Kost v penisu - proč ji lidé nemají?

5214x 24. 05. 2018 1 čtenář

Jedním z podivuhodných, ale zároveň nádherných produktů evoluce je kost v penisu neboli baculum. Baculum je kost mimo kostru, což znamená, že není připojena ke zbytku skeletu, ale místo toho se volně vznáší na kořeni penisu. V závislosti na živočišném druhu se velikost kosti pohybuje v rozmezí od milimetru do téměř metru a má tvar, který se vyskytuje od jehlicovitých trnů až po řádný klacek.

Mroží baculum, kterou si snadno spletete  s půlmetrovým klackem, je dlouhá kolem šestiny délky jeho těla, zatímco pouhý centimetr dlouhá penisová kost lemura je pouze asi čtyřicetina délky jeho těla.

Penisová kost a evoluce

Penisová kost se vyskytuje u některých druhů savců, ale ne u všech! Většina samců primátů baculum má, takže u lidí je spíše pozoruhodné, že ji nemají. Díky hrstce mimořádných okolností se v měkké tkáni kost nevytvořila a jedná se tedy spíše o vzácnou abnormalitu. Já a můj kolega Kit Opie jsme v nové studii, publikované ve sborníku Královské společnosti, zkoumali, jak se tato kost vyvíjela u savců napříč různými druhy, z hlediska jejich evolučního sestupu (známého jako fylogeneze).

Ukázali jsme, že se penisová kost vyvinula nejprve poté, co se placentální a neplacentální savci rozdělili, asi před 145 miliony let, předtím, než se vyvinul nejstarší společný předchůdce primátů a masožravců asi před 95 miliony let. Náš výzkum také ukazuje, že společný předchůdce primátů a dravců takovou kost měl. To znamená, že všechny druhy v těchto skupinách bez penisové kosti, jako jsou lidé, ji musely ztratit v průběhu evoluce.

Penisová kost a teorie

Takže, proč by zvíře potřebovalo ve svém penisu kost? Vědci přišli s několika teoriemi, proč se to mohlo stát, nebo proč by se to mohlo hodit. U některých druhů, jako jsou třeba kočky, se tělo samice nezbavuje vajíčka, dokud se nespáří, někteří argumentují tím, že baculum může pomoci samice stimulovat, a tak vyvolat ovulaci. Další, poněkud barvitě pojmenovaná teorie je hypotéza vaginálního tření. Ta v podstatě tvrdí, že baculum působí jako lžíce na boty, což samci umožňuje překonat jakékoliv tření a umožní tak vniknutí do samice.

Nakonec bylo vyřčena teorie, že baculum pomůže prodloužit dobu vniknutí, jinak známou jako vaginální penetrace. Nejenže by to byl příjemný způsob, jak strávit odpoledne, ale také prodloužení pohlavního spojení je způsob, jak muži zabránit, aby z ženy vyklouzl a ta se spojila s někým jiným dříve, než jeho spermie dostaly šanci splnit svoji povinnost. Tato teorie přináší zcela nový význam termínu „uzavřít kohoutek“.

Zjistili jsme, že po celou dobu vývoje primátů byla baculum spojena s delším trváním styku, (vždy déle než tři minuty). Kromě toho mají samci primátů s delší dobou trvání styku obvykle mnohem delší penisovou kost než samci druhů, kde je styk krátký. Dalším zajímavým objevem bylo, že samci druhů, kteří čelí vysoké míře pohlavního boje o samice, mají delší baculum než ti, kteří čelí menším úrovním bojů o samice.

Co lidé?

Ale co lidé? Pokud je penisová kost tak důležitá v soutěži o partnera a pro prodloužení kopulace, tak proč ji nemáme? Krátká odpověď na to je, že lidé ji vůbec nezahrnují do potřeby prodloužení styku. Průměrná doba trvání styku u lidí, od vniknutí penisu do ejakulace je u mužů kratší než dvě minuty!

Ale bonobové (druh šimpanze) kopulují pouze po dobu asi 15 sekund a stále mají penisovou kost, i když jen velmi malou (asi 8 mm). Takže, co nás odlišuje od opic? Je možné, že je to závislé na naší strategii při páření. Ženy mají obvykle minimální sexuální konkurenci, jelikož se obvykle spojují jen s jedním mužem. Možná, že přijetí tohoto párového vzoru, vedle našeho krátkého trvání spojení, bylo posledním důvodem pro ztrátu penisové kosti.

Podobné články

Napsat komentář