«« »»

Indie: Zničené město Mohendžodaro

Záhadné město dnes známé pod jménem Mohenžodaro (Mohenjo-Daro) bylo v dávné minulosti srovnáno se zemí během jediného ničivého okamžiku.

Kosterní pozůstatky nám vyprávějí děsivý příběh o lidech, kteří na poslední chvíli vybíhali ze svých příbytků a ulicemi se snažili uniknout ničivé zkáze. Jejich úprk byl však pro některé bohužel marný. Po mnoha tisíciletích je našli soudobí archeologové tváří k zemi. Můžeme se jen dohadovat, co to bylo za lidi. Někteří se v posledním okamžiku drželi za ruce. Jiní se objímali. Někteří se snažili chránit své děti.

Zkáza do jisté míry připomíná neštěstí z Pompeií, kde bylo celé město zasypáno popelem z vybuchlé sopky Vesuv. V případě Mohenžodara není v dosahu žádná vhodná sopka, která by mohla být příčinou. Nebyly nalezeny žádné z tolik typických znaků, které známe z Pompejí. Někteří archeologové se domnívají, že město bylo zničeno během jaderné války. O jaderné válce (nebo něčem, co má mnoho podobných znaků jako následky v Nagasaki a Hirošimě) se totiž mluví ve starých indických textech. Nálezy kosterních pozůstatků potvrzují, že byly v dávné minulosti vystaveny mnohem silnější dávce radiace, než-li je běžné pozadí.

15 Responses to Indie: Zničené město Mohendžodaro

 1. OKO OKO napsal:

  To, že popisy ve Védách (opět vylučuji Vimaniku) jsou více než zarážející, je fakt. Otázka je, jestli se to týkalo tohoto města (už jen vzhledem k počtu těch koster). Slušelo by se uvést i argumenty z druhé strany barikády, takže kdo má zájem, může se podívat sem a pak si případně prostudovat další zdroje a na věc si udělat názor.

  • Sueneé napsal:

   Ten tvůj zdroj jsem si prošel. To je nějaká skeptická-wikipedie? 🙂 Autoři článku vlastně těží z toho, že studie, kterou mnozí alternativní badatelé citují není oficiálně k dispozici, takže nelze ověřit míru radiace… atd. vše ostatní je jen slovní omáčka.

   Jenže tohle je problém všech studií, které objeví něco, co je mimo zažitý konsensus – ztratí se v archivech a nebo si jejich autoři nedovolí mluvit přímočaře – viz. třeba studie o Atacama.

   Takže ten wiki článek není o nic lepší/horší konspirační teorie než-li ten co je tady. Pokud v něm vidíš nějaký argument, který se ti jevý dostatečně solidní, sem s ním.

   • M napsal:

    Bohužel opakovaně používáte chybnou logiku, že absence protidůkazu je důkaz opaku. Tedy že by lidé mohli hlásat, co je zrovna napadne, automaticky by to bylo bráno jako pravda a ostatní byli povinni dokazovat, že to pravda není. Tak to samozřejmě nefunguje. Autor tvrzení je povinen uvést ověřitelná fakta, na kterých svá tvrzení staví, jinak nemá nárok vůbec začít něco tvrdit, chce-li být brán vážně.

    • Sueneé napsal:

     Stejne tak, absence dukazu není dukazem absence. Jinak souhlasím s tebou v tom smeru, že autor te wiki strili slepimi. 🙂

     Nicmene je to vec nazoru.

     • S S napsal:

      Stejně tak můžete argumentovat i pto to, že celé Mohendžodaro i s umělými kostrami vyčaroval ve slabé chvilce kouzelník Čáryfuk.

      Že pro to není důkaz?

      Stejne tak: absence dukazu není dukazem absence.

      • MartinHorus MartinHorus napsal:

       To že něco skeptici nevidí a nechápou není důkaz toho, že to neexistuje.

       • S S napsal:

        To samozřejmě platí univerzálně. Pro ty, jež někdo označí za skeptiky i pro ty, již tak někým označeni  nejsou.

