Jerusalem: Byly nalezeny více jak 3000 let staré podzemní tunely

8265x 21. 08. 2013 1 čtenář

Před nedávnem jsme vás informovali o masivní síti podzemních tunelů, které se nacházejí napříč Evropou a jsou opředeny mýty a legendami po celém světě. V těchto příbězích se mluví o mystických podzemních městech a tunelech. Též jsme se zmínily o několika místech, kde byly provedeny rozsáhlé objevy podzemních sítí, které byly prozkoumány.

Nyní vám přinášíme další úžasný objev, který učinili archeologové pod Jerusalemem, kde našli systém vzájemně propojených podzemních jeskyní, které lze datovat minimálně do doby vzniku Prvního Chrámu, tedy mezi 10 až 6 století před naším letopočtem.

Archeologové prováděli vykopávky ve staré Ophel, v oblasti blízko Chrámové hory, když tu objevili jeskyni naplněnou prachem a kamením. Po odstranění sutin, byli ohromeni zjištěním, že v jeskyni objevili navazující systém tunelů, které jsou jednoznačně uměle vytvořené. Stěny jsou vysekány do sádry. Jsou zde dodnes patrné záseky nástrojů ve skále. Též jsou patrné malé výklenky, ve kterých zjevně byly umístěny svíčky a nebo olejové lampy. Tyto výklenky stále vykazují popálení od ohně – jsou očazené.

V jeskyni to také vypadalo tak, že byla konstrukcemi propojena s vodními kanály z doby Prvního Chrámu, což naznačuje, že v jednom období byly tunely součástí starobylé vodní nádrže. Ta sloužila pro snadný sběr a ukládání vody v Jerusalemě. A to není zjevně stále vše, k čemu toto místo sloužilo.

Bylo zjištěno, že některé části sloužili jako podzemní cesty. Bylo to někdy v době, která následovala po vládě Heroda Velikého.

Archeologové zjistili, že po té, co některé části systému ztratily schopnost sloužit jako nádrže na vodu, byly zde vybudovány vysoké a dost široké zdi, po kterých mohli lidé chodit z jednoho místa na jiné.

Historici se domnívají, že tyto tunely jsou těmi, na které se odkazuje židovský historik Josephus v jeho spise, Židovská válka, kde mluví o mnoha podzemních jeskyních, které sloužily obyvatelům města jako úkryt a útočiště před Římskými vojáky, kteří město obléhali během Prvního židovského povstání v roce 70 našeho letopočtu. Jejich snaha byla ale bohužel marná, neboť Římští pronásledovatelé je objevili a zajali.

Výkopové práce v Ophel stále pokračují ve snaze vytvořit si mnohem přesnější obrázek o historii a významu této záhadné podzemní sítě. Mnohá tajemství leží skryta v chladných, temných zdech, které leží v podzemí pod starobylým městem jménem Jerusalem.

Zdroj: Ancient Origins

 

 

Podobné články

Napsat komentář