Indie: záhadné podzemní prostory

27578x 19. 09. 2015 1 čtenář

Napříč Indií se nacházejí různá architektonická místa, která se pozvolna rozpadají do neznáma, o kterých jste nejspíš nikdy neslyšeli. Bylo to asi před 30 lety, když novinářka z Chicaga jménem Victoria Lautman uskutečnila svoji první cestu do této země a objevila impozantní stavby, kterým se tu říká stepwells (schodišťové studny). Vypadá to jako brány do podsvětí – masivní stavby (chrámy?) umístěné pod úrovní okolního terénu. Primárně by měly sloužit k zadržování vody v oblastech, kde se střídají extrémně suché měsíce s několika týdenními monzunovými dešti na jaře.

Uvádí se, že stovky stepwells bylo v Indii zbudováno v období mezí 2. až 4. stoletím našeho letopočtu. Původně se jednalo jen o zákopy, které se postupně vyvinuly v komplexní stavby jak po technické tak umělecké stránce. Některé mají na výšku více jak 10 pater.

Stepwells nejsou jen typické hluboké studnovité válce. Po obvodu velkých nádrží jsou umístěna schodiště, která umožňují sestupovat až do nejnižších pater nádrže v závislosti na kolísání hladiny vody. V suchých měsících může být voda jen na dně. V období po monzunech může dosahovat i nejvyšších pater. Tyto stavby zde vydržely už přes několik milénií.

Vzhledem celkovému poklesu hladiny spodních vod v Indii, a vůbec k jejich nekontrolovanému čerpání, je většina těchto studní již dávno vyschlých a nebo jsou zanedbané. Zatím co některé stelpwells se nacházejí poblíž oblíbených turistických oblastí (a jsou hojně turisty navštěvované), jiné slouží především jako odpadní jámy a jsou porostlé bujnou vegetací. Jiné jsou úplně v dezolátním stavu a mimo mapy.

Motivována urgentní nutností zdokumentovat existenci stepwells dříve než-li zmizí úplně, Victoria Lautman cestovala do Indie několikrát za posledních pár let a sama navštívila více jak 120 staveb napříč 7 státy. V současnosti hledá vydavatele, který by jí pomohl představit získané fotografie široké veřejnosti. Současně chce nabídnout prezentace o stepwells odborné veřejnosti na poli architektury a vůbec universitní veřejnosti.

stepwell-1

stepwell-2

stepwell-3

stepwell-4

stepwell-5

stepwell-6

stepwell-7

stepwell-8

stepwell-extra-1

stepwell-extra-2

stepwell-extra-3

Při pohledu na monumentální stavby se nabízí několik otázek: K čemu a hlavně komu skutečně sloužily? Minimálně v jednom případě se jedná o monolitickou stavbu, takže je otázka, jak jsou doopravdy staré?

Podobné články

2 komentářů k "Indie: záhadné podzemní prostory"

Napsat komentář