Jaroslav Dušek: Falešné domněnky

18115453x 11. 01. 2014 1 čtenář

Výňatek z rozhovoru s Jaroslavem Duškem. Staženo kdesi z internetu:

V čem si podle vás vytváříme nejsilnější domněnky?
… Další silná domněnka je, že existují peníze.

A neexistují? Já jich mám hned několik v peněžence.
Tam máte papírky, na nichž je hodnota, které se věří. Je to podobné, jako když jste jako dítě hrála monopoly. Aby se peníze mohly z definice jmenovat peníze, musí být kryté drahým kovem. Když nejsou, tak jsou to bankovky. A bankovky jsou papíry, které vytiskne banka. Ty nemají oporu v ničem. Nebo dokonce za peníze považujete číslíčka na monitoru počítače. Dneska už to začíná být zřejmé: vidíte, jak rostou státní dluhy, hypotéky, vlády si berou od těch druhých půjčky. Papír, který se jmenoval peníze, byl dřív krytý zlatem nebo stříbrem, zatímco dneska je krytý dluhem.

Tomu nerozumím.
Peníze vznikly tak, že jsem napsal papír, na kterém jsem potvrdil, že vám za něco dlužím třeba kilo zlata. Vy jste tenhle papír vzala, šla do záložny a oni vám za něj dali to kilo zlata. Tím pádem byl ten dluh, který vám vznikl, krytý jasně stanoveným váhovým množstvím konkrétního drahého kovu. Dneska je jakoby krytý jiným dluhem. Je za ním nic. Dluh kryje dluh a takový systém může fungovat jen tehdy, když mu všichni věří. Jakmile v tento systém lidé věřit přestanou a rozkolísává se, začne se sesypávat zevnitř. Přesně toho jsme všichni právě
svědkem, říká se tomu světová finanční krize. Jde o psychickou záležitost. Kdyby to tak bylo, tak člověk nemá motivaci pracovat.

Proč?
Protože přece lidé chodí do práce, aby ty peníze vydělali. To je právě jedna z nejsilnějších domněnek. Jakmile budou chodit do práce, aby vydělali peníze, tak jsou na cestě do pekla. Jakmile děláte něco ABY, tak už neděláte to, co děláte, ale děláte to ABY. Pak už to neděláte proto, že vás to baví, máte to ráda a naplňuje vás to, a peníze, které jsou s tím spojené, jsou jenom ta hra. Když to děláte jen proto, abyste vydělala peníze, tak jste v té známé pohádce o čertovi.

V jaké pohádce o čertovi?
Čert přijde a řekne: Dám vám všechno hned a vy mi za to po smrti dáte duši. Řeknete si, po smrti to je dobrý, a podepíšete. V tu chvíli pochopíte, že jste duši dali už teď. Proto Andreas Claus, známý ekonom, říká, že bankám jde o vaši duši. Jakmile uvěříte, že musíte vydělávat, abyste mohli žít, tak přicházíte o duši. Vy si myslíte, že lidé přišli o duši? Podívejte se, kolik lidí chodí k psychologům, protože mají duševní poruchy, nemoci, stres, nelíbí se jim život, nebaví je to, jsou nemilovaní, nemají motivaci, jsou v trvalé depresi, ztracení. Jsou to všichni ti, kteří uvěřili, že musí něco dělat, aby něco měli.

Musíte přece někde bydlet a nějak platit složenky, ne?
Tahle planeta je postavená na tom, že tu všechno je. Člověk se narodí a planeta má pro něj všechno kompletně připravené. Ví to každé zvíře a každý hmyz. Ti nepotřebují peníze -na co? Normálně žijou. To my lidi hrajeme virtuální hru, že si všechno musíme koupit.

Jak podle vás můžou každodenní lidé vypadnout z té hry?
Nemusí z ní vypadnout. Stačí, když si uvědomí, že to není život, ale hra. Stačí si uvědomit, že ve skutečnostinemůžou nikdy nic vlastnit. Je to jen dohoda mezi lidmi. V okamžiku smrti je to zřejmé. Nic si s sebou nevezmeme. Spousta lidí se trápí kvůli penězům, protože jsou skrze svou osobní důležitost vtaženi do té nemilosrdné hry. Banky by měly být trestané za to, co lidem dělají, jak je uvrhávají do úvěrů a hypoték, zatajují jim body ze smluv.

