Jak využít zbytky - úleva přírodě i peněžence (1. díl) - PLASTY

8248x 17. 05. 2019 1 čtenář

Naše dnešní společnost trpí nedostatkem mnohem méně, než tomu bylo tak dříve. Obchody jsou přeplněné výrobky všeho druhu. máme nespočet druhů kosmetiky, potravin a oblečení. Dokážeme si ale tohoto dostatku vážit? Nebo jen přemýšlíme typem ,,Spotřebuju, vyhodim a koupím nové – vždyť je toho spousta“. Tímto stylem života trpí totiž nejen naše peněženka, ale i příroda. Jak tedy můžeme pomoci nejen přírodě, ale i sami sobě?

Všudepřítomné plasty

Boj s plasty je v současné době velkou světovou prioritou. Stále více organizací se snaží najít způsob, jak zamezit zamoření naší planety plasty.

Jsou všude

 • V mořích a oceánech – kde denně zabíjí živočichy. Dostávají se tak i do potravinového řetězce a dále zpět k nám. V Pacifiku najdeme ostrov složen z plastového odpadu, který je rozlohou 3 x větší, než Francie – a stále roste. Plasty už dopluly až do Antarktických vod.
 • V lese, kam se chodíme projít. Ačkoliv je založení černé skládky pokutováno vysokou částkou, i tak jich v lese a na mnoha místech najdeme hodně.

Jak můžeme snížit spotřebu plastů? Pojďme si říct několik tipů

1) Zkusme nevyužívat plastové sáčky a tašky – jejich rozklad může trvat až 25 let – u některých typů plastu vůbec nevíme, zda k úplnému rozkladu dojde. Zkusme využívat více papírové a látkové tašky.

2) Vyzkoušejte nákup v bezobalovém obchoděV České republice už jich funguje několik.

3) Vyzkoušejte alternativy k běžně používaným věcem:

 • papírová či kovová brčka – koupíte už v mnoha eshopech – k této kampani už se připojily i řetězce typu McDonalds

 • tyčinky do uší – vyrobte si ze špejlí a vaty
 • dřevěné kartáčky na zuby – objednáte už v mnoha eshopech

 • Noste si svůj hrníček či kelímek – nepoužívejte ty na jedno použití
 • Místo plastových hraček dětem kupte dřevěné, látkové či kovové
 • I plastové krabičky na jídlo můžete nahradit nerezovými
 • Plastovou láhev můžete nahradit kvalitní skleněnou – dnes už jsou tyto láhve mnohem odolnější proti rozbití.

 • K vyčištění a filtraci vody není nutné kupovat drahé přístroje – postačí Šungit – tento kámen je zcela přírodní. Stačí si natočit vodu do nádoby, vložit přes noc kámen a druhý den máte čistou a léčivou vodu. Zakoupit si ho můžete v eshopu Sueneé Universe: https://eshop.suenee.cz/lecive-mineraly/sungit–opracovane-oblazky/

 • Nyní je možné zakoupit i nádobí z bambusu či rýžových slupek – materiál je plně kompostovatelný! Za 2 – 3 roky se rozloží a pořídit ho můžete v několika barvách. Skvěle se tak hodí na zahradní párty.

Mám doma plastové výrobky – jak je mohu dále využít?

Když už doma máme plastové láhve či jiné výrobky – co s nimi? Můžeme je hodit do speciálních popelnic na plasty (žlutá barva popelnice) nebo je můžeme zkusit přetvořit na výrobek, který nám bude dále sloužit. Aby i plast našel uplatnění v naší domácnosti. Níže v galerii najdete tipy, co je možné vyrobit ze starých plastových obalů. Inspirujte se.

 

Podobné články

Napsat komentář