Imhotep: První známý architekt a stavitel pyramid

4104x 08. 08. 2018 1 čtenář

Imhotep byl egyptský učenec, který si zaslouží být uznávaný jako historický archetyp polyhistora, mudrce, lékaře, astronoma a jako prvního známého architekta vůbec (cca 2690 – 2610 před n.l.). V čase třetí dynastie starověkého Egypta byl nejvyšším knězem v Heliopolisu, vezírem faraona Džosera a mužem, který navrhl stupňovitou pyramidu v Sakkáře.

Jméno Imhotep by se mohlo přeložit jako “ten, který přichází v míru“. Byl nejen lékařem, ale i architektem a astronomem. To znamená, že musel mít praktické znalosti z aritmetiky a geometrie, aby se uměl v uvedených oborech pohybovat.

Imhotep byl titulován jako: Strážce pečetě krále Dolního Egypta, První po králi Horního Egypta, Správce Velkého paláce a Velekněz boha Ré v Helipolisu. Podle nápisu na soše faraóna Džosera nalezené v Sakkáře bylImotep také stavitel, sochař a výrobce kamenných nádob. Nikdo před ním neměl napsané jméno vedle faraona.

Imhotep byl v Nové říši uctíván jako polobůh

V historických záznamech, které vznikly po jeho smrti, je označován jako polyhistor, básník, soudce, stavitel, mág, spisovatel, astrolog a především jako lékař. Podle slavného anglického egyptologa a Sira Alana Gardinera, byl Imhotepův kult velmi odlišný od běžných způsobů uctívání v Nové egyptské říši.

Je však zajímavé, že se nikdy nenašly žádné texty, které by oslavovaly jeho schopnosti a znalosti v době, kdy žil. První písemná zmínka odkazující se na Imhotepa pochází z časů Amenhotepa III (cca 1391 – 1353 před n.l.). Důkazy o rozsáhlých lékařských vědomostech Imhotepa pochází z období 30. dynastie (cca. 380 – 343 před n.l.), t.j. přibližně 2200 let po jeho smrti.

Imhotep

Centrum Imhotepova kultu se nachází v Memfisu. Jeho hrobka se doposud nenašla, ačkoliv se jí mnozí badatelé snažili objevit. Většina z nich si myslí, že hrobka je ukryta někde v Sakkáře.

Bůh medicíny

Nejen, že byl Imhotep uctíván jako polobůh, ale také byl povýšen na boha medicíny a léčení. Byl také přirovnáván k egyptskému bohu Thovtovi, který byl bohem architektury, matematiky, medicíny a patronem spisovatelů.

Stavitel pyramid

Kromě rozsáhlých vědomostí byl Imhotep považován také za prvního starověkého stavitele egyptských pyramid. Egyptologové věří, že právě on navrhnul Džoserovu pyramidu. Na stavbu této pyramidy bylo třeba těžit, přepravit a zpracovat tisíce tun vápence, což byla velká výzva. Do této doby totiž nebyl tento materiál použit na velké stavby. Na ty se používaly nepálené hliněné cihly, které bylo lehčí a levnější vyrobit.

Během stavby pyramidy čelil Imhotep velkému množství problémů. Největším technickým problémem byla váha vápencových kamenů. Částečně ho vyřešil tak, že používal relativně malé bloky, které bylo lehčí přenášet a manipulovat s nimi. Sloupy měly stavbu buď zkrášlovat, nebo byly připevněné ke stěná bez toho, aby nesly velkou váhu. Za zmínku také stojí to, že se na kovové části nástrojů používala meď, která není velmi vhodná k tomuto typu práce.

Faronův vezír musel také organizovat všechny stavení procesy, kontrolovat práci, pohyb a život stovek dělníků. Musel také vybudovat první pohřební město obklopené zdí dlouho asi 1500 m a velké množství dekorativních budov, včetně 6 poschoďové pyramidy vysoké 60 metrů. Osobně dohlédl jak na stavbu pyramidy, tak i na výkopové práce pod pyramidou. Dohlédl také na stavbu galerie, která měla sloužit ke skladování tisíců pohřebních nádob. Mnohé z nich měly na sobě vyryta jména svých předků.

Stupňovitá pyramida navržená Imhotepem je považována za nejstarší stavbu z řezaného kamene, ačkoliv přibližně ve stejné době vznikly i pyramidy v Jižní Americe. Mnoho vědců oceňuje použití kamenných sloupů na podporu budovy. Nabízí se ale spousta otázek, které nejsou zodpovězeny….Odkud čerpal Imotep své poznatky? Od koho nebo čeho se učil? Jak tyto vědomosti získal?

Podobné články

Napsat komentář