Co banky lidem zatajují?
Uznávaný ekonom Andreas Claus na přednášce v Brně mluvil o tom, že banka, když zbankrotuje, tak má ze zákona právo od vás požadovat okamžité splacení dluhu. Když ho hned nesplatíte, může vám sebrat tu zástavu. Jistě víte, že v posvátných starých knihách je úrok označený za lichvu. Dočetl jsem se, že islámské banky dodnes nepožadují úrok. Žijí z podílu na zisku. Půjčí vám až poté, co velice dobře prozkoumají, na co si chcete půjčit. Pokud se vám daří a vyděláváte, odvádíte bance dohodnutý podíl. Když se vám nedaří, vrátíte bance, co jste si půjčili, ale ani o kousek víc. U nás to funguje tak, že jakmile si půjčíte, už musíte vracet víc. Chápete ten nesmysl? Kde se ty peníze navíc mají vzít?

Vytvoříte zisk.
Jak může planetárně vzniknout zisk? Dívejte se na to jako na celek – zisk vznikne jen tak, že jinde vznikne ztráta. Proto civilizace krachuje.

Například vy jako herec umíte něco, co já ne, a proto vám ráda dám své peníze za to, že mi to předvedete.
To ale není zisk. To je výměna. To, co my jako civilizace hrajeme, je celoplanetární letadlo. Silné ekonomiky hledají levnou pracovní sílu, která bude pracovat za málo, a ony to potom draze prodají. Z toho rozdílu takzvaně tvoří zisk, ale ten je postavený na podvodu, na neinformovanosti. Díky internetu dneska všechny pracovní síly zjišťují, jaká je cena jinde na trhu, a výrobní továrny se musí pořád posouvat do míň a míň informovaných zemí, kde jsou lidi ochotní pracovat za nižší sazbu.

V čem vám to připomíná hru letadlo?
Že i ta se jednou vyčerpá a zhroutí. Za starých dob přišla válka, nastala katastrofa, všechno se rozbilo a zmizel faktor, který vidíme teď. Systém se nasycuje a nasycuje, zároveň rostou dluhy. A teď už je jen otázka, kdo vlastně komu dluží. Jak to, že jsou ty dluhy tak obrovské, že už ani úroky z nich nejdou zaplatit? I bez složité matematiky pochopíte, že země dluží neskutečné sumy. Já jen nepochopil komu. Kdo je věřitel všech vlád? Nechápu třeba, jak může dlouhodobě fungovat schodek v rozpočtu. Představte si, že byste takhle fungovala
doma, každý rok byste byla minus sto padesát tisíc a zase si půjčila. A pak byste si půjčila, abyste to mohla splatit. Jak dlouho byste to mohla dělat?

Myslíte, že teď je ta doba, kdy se tenhle systém hroutí definitivně?
Pro mě se zhroutil už dávno. To, co se děje, beru jen jako iluzi, kterou se někteří lidé rozhodli pořád hrát dokolečka.

Jsou peníze letadlová (pyramidová) hra?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Podobné články

18 komentářů k "Jaroslav Dušek: Falešné domněnky"

 • mab napsal:

  Chápu směr výtek a většinově souhlasím, ale některé jsou fakt mimo, Jardovi to asi trošku leze na mozek, ale abych nebyl konkrétní, upřesním: peníze jako bezcenný kus papíru/kovu – ano, krytí dluhem ano, ale nejen, v případě dolaru například je falešná jistota dána jeho krytím ropou(Saudsko-Arabskou ropou); chození do práce pro peníze – tady Jarda dost ustřelil, toto platí od prvobytně pospolné společnosti, jiné formy(místo peněz jídlo, ošacení apod.), ale princip stále stejný a to [ odveď nějaký výkon, aby jsi si něco zasloužil (neumřel hlady)], tohle se světovou krizí nemá co společného, už neandrtálec byl určitě místy naštvaný, že musí porcovat to maso místo hraní čáry, adekvátnost odměny ku vynaložené práci je jiná, ale i z (dávné) minulosti víme, že i zde to bylo jednou více jednou méně špatné; ad banky, souhlas, zde je ale základem zla nerovné postavení banky a lidí, pokud by člověk použil stejný přístup, který má (ze zákona) banka povolený, tak jeho zavřou(pro lichvu apod.) a to je špatně; tvorba zisku, zde je Jarda také mimo – tvorba zisku je logická, a společnost kvůli ní nekrachuje, krachuje proto, že ten zisk je nepřiměřený a je syslený asi 2% světové populace a hlavně není rozpuštěný zpět do ekonomiky(leží bohatým lidem na účtech a vzhledem k jeho výši ti lidé ani nemají šanco ho kdy v životě celý utratit); hru na letadlo to sice připomíná, ale z vice důvodu nejen toho před chvílí zmíněnáho nerozpouštění zisku, ale i z principů ekonomiky, kdy třeba hodnota kusu cenného papíru(akcie) už dávno neodpovídá výkonnosti a hodnotě podniku, jsme v době, kdy vše musí stůj co stůj růst, už se neakceptuje ani stagnace, nedej bože pokles no a tak vše roste, podvody, manipulací s účetními uzávěrkami, čísli, nadhodnocuje se, vykazuje se majetek, který ve skutečnosti neexistuje(banka prodá smlouvu o hypotéce na 20 milionů jiné společnosti za 20 milionů, ale ten kus papíru ve své podstatě tu hodnotu vůbec nemá, bude jí mít možná za 20 let, když bude klient řádně splácet, ale pokud splácet nebude, přestane za rok, je její hodnota je rázem mnohonásobně menší – princip hypoteční krize 2008) apod.

