Je bosenská pyramida Slunce nejstarší pyramidou na světě?

13533x 09. 01. 2019 1 čtenář

Která pyramida je nejstarší na světě? Mezi kandidáty o titul nejstarší známé pyramidy patří egyptská, brazilská a bosenská. Oficiálně jsou egyptské pyramidy v Sakkáře, severozápadně od Memphisu, považovány za nejstarší na světě. Nejdříve byla postavena pyramida Djoser kolem 2.630 př.n.l. – 2.611 př.n.l. Nejstarší brazilské pyramidy byly údajně postaveny kolem roku 3000 před naším letopočtem, jsou tedy o několik set let starší než egyptské. Existují však některé důvody vedoucí k závěru, že bosenské pyramidy jsou zdaleka největší a nejstarší pyramidy na světě.

Pyramidy v Bosně

V Bosně je celkem pět pyramid a dosud bylo zaznamenáno, že jsou staré mezi 12 000 a 26 000 lety. Ale nové výsledky výzkumu naznačují, že by mohly být ještě mnohem starší. Bosenská pyramida slunce převyšuje svými 220m egyptskou pyramidu, která měří 147 metrů. Dělá dojem ale také skutečností, že orientace pyramidy na sever je až na jednu odchylku přesná: 0 stupňů, 0 minut a 12 sekund, což odporuje tvrzení, že se jedná o přírodní kopec.

Odborníci tvrdí, že bosenská pyramida slunce je nejméně 32 000 let stará.

Podle nejnovějších výsledků výzkumu je bosenská pyramida Slunce, která je součástí takzvaného bosenského pyramidového komplexu v blízkosti Visoko (Bosna a Hercegovina), je asi 32.000 roků stará a vytvořená lidmi – nejedná se tedy přirodní kopec, jak tvrdili skeptici. To je výsledkem řady radiokarbonových testů, které byly provedeny na materiálu, který byl nalezen v nejnovějších vstupech do tunelů, které byly objeveny v parku Ravne 2.

Nové „vzrušující objevy“ pocházejí od členů nadace archeologického parku bosenské pyramidy Slunce, když zkoumali nové vchody do tunelů na pozemcích v parku Ravne 2,které byly zakoupeny na začátku tohoto roku.

Objevitel pyramidového komplexu, autor a badatel Semir Osmanagić, mluvil o nejnovějších výsledcích:

,,Výsledky výzkumu stalagmitů nalezených v nových tunelech prokázaly věk 26 200 let. To znamená, že tyto vchody a tunely, které byly veřejnosti dosud skryty, sahají hluboko do minulosti. Když sečteme čas potřebný k vytvoření stalagmitů a korektury kalibrovaného věku s věkem radiokarbonovým, bude dosahovat přibližně 32 000 let. To je přesně věk bosenské pyramidy Slunce a podzemního tunelu Ravne a vše je součástí stejné kultury.“

Semir Osmanagić

Osmanagić vysvětluje, že výkopové práce na východní straně bosenské pyramidy Slunce začaly, a že Visoko bylo znovu navštíveno turisty z celého světa, stejně tak i početnými dobrovolníky. Před 15 lety nebyl ve Visoku ani jeden turista. Díky naší celosvětové reklamě přitahujeme každoročně tisíce lidí ze 160 zemí světa. Podle informací poskytnutých booking.com je nyní 158 ubytování ve Visoko. Hotely, motely, apartmány, prázdninové domy a tábory jsou otevřeny turistům po celý rok. Naši hosté zůstávají ve Visoku nejen několik hodin, ale i sedm dní, řekl Osmanagić.

Bosenské pyramidy byly v posledních letech tématem rozhovorů. Ivan, autor knihy Starověkého kódu uvádí, že v minulosti sám navštívil pyramidy a setkal se s dr. Osmanagićem. Podle něj jsou tunely neuvěřitelné. Vzpomíná, že před vstupem měl žaludeční problémy, které začaly několik dní před návštěvou pyramid. Když vstoupil do tunelu, jeho žaludeční problémy najednou zmizely.

