Káhirský kalendář - objev starých Egypťanů

11728x 23. 11. 2018 1 čtenář

Starobylý egyptský papyrus – takzvaný Káhirský kalendář, je možná jedním z nejvíce fascinujících důkazů o tom, jak pokročilí byli Egypťané v astronomii. Tento papyrus, také známý jako Kalendář dnů šťastných a nešťastných, který pochází z let 1244 – 1163 př.n.l, přiřazuje předpovědi každému dni egyptského roku. Tyto předpovědi uvádějí, zda tento den nebo část dne považuje za „dobré“ nebo „špatné“.

Káhirský kalendář

Papyrus také obsahuje informace o astronomických pozorováních, jako je chování astronomických objektů, zejména hvězdy Algol v souhvězdí Persea, také známé jako hvězda démona. Algol je jasná vícenásobná hvězda v souhvězdí Persea a jedna z prvních proměnných hvězd, která byla objevena.

V tomto videu najdete ukázku několika hvězd a souhvězdí:

Fúze mezi mýtem a vědou

Nyní vědci věří, že astronomická symbolika objevená ve dvou nejstarších mýtech Egypta naznačuje, že podobné stopy lze nalézt i v jiných starověkých egyptských textech.

Cílem tohoto článku je ukázat, jak starodávné egyptské kalendáře (nejen Káhirský kalendář) byly použity k popisu chování astronomických objektů, zejména hvězdného systému Algol. Nicméně není téměř nic známo o tom, kdo pozoroval periody Algolu v kalendáři Káhiry, ani nic o tom, jak toho bylo dosaženo před tisíci lety.

Autoři ukazují, jak si staří egyptští písaři představují nebeské jevy jako činnost bohů, což odhaluje, proč Algol získal název Horus. Článek nabízí deset argumentů, které dokazují, že starodávní egyptští písaři, známí jako „pozorovatelé času“, měli prostředky a možné motivy k zápisu period Algolu do Káhirského kalendáře.

Objev fází Algolu byl tedy datován o tisíce let dříve, než bylo známo současným astronomům.

Jeden z autorů studie vysvětluje:

„Hvězda byla součástí starobylého egyptského bájesloví jako sídlo boha Horuse.“

Kdo umí anglicky, zde je video, kde se hvězdě Algolu podrobněji věnují:

Podobné články

Napsat komentář