 • Jaroslav napsal:

  NIKOHO NEZAJÍMÁ,ŽE PENÍZE JSOU PODVOD,ŽE JE VŠECHNO NA DLUH A ŽE JE KONEC HODNOT. LIDI JSOU POSEDLÍ MATERIÁLNÍ HODNOTOU,PŘECE TO JE JEJICH PLÁN JSTE JEN POSLUŠNOU OVEČKOU. LIDI TRÁVÍ V PRÁCI STÁLE VÍC ČASU,NEMAJÍ ČAS NA DĚTI,ZDRAVÍ,DUŠEVNÍ KRÁSU…

 • Coffey napsal:

  No, z tohoto článku je jasné, že fiskální dluhy vyspělých států (USA, EU a dalších) jsou enormní a řešit to nekonečným zadlužováním dlouhodobě není možné. američtí ekonomové i jejich nositel Nobelovy ceny upozorňují na to, že brzo dojde k tomu, že o státní dluhopisy a obligace nebude ze strany finančních institucí a investorů zájem. To povede k dost velké krizi a státy budou muset zareagovat a najít si finanční zdroje ke krytí mandatorních výdajů. Kde je najdou je nabíledni – asi náboženství, protože válka vzhledem k nukleárním arzenálům už není možná.

 • Jeremy napsal:

  Myslenky prezentovane Duskem jsou pekne, kazdopadne pozor na tuto osobu. Propadl samanismu (a v dusledku toho satanismu). Vyvolava demony, ktere nazyva andely prirody aby to znelo bohulibe a duchovne zamoruje sve okoli ze ktereho vysava energii. Ale je fakt ze ve vrcholne politice a na manazerskych pozicich takto funguje nejmin kazdy druhy.

 • Mike Maloney napsal:

  Pekne je to popsano ve videu Mika Malloneyho.
  Je to v angictine a pro ameriku, ale funguje to podobne i u nas.
  http://www.youtube.com/watch?v=iFDe5kUUyT0&feature=youtu.be#t=0m00s

 • Jerry napsal:

  Má pravdu v jednom, tenhle život je hra, proto by se k němu mělo tak přistupovat a neřešit blbosti. Druhá věc je, že netuší, kdo je věřitelem je smutné. Trochu mi to podkopává celou úvahu. Navíc vidí jenom jednu stranu mince. Bez toho všeho bychom se točili ve spirále destruktivní inflace, protože s narůstajícím počtem lidí, aby bylo možné všechny zásobit penězi, tak by bylo nutné neustále snižovat hodnotu krytí zlatem. Což by se nikomu nelíbilo. V tomhle případě by navíc nastal problém s úvěrem. Půjčím si určité množství zlata v penězích. V tu chvíli bude 1 kg krýt 10 000 peněz. S tím že až je budu chtít vrátit, tak 1 kg bude krýt už 20 000 peněz což i bez úroků pro mě bude extrémní zátěž. Na druhou stranu dnešní inflace pracuje přesně obráceně. Snižuje hodnotu peněz, aby úvěry postupem času ztráceli na hodnotě nutné zplatit. Tzn půjčím si 10 000. Ale už je to pouze virtuální číslo. Za deset let díky inflaci ale reálně zaplatím pouze 10 000, které v přepočtu na dobu kdy jsem si půjčil peníze by měli hodnotu pouze 5 000. Samozřejmě úroky to navíší, ale v principu tenhle systém je nastaven tak, aby čas pomalu dluh degradoval. Proto čnb drží inflační cíle a nejsou bankovky ničím kryty. A proto je deflace ta špatná ;)

  • Sueneé napsal:

   Spíše bychom se měli ptát, zda funkce peněz, kterou dnes mají, je správná? Peníze by měly být pouze nástrojem směny tam, kde nelze jednoduše kvantifikovat protislužby.
   Je absurdní, aby banka vygenerovala půjčku 1000 Kč a za měsíc chtěla 1100 Kč. Je nemožné, abych vrátil víc než-li jsem dostal. Tímto vzniká nikdy neuhraditelný dluh, který koluje mezi lidmi jako horký brambor.

