Jsou megalitické hlavy hory Nemrut bránou do nebes?

4159x 05. 04. 2018 1 čtenář

Víc než 2000 metrů nad mořem, na hoře Nemrut v jihovýchodním Turecku, leží starobylé zříceniny ztraceného království Commagene. Před tisíci lety, přesněji v roce 62 př.nl, tam postavil Kling Antiochus tajemnou královskou svatyni.

Svatyně byla sestavena z impozantních supermasívních soch lvů, orlů, perských a řeckých bohů a plastiky samotného krále. 50 metrů vysoký valoun (tvořený malými vápenci) je obklopen třemi terasami – severní, východní a západní.

Na východní terase najdeme dvě řady kamenných stél se sochami v reliéfu, na jedné z nich  je vyobrazen Antioch I. s makedonskými předky a na další s perskými předky. Na západní terase je vyobrazen lví horoskop a samotný Antiochus I., jak si třese rukama s božstvem. Na severní terase jsou také umístěny stély, ale nemají ani reliéfy ani nápisy.

Antiochus I. z Commagene měl na vrcholu hory Nemrut postavenou pohřební mohylu, která byla ohraničena obrovskými sochami (8 až 9 metrů vysoké). Tyto sochy doplňovaly další mohutné sochy zobrazující krále rovného s bohy, dva lvy, dva orly a různé arménské, řecké a perské bohy, jako jsou Herkules, Zeus, Oromasdes. Tique a Apolo-Mitra zde byly také vystaveni.

Archeologické objevy dokazují, že sochy byly kdysi usazeny i se jménem boha. Nyní jsou hlavy soch rozházeny na zemi, poškození hlav (zejména nosů) naznačuje, že tak bylo úmyslně vykonáno ikonoklasty (obrazoborectví či ikonoklasmus označuje původně hnutí, snažící se v náboženství odstranit náboženské obrazy). Najdeme tam také kamenné desky s basreliéfními údaji, které se považuji za součást velkého vlysu (Vlys je v klasické řádové architektuře střední část kladí mezi architrávem a římsou, který tvoří průběžný hladký anebo členěný pás).

Sochy znázorňují krále Antiocha, jak si potřásá rukama s „bohy“, jako by ho bohové uznali jako sobě rovného a zvali ho ke hvězdách. Tato královská svatyně, a stejně i království, byly podivně opuštěné v 1. století n.l.

Legendární královskou pohřební komoru zatím experti neobjevili. Výzkumníci však našli šachtu, kterou král Antiochus vstavěl do hory, což podle expertů ukazuje na výjimečné znalosti pokročilé astronomie. Šachta vede do úbočí pod úhlem 35 stupňů a předpokládá se, že je asi 150 metrů dlouhá. Je zajímavé, že na konci šachty zatím nebylo nic objeveno.

Počítačová analýza ukázala, že sluneční paprsky osvětlují spodní část šachty dvakrát během jednoho roku. Poprvé, když je v souladu se souhvězdím Lva a podruhé, když je v souladu s Orionem. Toto je oblast, kde slunce přechází přes galaxii Mléčné dráhy.

Je zajímavé, že pro starodávný svět byla tato oblast známá jako Brána do nebes. Ještě zajímavější je skutečnost, že dle starodávného lidu opravdu existovaly brány do nebes – jedna na severu a druhá na jihu.

Podobné články

Napsat komentář