevil a cíleně využíval oheň, což znamenalo zásadní zlom v kulturním aspektu lidské evoluce. Oheň poskytl teplo a ochranu. Nyní ale nová data vědců z University of Connecticut ve spolupráci s kolegy z Arménie, Velké Británie a Španělska toto tvrzení zpochybňují. Nová studie naznačuje, že oheň využívali už neandrtálci!

Nová vědecká studie

Vědecká práce zahrnuje výzkumy archeologické, uhlovodíkové i izotopové. Vše se porovnává s typem klimatu, které na Zemi panovalo před tisíci lety. Pro dokázání své teorie se tým vědců vydal prozkoumat jeskyni Lusakert v Arménii. Docent antropologie Gideon Hartman říká:

,,Rozdělání ohně je dovednost, kterou je potřeba se naučit. Nikdy jsme neviděl nikoho, kdo by dokázal rozdělat oheň bez příslušných znalostí a dovedností.“

Při pohledu na vzorky sedimentů byl výzkumný tým schopen určit množství polycyklických uhlovodíků (PAH), které se uvolňují při spalování organických látek. Jeden typ PAH patří mezi tzv. „lehké“, které se široce rozptylují a svědčí o požárech, zatímco druhý typ je „těžký“ a rozptyluje se mnohem blíže ke zdroji ohně.

Z tohoto důvodu se vědci pokusí vyloučit, že by zkoumané vzorky mohly pocházet z přírodních požárů, se kterými nemá člověk nic společného. Pokud by se potvrdily stopy těžkých PHA, vědci by byli zase o krůček blíže k prokázání toho, že člověk používal oheň daleko dříve, než se dosud myslelo.

Video

Tip na knihu z eshopu Sueneé Universe

Douglas J. Kenyon: Zakázané kapitoly z historie

Církev v minulosti často označovala za kacířské vše, co se nehodilo do jejich mocenských scénářů. I přes veškerou snahu potlačit šíření nežádoucích myšlenek vznikly nové náboženské proudy, které později ovlivnily vývoj společnosti v Evropě.

Douglas J. Kenyon: Zakázané kapitoly z historie

Podobné články

Napsat komentář