«« »»

Hora Vottovaara, megality a sejdy Karélie

Pro ty, kteří tráví rádi své dovolené cestováním po Rusku, je Karélie jedním z největších lákadel. Nádherná příroda, unikátní architektonické památky, a samozřejmě megality a sejdy. Ale skutečného cestovatele vábí ještě něco jiného, cosi neznámého a tajemného, a takových míst je v Karélii opravdu hodně.

Megality Karélie

Jedním z nich je hora Vottovaara, která leží na západě Karelské republiky, v Mujezerském okresu, poblíž vesnic Gimoly a Sukkozero. Dosáhnout vrcholu hory vyžaduje nemalou míru obratnosti, trpělivosti a houževnatosti; pak ale člověk ví, že to stálo za to. Hned v prvních minutách po výstupu na horu pocítíte, jak je okolní příroda krásná a tajuplná, ale nejenom příroda. Už tenkrát, když jsem poprvé uviděl fotografie, mne okamžitě napadlo, že se dívám na megality…

Megality a sejdy

To, co jako první upoutá pohledy návštěvníků, jsou sejdy, obrovské kameny, které jsou usazené na menších kamenech – na rozdíl od megalitů. (Pozn.překl. mohou tvořit i „pyramidky“ a v těchto místech se jedná o posvátné objekty Sámů (Laponců)).

Účel takových staveb může být na různých místech rozdílný. Někde ukazují bezpečnou vodní cestu, jinde označují téměř neznatelné stezky. Ale právě v tomto kraji se jim přisuzuje určitý mystický význam, stejně tak jako i celé hoře Vottovaara.

Další, co vás okamžitě zaujme, je rozložení kamenů. Dokonce i na snímku je dobře patrné, že kamenné balvany „poházené“ po vrchu hory jakoby náhodně, jsou rozmístěny podle nějakých geometrických pravidel a nachází se na správných místech.

Pokud budeme horu a její megality zkoumat podrobněji, můžeme objevit schodiště, složené z velkých kamenů. Častí návštěvníci těchto končin nazývají tyto ruiny amfiteátrem. Poněkud stranou leží mnohatunový megalit, ze kterého je pečlivě vyříznut menší kvádr.

Když mystickou horu vnímáme tímto úhlem pohledu, všimneme si ještě dalších detailů a můžeme logicky dojít k závěru, že megality byly součástí dávného kamenného města, které bylo zničeno zubem času anebo – možná, jakousi vědomou silou…

Jak se dostanete k hoře Vottovaara

Abyste mohli ocenit všechny krásy této chráněné oblasti kolem hory Vottovaara, musíte se nejdříve dostat z Petrohradu do vesnice Gimoly. Tam jede z hlavního nádraží v Petrohradu vlak 350 A, který krátce staví ve stanici Gimoly. Cesta není ani dlouhá ani krátká, vlak jede 12 hodin, je však potřeba vědět, že vlak nejezdí každý den. Kromě trasy vlaku 350 A vedou z Petrohradu přes Gimoly ještě dvě další, ty jsou však trochu delší (15 – 39 hodin).

Podle názoru mnoha cestovatelů po Karélii je nejlepší vydat se k Vottovaaře autem, podél levého břehu Ladožského jezera, po silnici A 122, což je nejkratší cesta z Petrohradu – 640 km. Takže si stačí vzít turistickou mapu nebo nastavit GPS-navigaci a vydat se na cestu.

Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, překladatele v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Platby ze zahraničí IBAN: CZ8920100000002900794933, SWITFT: FIOBCZPP. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 08295 a SS: 100.

Napsat komentář