Jak využít energii Feng Shui

9236x 02. 05. 2019 1 čtenář

I chutné jídlo, je-li správně připraveno, je také takové Feng Šhui, teprve vyváženost všech přísad dohromady tvoří chutný pokrm. Feng Šhui nás obklopuje všude, je to harmonie neboli vyváženost, tato praxe je založena na jin a jang, což už všichni z nás určitě slyšeli. Vtažením energie feng shui vašeho bytu nebo kanceláře je prostě důležité k načerpání a udržení vlastní energie. Pomůže vám harmonizovat vaše osobní a rodinné vztahy.

Feng Šhui

Položme si zásadní otázku. Jak se chcete doma cítit. Stačí vám prostor bytu jenom na přespání? Používáte svůj byt jako prostor na realizaci koníčků, nebo jako domácí dílnu? Chceme-li se doma cítit dobře, musíme pro to něco udělat. Začněme od začátku a to je vstup do bytu nebo do domu.

Vstup do bytu nebo domu

Vstupní dveře – to je naše první vizitka a první dojem. Na něm, jak víme, záleží nejvíce. Dveře jsou brána energie feng shui a říká se jim „ústa domu“.  Otlučené a oprýskané dveře opravíme, vyměníme zašlou vizitku na dveřích. Nejlépe je nechat si vyrobit elegantní jmenovku v kovovém provedení. Ideální je sladit barvu kovů vizitky a vstupního zámku. Můžeme na vstupní dveře instalovat kovové klepadlo. I když ho nebudeme používat, okamžitě pozvedne vzhled dveří a dodá jim solidnosti. Starý drnčící dveřní zvonek vyměníme za nový s příjemnou melodií.

I rohožka před dveřmi vás reprezentuje. Nezapomeňte na ní.  Máme-li možnost upravit prostor před vchodem. Abychom vtáhli pozitivní energii do bytu či domu, nesmí průtok feng shui energie nic blokovat. Ke dveřím musí vést přímá cesta, květiny před vchodem nesmí být suché a zvadlé. I barva dveří je důležitá. Máte-li vchodové dveře orientované na východ, pak je nejvhodnější barva zelená, modrá nebo hnědá. I proporce dveří k velikosti domu jsou důležité. K velkému domu prostě patří velké dveře.

Předsíň

Předsíň je hned další vizitka, která osloví návštěvu a učiní i váš vstup do vašeho světa příjemný. Vyhoďte staré papuče pro návštěvy. Jsou příšerné a věřte mi, že stokrát radši budu na návštěvě chodit jenom v ponožkách, než mít na nohou „domácí obuv, která už posloužila přede mnou bůhví komu, nepočítaje domácího mazlíčka, který je má jako hračku na rozkousání. Na věšáku by také neměla být přehlídka všeho, co se vám nechce dát do skříně.

Z předsíně by nemělo být vidět do kuchyně. Tedy pokud to není záměr, pochlubit se novou linkou a nechat spočinout zrak svůj, či návštěvníkův na hoře umytého nádobí. Pokud máte předsíň tmavou, bez oken, vymalujte jí světlou barvou – klasická bílá, nebo světle okrová je ideální a pořiďte si do předsíně dostatek světelných zdrojů. Čím menší místnost – tím více světla do ní potřebuji dostat.

Základem je uklizený byt

Pravdou je, že bychom jako první věc měli celý byt uklidit. Alespoň jedenkrát za rok. Jeden z principů tohoto učení říká, že teprve čistý a uklizený prostor je připraven přijmout novou svěží energii. Zbavte místnosti prachu a do koutů a rohů místnosti nasypte mořskou sůl. Nechte ji celý den působit a pak teprve ji vysajte i s prachem. Sůl má moc do sebe natáhnout negativní energii čchi. Vhoďte všechny sušené květiny – zadržují negativní energii. Do vázy si dejte čerstvé řezané květiny a staré uvadající vyhazujte. Nasávají do sebe starou, negativní energii.

Mořskou sůl přidejte i do kbelíku s vodou, kterým byt vytřete. Pokud jsme již začali s úklidem, proberme svůj šatník. Zbavme se starých „modelů“. Věnujme je charitě, nebo prostě vyhoďme do kontejneru na staré textilie.  Stejně bychom se měli zbavit i věcí, které jsme rok nepoužili. Tady máme skoro 100% jistotu, že už je nikdy nepoužijeme.  Věci, které nefungují, buď opravme, nebo vyhoďme. Pokud se nedokážete s některými věcmi rozloučit, dejte si za úkol, každý den se jedné zbavit. Nevhodné dary dejme do bazaru třeba i zadarmo.

Vymalujte si byt

Vymalujte si byt. Barvy jsou naprosto nezastupitelně významné. Světlé pastelové barvy volíme do menších místností, které se tím rozjasní a opticky zvětší. Tmavší a syté barvy si můžeme dovolit ve velkých místnostech, kde je dostatek denního světla.

