Jsou to vůbec lidé? (3. díl): Daniel Dunglass Home

8969x 07. 05. 2018 1 čtenář

Tento rodák z Edinburghu (1833) Daniel Dunglass Home dováděl odborníky z různých vědních disciplín k tichému údivu i zuřivému amoku. Pořád dokola ho podrobovali všem možným zkouškám, aby odhalili podvod, nebo alespoň podstatu jeho neuvěřitelných výkonů.

Aby těmto elitním vědcům ukázal, že není žádný šarlatán, své těžko uvěřitelné výkony předváděl na denním světle. Dokázal třeba, že fascinované diváky a badatele nehypnotizuje – při pokusu levitace označil vysoký strop křídou. Ano, před tímto pokusem byl strop zkontrolován, zda je čistý.

Jeden z nejslavnějších mágů – proslulý Bartolomeo Bosco – se myšlence na jakési kejkle a triky vysmál. Jeho hodnocení znělo:

„To, co D. D. Home předvádí se nachází daleko za hranicemi schopností nejlepších kabaretních iluzionistů.“

Slavný britský fyzik a chemik Sir William Crookes v roce 1871 po řadě testů a měření vyslovil resumé: „Home nic nefalšuje!“ Že by se i tento vynálezce rentgenované radiační trubice jen tak nechal ošálit? Je příznačné, že fakta ve vědecké opci popíraná jsou nebezpečným artiklem, se i na tomto případu potvrdila. Odvážné stanovisko sira Crookese diskreditovalo jeho odbornou pověst až do jeho smrti…

Daniel Dunglass Home a žhavé uhlíky

Výčet Homeových podivuhodných výkonů je omračující – psychokineze, levitace, materializace, extrémní změna tělesné teploty, elongace, ohnivzdornost, atd.

Aby můj rozbor neuvěřitelných schopností nebyl zbytečně dlouhý uvedu jen pár příkladů. Dne 31.11.1863 položil obličej na rozžhavené uhlíky v krbu. Kvůli osvěžení – jak tvrdil. Pak uchopil jeden z řeřavých uhlíků, rozfoukal ho do běla a podal ho přítomným. Žár byl tak velký, že ještě 10 cm od něj popálil prsty. Prsty D. D. Homea to ale nebyly…

Někdy povaloval do běla rozžhavené objekty po svém obličeji. Ani po těchto brutálních pokusech nevykazoval jeho obličej žádné stopy popálenin.

Daniel Dunglass Home a prodlužování těla

Tento „viktoriánský nadčlověk“ měl i velmi vzácný talent na elongaci – prodlužování těla. Jenže on uměl svůj korpus i zkracovat… D. D. Home měřil 175 cm. Při těchto bizarních pokusech dokázal svou tělesnou výšku natáhnout až na 210 cm, ale také zkrátit na 150cm…!!

Jednou si lehl mezi diváky a chtěl po nich, aby mu co nejpevněji sevřeli paže, chodidla, nohy a trup. Jeden ze svědků později uvedl, že zřetelně cítil, jak mu Homeova žebra při prodlužování těla kloužou z rukou. Jeho výška se neustále kontrolovala měřícím pásem.

Zmíním se ještě o materializaci tohoto skotského Homa incredibilia. Dokázal před užaslými diváky vyvolat zjevení jednotlivých částí těla v hojném počtu. Někdy se jednalo pouze o samostatné prsty. K úžasu všech bylo možné se těchto částí těla dotknout, ba i držet, jakoby byly z masa a krve. I za denního světa vypadali jako ty vaše, či moje…

Daniel Dunglass Home a zjevení ruky Napoleona I.

Materializace často sami vydávaly silné světlo. Takto zářila i známá bílá roucha zjevení. V jednom z četných případů se v přítomnosti císaře Napoleona III. zjevila malá, ale naprosto zřetelná ruka jež se podepsala na list papíru jménem Napoleon I. Ohromený císař a císařovna ruku slavného vojevůdce uctivě políbili.

Když byl D. D. Home u ruského cara, Alexandra II. Tak uprostřed světlého sálu se materializovala ruka a rozepnula a otevřela knoflík na jeho vojenské uniformě. Tento knoflík byl ve skutečnosti tajný medailon skrývající kadeř vlasů zemřelého velkoknížete – následníka trůnu. Následně se z knoflíku ozvalo klepání, které nenechalo cara na pochybách, kdo je jeho původcem.

Na závěr ještě jednou stanovisko odvážného W. Crookese, prezidenta anglické Parapsychologické společnosti: „K Homeově vznášení se ve vzduchu nedošlo pouze jednou, nebo 2x za zhasnutého světla, ale více než 100x, a to za všech možných podmínek – pod širým nebem, za svitu slunce, večer i během dne, v místnostech, atd. A všechny typy levitace pozorovalo veliké množství nejrůznějších svědků.“

Sueneé Universe dodává – to je jen výsek z neuvěřitelných schopností Génia z Edinburghu. Mohl bych psát dlouho a hodně, ale nechci zahltit milé čtenáře dalšími příklady této v pravdě ojedinělé persony 19. století.

Jsou to vůbec lidé?

Další díly ze seriálu

Napsat komentář