Když spolu s Dr. Osmanagićem, jeho nejbližšími přáteli a několika turisty z celého světa prozkoumali tunely, zcela zapomněl na své žaludeční problémy. Někteří říkají, že tunely pod a kolem pyramidy mají léčebné vlastnosti kvůli přítomnosti negativních iontů v komorách. Energetické studie ukazují, že stupeň ionizace má více než 43 000 negativních iontů, což je asi 200krát víc než průměrná koncentrace a zdá se, že tyto podzemní komory mají hojivé vlastnosti. Zda tento záhadný tok energie existuje, či nikoliv, a zda mají pyramidy skutečně nějakou léčivou sílu, není možné s určitostí říci, ale kromě toho, že jeho žaludeční potíže zmizely, jakmile vstoupil do tunelu, zmizely i problémy s alergií jeho ženy. Když on a jeho žena Visoko prozkoumávali, její alergie se zhoršila a najednou nemohla přestat kýchat. Avšak poté, co byli v tunelech, jako kdyby její alergie jako zázrakem zmizela.

Brazilské pyramidy

Podle zpráv byly nejstarší pyramidy světa objeveny na pobřeží Atlantiku jižní Brazílie. Samozřejmě pouze tehdy, pokud jsou ignorovány všechny ostatní „sporné“ objevy, jako jsou pyramidy v Bosně, Indonésii a Antarktidě, stejně jako skutečnost, že nemáme žádnou představu o přesném věku pyramid v Gíze. Stejně jako pyramidy v jiných zemích sloužily také pyramidy v Jižní Americe pro náboženské účely. V blízkosti tajemných staveb objevili vědci stovky lidských hrobek, včetně kamenných desek a pancíře z mořských mušlí s řadou postav, na kterých byly vyobrazeny zvířata z regionu.

Ačkoli podle badatelů existují některé podobnosti mezi brazilskými pyramidami a pyramidami starověkého Egypta, nedošlo k žádnému kontaktu mezi civilizacemi po celém světě, nýbrž koncept pyramidy byl prý vynalezen nezávisle na všech kontinentech. Tato teorie však byla řadou badatelů zpochybněna. Domnívají se, že dávné civilizace před tisíci lety byly propojeny. V Brazílii se tyto tzv. Pyramidy nazývají Sambaqui. Mnozí lidé jsou přesvědčeni, že tato anomální formace nejsou nic víc než nahromadění organických látek, a to je již dlouho předmětem diskuse mezi badateli. Sambaqui nebo hromady ze škeblí se nacházejí v pobřežních oblastech po celém světě.

Skládají se hlavně z měkkýšů a jsou interpretovány jako odpad ze spotřebovaného jídla kočovných skupin nebo loveckých společností. Některé z nich jsou malé exempláře, které poukazují na jednotlivce a hrstku snězeného jídla, další jsou naopak mnoho metrů dlouhé a široké vytvořené stoletými nánosy škeblí. Podle výzkumníků jsou brazilské pyramidy, jejichž vznik byl datován 3000 let před Kristem, o několik set let starší než první egyptské pyramidové stavby. Tyto konstrukce se liší nejen věkem, nýbrž také jak tvrdí odborníci, konstrukční metody si nejsou vůbec podobné. Podle archeologů byly egyptské pyramidy  postaveny strukturálně, zatímco brazilské pyramidy ve fázích přes desítky až stovky let. Vědci vysvětlují, že brazilské pyramidy byly postaveny výhradně z mušlí, zatímco staří Egypťané používali jen kámen.

Pyramidy a mušle

Vzhledem k tomu, že brazilské pyramidy byly postaveny výhradně z mušlí, výzkumníci nemohli určit jejich věk. Brazilští učenci po celé roky údajně věřili, že tyto starověké lokality byly jen hromadou domácích odpadků, které pocházely z blízkých osad. Podle nezávislého článku byly brazilské pyramidy mnohem větší než první egyptské exempláře a téměř stejně vysoké. Podle archeologických studií se předpokládá, že původně existovalo asi tisíc brazilských pyramid – a některé z nich jsou prý asi 5000 let staré, zatímco ostatní jsou však mladší. Bohužel přetrvalo méně než 10% struktur v různých stavech zachování.

Podle odborníků se nachází jeden z největších dochovaných exemplářů brazilských pyramid v okolí města Jaguaruna a rozprostírá se na více než 25 hektarů pozemků s výškou 100 stop [ca. 30 metrů], což je pravděpodobně až o 65 metrů méně než jeho původní výška.

Prof. Edna Morley, ředitelka Instituto Patrimonio Historico e Artistico National ( Institut národního dědictví) v Santa Catarině říká:

„Náš nový výzkum ukazuje, že prehistoričtí Indiáni Brazílie bylo před 5000 lety rafinovanější, než jsme si mysleli, a byli schopni produkovat skutečně monumentální struktury.“

Podobné články

Napsat komentář