  • Červená barva probouzí chuť k jídlu a chuť na sex. Je ale dost agresivní. Takže s ní opatrně. Není vůbec od věci uvědomit si, že červená je krev.
  • Dobrá barva je i růžová. Je plná něhy.
  • Oranžová barva je barva energie. Je motor, který vás pohání. Je to barva radosti a slunce. Dejte si jí do obývacího pokoje, nebo do kuchyně, či do jídelny.
  • Modrá barva vyvolává pocit klidu a stability. Hodí se do ložnice.
  • Žlutá barva rozjasní i ty nejtemnější kouty. Hodí se do menších prostor.
  • Bílá je pak barva čistoty a pořádku.
  • Hnědá barva je sice barva jistoty a bezpečí, ale je příliš vážná. Nepoužíval bych tuto barvu podobně, jako není dobrá barva černá.

Kuchyň

Kuchyň musí být samozřejmě čistá.  Pro pozitivní proudění životní energie by měly být v kuchyni květiny a mísa s čerstvým ovocem. Odstraňte zavěšené svazky zeleniny. Nože ukládejte tak, aby nebyly vidět. Vysílají totiž nepříjemnou negativní energii. Nikdy nepoužívejte otlučené nebo poškozené nádobí. Přináší to smůlu. Ostré hrany působí jako hroty šípů a oslabují vás. Místo pro vaření – varnou desku nebo sporák, vždy udržujte čistou. Je to v podstatě jeden ze základních elementů feng shui –  ohně.

Mísu s ovocem také umístěte na jídelním stole.  Pokud je to možné, mělo by na jídelní stůl dopadat denní světlo.  Prostor, kde se nejčastěji stravujeme, by měl být vymalován pastelovou oranžovou nebo okrovou barvou. Můžeme samozřejmě volit i kombinaci barev. Na delší stěny můžeme použít tmavší barvy a na kratší stěny barvu světlejší. Na oknech by měly být květiny v truhlících. Nesmíme to přehánět – a platí to v celém bytě – s dekorativními předměty. Ty spíše brzdí proudění pozitivní energie.  Jako dekorativní předměty volme spíše nejrůznější krystaly a skleněné broušené dekorace. Drobné skleněné krystalové předměty jsou regulátory negativní energie čchi.

Svítidla

Důležitou složkou pozitivně laděného bytu je i barva žárovek a typy svítidel. Naprostá katastrofa je používání studených zdrojů světla. Volíme zásadně zdroje světla s barevnou teplotou kolem 3000 Kelvina.  Tento údaj bývá uveden na obalu zdrojů světla. Ať už se jedná o klasické žárovky, nebo LED technologie.  Chceme-li dostatek světla i do větších prostor a máme-li úmysl použít LED žárovky, tak volíme zdroje s výkonem kolem 12 Wattů. Do menších stolních lampiček stačí LED žárovky s výkonem 4 Watty. Pro doladění atmosféry lze samozřejmě mít po ruce svíčky nebo aromatické lampičky.

Ložnice

Ložnice je samozřejmě velmi důležitá část obytného prostoru. Veškeré moderní technologie typu televizor, počítač zcela bezpečně zlikvidují atmosféru ložnice. Přinášejí totiž do ložnice stres a práci. Větrejte co nejvíce je to možné. Ložnice plná stojatého vzduchu a prachu je zabiják kvalitního spánku. Podle učení feng shui také není dobré mít ložnici plnou květin. Dokonce i tehdy, když je ložnice velká. Postel by také měla mít snadný přístup ze dvou stran. Ideálně by u postele měly být dva stolky. Postel by neměla být ve stejné linii jako dveře do ložnice.

Nespěte pod oknem, skoseným stropem, nebo pod trámem.  Dále pak povlečení v agresivních barvách – červená – vám bezpečně zlikviduje kvalitní spánek. Kombinace barev by měla být v barvě pleti. I volba obrazů by měla být laděna s vašimi intimním přáním. Obrazy by měly být plné pozitivní energie. Ideální jsou obrazy pozitivních emocí a krásy. Tlumené světlo je pak základem osvětlení před spánkem.

Nechte byt dýchat

V principu bychom pak měli volit minimum nábytku, který blokuje proudění energie. Přeplněný byt nedýchá. Nábytek by měl být spíše s kulatými rohy. Dopřejme svému bytu a sobě nábytek ze dřeva. Dřevo je jedním z pěti elementů veškeré energie. Patří k nim ještě voda, oheň, země a kov. Energie dřeva je energie růstu, výživy a zdraví. Je symbolizována zelenou a hnědou barvou. Dřevo tradičně vyvolává pocit rodiny, zdraví a vitality.

Podobné články

Napsat komentář