Jaroslav Dušek: Jak vědomým tvořit realitu

64671x 20. 07. 2017 1 čtenář

Jaroslav Dušek na příběhu moudré dívky nastiňuje princip změny bezcitného systému založeném na boji. Boj totiž doopravdy není tím pravým přínosem. Boj naopak posiluje nechtěné. Boj vždy vytváří jen další boj. Násilí vytvoří další prostor pro násilí a je pak velmi náročné jej odpustit…

Šaman domorodého kmene zjistí, že se na kmen řítí ledovec a že je třeba přesunout tábor. V tom táboře žije malá Anasta, která řekne svému dědečkovi: „Já s vámi nepůjdu. Chci tu zůstat.“. Dědeček: „A proč?“. Anasta: „Vždycky jsi mne, dědečku, učil, že my lidé tvoříme ten prostor. Já ten ledovec zastavím. Mám to tu ráda.“. Dědeček si uvědomí, že jeho vnučka realizuje ve své čistotě myšlenku, kterou on sám vytvořil a souhlasí, že může zůstat. Kdyby to nešlo, má k dispozici svého oblíbeného mamuta, na kterém může v nouzi odjet.

Anasta si sedne čelem proti ledovci a rozhodne se s ním bojovat. Cítí, jak ledovec dýchne – lehce postupuje. Holčička zase proti němu jej tlačí zpět. Ledovec ale tlačí mnohem silněji. Najednou si ale uvědomí: „Aha, já ti takhle dávám sílu – sílu bojovat. Já si tě nebudu všímat.“ Otočí se k ledovci zády a začne věnovat pozornost těm rostlinám a tomu prostoru, který má tolik ráda. Ledovec se zastaví. Její vědomí se rozprostře nad celým územím a začne chránit ten prostor.

Podobné články

6 komentářů k "Jaroslav Dušek: Jak vědomým tvořit realitu"

 • OKO OKO napsal:

  Já pana Duška nijak neznevažuji. Celkem chápu jeho postoje a v mnohém s nimi souhlasím a líbí se mi, i když je většinou vyhodnocuji jako naivní. A právě o tu naivitu jde. Nemyslím si, že v dnešní době je prospěšná. Naopak si myslím, že nás čeká tvrdá zkouška odhodlanosti ubránit základní hodnoty a výdobytky, které považujeme za samozřejmé. Tak asi tak.

  • Martin Horus Martin Horus napsal:

   Beru na vědomí Tvou střídmou sebekritiku.

   Pokud by jsi znal Duškův příběh změnil by jsi naivitu ve vystřízlivění.

   Každopádně zkouška odhodlanosti čeká každého ať chce či nechce, a to platí i pro současnou kolektivní civilizaci.

  • jablon napsal:

   Duška si vždycky ráda poslechnu a nemyslím si, že je naivní. Je „nastavený“ svým způsobem, stejně tak jako každý. A až dojde ke zkoušce (která podle mne již probíhá), budou-jsou potřeba  lidi různých nastavení. Každý z nás už má svoje místo a zvolený způsob.

   P.S. Jenom na okraj diskuze, výdobytek je už ze své podstaty poněkud ošklivé slovo. A to, co je považováno za samozřejmost (výdobytek civilizace) prochází velmi rychlými změnami. Když porovnám život svých prarodičů s tím, jak žijí moje děti – to je tornádo… Nepodstané se v ovlivňovaných myslích stává podstatným a naopak.

   P.P.S. Mysl byla ovlivňována zřejmě od pradávna, teď je to jenom o tom, že se nacházíme v nějakém bodu, kdy bychom ještě mohli vyklouznout z poddanství.

 • OKO OKO napsal:

  Tohle je krásné .-) Takové duhově skvělé :-) Kdyby si tak všichni lidé byli schopni uvědomit, jak malí jsou a jak málo stačí všem ke „štěstí“ :-)

  Problém ale je, že takových lidí je strašně málo. Mnohem více lidí je těch, kteří necítí potřebu cokoliv zkoumat nebo řešit. Od mala mají vše nalinkované. Od rodičů. Od nakažených rodičů (virem vír). Případně od samozvaných guruů, kterým naivně uvěří, že je provedou až k Pravdě :-)

  Takže shrnuto podtrženo, pan Dušek to může a vidí pěkně, jenže realita neDušků, je trochu jiná.

  • Martin Horus Martin Horus napsal:

   Články na tyto a podobná témata nejsou pro člověka jako jsi Ty.

   Jak jsi sám trefně napsal “ realita neDušků, je trochu jiná “ …v tomto případě nejenom trochu

   Upřimně řečeno, divím se ti proč stále mrháš svým čase neustálým odcházením a vracením se na tuto exopolitickou platformu, napadáním invence myšlenek  a znevažováním jejich autorů ti do Tvé budoucnosti nic pozitivního nepřinese. Zkus se nad sebou zamyslet a poté zaměř svou pozornost tam, kde najdeš své uplatnění.

Napsat komentář