        • MartinHorus MartinHorus napsal:

         Univerzálně se dá označit skoro všechno. My tvrdíme co víme, vy se naše myšlenky snažíte zadusit, to je odvěký spor. Nikdy to není naopak.

         Zajímavější je zjištění proč tomu tak je.

         • OKO OKO napsal:

          Co třeba proto, že se každou chvíli mýlíš? (tak jako každý)

          • MartinHorus MartinHorus napsal:

           Vymýšlíš blbosti.

           Zpět k tématu..Mohendžodaro bylo zničeno v okamžiku a nálezy kosterních pozůstatků potvrzují, že byly v dávné minulosti vystaveny silné dávce radiace.

            

          • OKO OKO napsal:

           Napíši, co jsem o Mohendžodaru zjistil a pak to zkonfrontuji s tím tvým tvrzením.

           Mohendžodaro patřilo mezi města Harappské civilizace. Oba názvy jsou umělé, my dnes nevíme jak si říkali, ani jsme nerozluštili jejich písmo. Ta civilizace tu byla zhruba od 3000 BC do 1500 BC. Byla na tu dobu o mnoho vepředu a platí, že čím starší dochovaná památka, tím dokonalejší. Archeologové tomu říkají, že civilizace „ustrnula“ a dále už jen žila z výdobytků minulosti a postupně degradovala. Další zajímavostí je, že neměli honosné chrámy pro vzývání božstev, místo toho měli lázně, krytou kanalizaci, koupelny, WC. A měli obchodní styky s Mezopotámií. Tolik k zasazení města do kontextu.

           V Mohendžodaru bylo postaveno, tak jako ostatní města a vesnice této kultury, z pálených cihel a typický dům byl třípatrový.

           Ve městě mohlo žít mezi 30 až 100 tisíci lidmi. To je poměrně hodně. Naproti tomu koster se našlo okolo 40. To by naplnilo možná Ford Transit, ale moc to nesedí s teorií o hromadném úprku při náhlé katastrofě. Další věc je, že některé kostry vykazují známky násilné smrti. Pokud vím, žádné důkazy, které by nasvědčovaly ozáření, nejsou. Takže takto to spíš než na nukleární apokalypsu vypadá na nájezd „barbarů“, který zničil, co z civilizace zbylo.

           Další indicie, která nasvědčuje, že nešlo o jadernou zkázu je, že ve městě stojí zdi z pálených cihel, které by jaderný výbuch nejspíš nevydržely. No a poslední, žádná z kultur, se kterou obchodovali, takovou událost nepopisuje.

           Naproti tomu zde ale máme Védy, které cosi velmi podobného jaderné válce popisují. Jestli se staroindické eposy zakládají na skutečných událostech, tak myslím, že k nim muselo dojít ještě před tím, než Harappská civilizace vůbec vznikla.

            

          • MartinHorus MartinHorus napsal:

           Mohendžodaro bylo postaveno na starších základech předešlé civilizace, proto je výzkum o likvidaci oblasti jaderným výbuchem naprosto v pořádku.

           Stejného omylu se dopouštějí archeologové a vědci ve starém Egyptě, nejhorší je však fakt, že oni to vědí a přesto si na těch lživých paradigmatech postavili tituly a honoraci.

          • OKO OKO napsal:

           Jak jsi se dozvěděl, že bylo postaveno na starších základech? To je pro mne novinka.

          • MartinHorus MartinHorus napsal:

           Všechno je postaveno na předešlých základech kde už cosi postaveno bylo, tomu se říká lidská lenost.

          • OKO OKO napsal:

           To je absurdní. Aspoň si o těch vykopávkách něco přečti. Jasně, že u břehu řeky byla jistě osídlení i před Harappskou civilizací. Nějací lidé tam žili, našli se předměty z neolitu (fakt žádný hitech). A před nimi tam také jistě někdo žil. Ale nestavěli domy z pálených cihel, které si následně dostavěla Harappská civilizace. Ty kostry byly nalezeny na úrovni ulic toho města, o kterém se bavíme. Nikoliv nějakého jiného, mnohem staršího. Ach jo. Zkus chvíli uvažovat rozumně a ne „politicky“.

Napsat komentář