   • jerry napsal:

    Banka žije primárně z operací s penězi. Buď můžeš mít společnost, která má půjčky pouze za cenu inflace. Ale tato společnost to nikdy nebude mít jako hlavní činnost. Pouze jako doplňkovou k tomu aby udržela hodnotu zisku. To je ale nejnižší možný úrok. Banka nemá záložní činnost ze které by financovala lidský kapitál a stroje které umožňují zabezpečit transakce na takovou úroveň, aby byla důvěryhodná. To vede k tomu, že buď klient zaplatí poplatek za úvěr a nebo že banka si připočítá úrok k tomu co máš platit. S tím že musí zároveň pokrýt i rizikovost toho když ji deset procent lidí odpadne a nebude splácet. Ale to by bylo na delší diskuzi u stolu a vína. Dluh je uhraditelný pomocí inflace. Vytvoř inflaci sto procent a dluh se ti najednou bude zdát poloviční. Je to jenom číslo ;)

    • Sueneé napsal:

     (Taky jsem poznamenán VŠE. ;) Zkus se na to ale podívat z většího odstupu. Kdo ty banky potřebuje? Systém směny bude fungovat i bez nich. Viz. různé lokální měny a decentralizované systémy typu BITCOIN. (Navíc znehodnocení dluhu je sice sympatické, ale nese to i fakt, že se znehodnocují vklady/hotovost.)

     • jerry napsal:

      Bitcoin je zajimavej pokus. A svým způsobem v budoucnu k podobné virtualizaci a decentralizaci dojde, ale v tuhle chvíli se obávám, že tento systém ve kterém žijeme je nejmenší ze všech zel. Krom toho virtuální měny se bohužel v této době úspěšně diskreditují díky použití hlavně pro nelegální činnost a jejich nesmírnou volatilitu.

      A nakonec aktuální systém nám umožnil neuvěřitelné inovace a rozvoj. A je dobré ze se i díky němu teď bavíme o tom, jak ho vylepšit a nebo i nahradit aby byl spravedlivější :) ale pokud mu budeme apriori nevěřit a snažit se o jeho bojkot bez řešení pro budoucnost, které bude všeobecně akceptovatelné, tak si zaděláváme na velké problémy.

      • fric napsal:

       a jakej rozvoj nám aktuální systém umožnil? a proč nám aktuální systém každoročně zabavuje tisíce patentů na přístroje na volnou energii atd…údajně z důvodů národní bezpečnosti – abysme náhodou nemuseli platit účty za elektřinu a další energie..a proč současná farmacie produkuje „léky“, které neléčí a jen potlačují symptony? komu tím prospějete se ptám? jo jde o peníze – peníze vždy až na prvním místě..lidské zdraví peníze negeneruje že? tak si dál slepě věř finančnímu světu a nějakým trapným eko. teoriím..:) na smrtelné posteli budeš určitě uvažovat nad inflací.. :)

       • S S napsal:

        Přístroje na volnou energii nám podle všeho zabavují spíše takoví nepřátelé , jako je „Zákon zachování energie“ v komplotu s dalšími fyzikálními zákony. I známá Teslova technologie byla (pokud si dobře pamatuji) podle jeho odhadu schopna zajistit celému lidstvu jen energii, srovnatelnou dnes s výkonem jednoho reaktoru jaderné elektrárny.

        Obecně s Vámi ale nesouhlasím, že by šlo o peníze. Jde spíš o moc – možnost disponovat časem jiných lidí. Peníze (bez ohledu na jejich konkrétní formu nebo kovové krytí) jsou jen způsob, jak ten čas nějak vyčíslit a sdílet mezi mnoha lidmi.

     • S. S. napsal:

      Peníze lze chápat také jen jako slib.

      Tím že Vám banka půjčí, se za Vás vlastně zaručí. Říká, že pokud pro Vás někdo něco udělá, tak mu to oplatíte svou prací.

      Když půjčené peníze použijete, získáte od jiných lidí jejich čas a práci – jen za ty bankou zaručené sliby (peníze).

      To, že po Vás chce banka peníze zpátky, znamená, že Vás nutí splnit Vaše sliby. Kolik Vám věnovali ostatní, tolik musíte udělat pro ně Vy. A ještě k tomu něco navíc.

      Banka pro Vás také něco udělala – zaručila se. Takže i jí je třeba za to něco dát. Právě ten úrok.

      Banka ručí i za to, že své sliby nesplníte. To je její další služba, za kterou pro ni musíte chvíli něco dělat.

      (tohle je můj pohled, možná máte jiný)

 • Martin Horus Martin Horus napsal:

  Dušek má pravdu. Myslím, že by se to dalo napsat i do jedné věty. „Život v této podobě a za těchto podmínek, je jeden velký p….r, lze jen doufat, že to není snad vše „

Napsat komentář