Jak dětem škodí používání chytrých telefonů

3400x 08. 11. 2018 1 čtenář

V dnešní době používá chytrý telefon převážná většina z nás. Zkuste se podívat na cestě do práce do dopravního prostředku – kolik lidí upíná zrak do svého telefonu? Převážná většina, bohužel včetně dětí. Je pro děti bezpečné používání chytrých telefonů? A v jaké míře? Na tuto otázku se zaměřila nová studie.

Děti a používání chytrých telefonů

Nedávná studie, které se zúčastnilo více než 40 tisíc dětí ve věku 2 až 17 let, potvrdila negativní následky používání chytrých mobilních telefonů, počítačů a televizí.

Děti, které trávily více hodin denně sledováním chytrých telefonů a počítačů, jsou mnohem náchylnější ke vzniku duševních nemocí. WLAN dle studie zase zvyšuje tělesnou teplotu.Už po jedné hodině sledování chytrého telefonu či počítače (nebo i televize) je možné u dětí pozorovat pokles duševní pohody, menší míru zvědavosti, nižší sebeovládání, větší roztěkanost, menší emoční stabilitu a další. To vše můžeme pozorovat po pouhé hodině. Kolik dětí ale tráví denně před obrazovkami mnohem více času? A proč?

Průměrný odhad doby trávené používáním mobilních telefonů – a to nejen u dětí – je více než 3 hodiny denně. Předpokládá se, že v budoucnosti se počet chytrých telefonů zdvojnásobí, a tím i doba, kterou na nich trávíme.

Studie uživatelů ve věkovém rozmězí 14 až 17 let potvrdila toto:

Uživatelé, kteří trávili u chytrých telefonů a počítačů 7 a více hodin, mají dvakrát vyšší riziko vzniku depresí a úzkostí v porovnání s těmi, kteří tráví denně u chytrých telefonů a počítačů maximálně hodinu. U dospívajících je tento rozdíl více viditelný, než u malých dětí.

Tablet či chytrý telefon v dnešní době už mají například děti ve věku 3 let. Je ale skutečně nutné dávat do ruky chytrý telefon takto malým dětem? Dle dětských psychologů tím výrazně narušujeme jejich fantazii, přirozenou zvědavost, tvořivost a komunikaci. Vždy je lepší s dětmi vyrazit do přírody, kreslit, dělat cokoliv tvořivého.

Pokud už řešíme problém závisloti na mobilním telefonu nebo počítači:

Podobné články

Napsat komentář