Je kamenný monument v Nawarla Gabarnmung nejstarší na světě?

9987x 05. 04. 2019 1 čtenář

Mnohem starší než Stonehenge, dokonce starší než Gobekli Tepe z roku 9000 př.n.l., starší než egyptské pyramid. Neexistují jiné starší důkazy o takové práci s kamenem než je “Nawarla Gabarnmung” ležící v kraji Arnhem v Austrálii. Datovány jsou zhruba do roku 50 000 před naším letopočtem. Je to nejstarší a nejzáhadnější umělecké kamenné dílo na světě.

Nawarla Gabarnmung

V Austrálii, v kraji Arhnem, v její jihozápadní části se nachází kamenné dílo, vytvořené původními obyvateli Austrálie před 50 000 lety. V části země zvané Jawoyn leží Nawarla Gabarnmung. Zde je neuvěřitelný technický příklad kamenného úkrytu, který kdy byl spatřen a byl vybudován v prehistorické době. Můžeme si představit díru ve skále, pasáž nebo údolí otevřené z jeho středu, jak jej nazývají lidé z Jawoynu. Oni sami jej ochraňují a je pro ně posvátné místo.

Margaret Katherine je v současnosti zodpovědná za Nawarla Gabarnmung. Pouze jawoynští lidé sem letos mohou vstupovat a studovat Gabarnmung. Tento průchozí monument, neboli přeměněné místo “úkrytu” byl ručně vytvořen zručnými předky Jawoynského lidu a je nejstarší příklad, který mění pohled na kamennou tvorbu v celém historickém kontextu. Spodní vrstva nalezeného dřevěného uhlí má odhadovaný věk zhruba 49 350 let př.n.l.

Interiér Nawarla Gabarnmung

Dokončení prací v Gabarnmung nevyžadovalo takovou přesnou matematickou znalost, jako při stavbě pyramid, ale jistý stupeň matematické znalosti a intelligence při práci s kamenem zde musela být, protože práce jistě pokračovaly po velmi dlouhou dobu. Úkryt byl budován tunelováním do přirozeně erodovaného útesu. Strop je ve výšce mezi 175 a 245 centimetry a je podepřen 50 sloupy přirozeně vzniklými v trhlinách skalního podloží, z nichž 36 sloupů bylo pokryto malbami. Některé z dříve existujících sloupů byly odstraněny, další byly dotvarovány a jiné byly posunuty na jiné místo.

Nawarla Gabarnmung

Na některých místech byly stropní desky odstraněny a přemalovány Jawoyny, kteří úkryt používali. Tato “díra ve zdi” obsahuje historickou galerii skalního umění a nejstarších maleb na světě. Umělecká díla v Gabarnmung soupeří s malbami ve Francii a Španělsku se stářím cca 65 000 let. Význam skalního umění v Gabarnmung spočívá v obdivuhodných detailech. Tyto záhadné a zajímavé obrazy demonstrují zkušenost jawoynských umělců.

V současnosti žijící lidé pomáhá převyprávět příběhy z těchto maleb a činí je tak velmi aktuální. Mnoho příkladů skalních maleb nalezených napříč Austrálií během posledních 200 let vysvětluje , jak malovali původní obyvatelé v nejranějších dobách lidské historie. Před několika lety Smithsonian napsal článek porovnávající malby v Gabarnmung.

Neexistuje nikdo, kdo by malby vysvětlil

Jestliže má věda co nabídnout Jawoynům, tak Jawoynové mají co nabídnout vědě. Neexistuje totiž někdo, kdo by nám vysvětlil malby v jeskyni Chauvet ve Francii. To je místo bez paměti, bez života. S komplexem Gabarnmung máme však štěstí. Je zde totiž žijící kultura, žijící paměť. Jawoyné nám mohou pomoci vybudovat nové znalosti. Stejně jako Sixtínská kaple, tak i strop a pískovcové sloupy rozlehlého skalního úkrytu v Gabarnmung jsou pokryty dech beroucími, živými uměleckými obrazy.

Některé nalezené artefakty původního skalního umění nalezeného v Austrálii nejsou k vidění nikde jinde na světě. Napříč Austrálií bylo nalezeno na tisíce míst se skalním uměním o nichž se dlouho vůbec nevědělo. ( V Austrálii je více skalního umění než ve zbytku světa). V Nawarla Gabarnmung jsou mimo jiné take obrazy vyhynulé megafauny.

Nelétavý pták Genyornis newtoni

Významným příkladem je obraz obrovské nelétavého ptáka “Genyornis newtoni”. Byl vyšší než dospělí člověk a vyhynul pravděpodobně před 45 000 lety a Jawoynští předci jej dokonale zobrazili na své skalní malbě. Toto zobrazení megafauny nám tak dává rámec době, ve které žili předci původních obyvatel v oblasti Arnhemu. Díky všem těmto objevům máme velmi solidní způsob, jak provést kalibraci radiokarbonové metody v rozpětí až 13 000 let do naší minulosti a to přestože máme k dispozici jenom fragment dat. Díky velmi významným historickým záznamům, které nám zanechali původní australští obyvatelé z doby pravěku, lze lépe pracovat s datací dávno minulých událostí.

Nawarla Gabarnmung je nejstarší známý příklad proměny úkrytu na monument. Byl vytvořen rukami Jawoynských předků. Které můžeme nazvat 50 000 let starými inženýry kamenných prací. Možná to není nejstarší kamenická práce na světě, ale s určitostí lze říci, že původní australané jsou jediná skupina lidí v historii lidstva, kterou můžeme nazvat kamennoinženýry. Porovnáním s dalšími významnými světovými památkami se Gabarnmung zřetelně z nich vymyká a je nutno podtrhnout přínos původního obyvatelstva Austrálie k dějinám lidstva.

Podobné články

Napsat komentář