Kostarika - země plná záhad a tajemství

8976x 14. 01. 2019 1 čtenář

Kostarika je nádherná země oficiálně objevena v 16.století našeho letopočtu. Má svou historii i své památky a záhady. Jednou ze záhad jsou obří koule, které najdeme v celé republice. Některé mají průměr jen několik centimetrů, zatímco jiné mají průměr až dva metry. Váha koulí může být až 16 tun!

Pokud jste archeologický fanoušek, nejlepším místem k nalezení těchto fascinujících artefaktů je Finca 6 v Puntarenas v Kostarice. Mezi Sierpre a Palmar del Sur se nachází muzeum, které vlastní největší sbírku těchto koulí na světě. Finca 6 je v seznamu světového dědictví UNESCO.

Jak koule vznikly a kdo je vytvořil?

Většina koulí je z granodioritu a gabra. Jedná se o tvrdé magmatické horniny z pohoří Cordillera de Talamanca. Některé koule byly také vyroben z vápence, pískovce nebo  coquiny (sediment z fosilních mořských ulit a skořápek. Vytvarování hornin do podoby hladce broušených koulí nebylo lehké, jednalo se o složitý proces. Proces, který zahrnoval lámání, tvarování, broušení při rychlých střídání teplot (ideální je střídat působení horkých uhlíků a chlazené vody). Na závěr se koule zabrousily do hladka.

Kdo koule vyrobil a proč?

To nevíme, ale předpokládá se, že koule mohla vyrobit zaniklá civilizace, jejíž předkové hovořili čibčským jazykem, kterým mluví lidé z území Hondurasu a severní Kolumbie. Současní lidé Boruca, Téribe a Guaymi jsou potomci této kultury. Tyto starodávné národy trávily svůj život lovem, rybolovem a pěstováním plodin. Pěstovali zejména ananas, kukuřici, fazole, papáju, avokádo, chilli papričky a mnoho dalších plodů a léčivých rostlin. Jejich osady byly malé, s méně než 2 000 lidmi. Jejich domovy byly kulaté se základy z kulatých říčních kamenů.

Moderní indiáni Boruca

Finca 6

Finca 6 se nachází na místě starobylé vesnice, která sloužila jako největší obec v Diquís Delta. Byly zde skvělé podmínky pro zemědělství a stavebnictví. Všechny menší vesnice byly usazovány zde nebo na úpatí Cordillery Costeña. Dle historických dokumentů sahá časová linie oblasti až do doby 10 000 let př. n. l. s nástuipem zemědělství a později do období 300 let př. n. l až do 800 let n. l. Tato doba je také obdobím umělců, šamanů a válečníků (v této době také nejspíše vznikly tyto kamenné koule).

Kostarika

Během této doby sofistikované hierarchické společnosti obsadily rozsáhlá území. Důležitost vesnice pak určoval počet koulí a jejich postavení. Čím více koulí vaše vesnice měla, tím důležitější a významnější bylo její postavení.

Zlatý přívěsek, který vytvořil Diquův řemeslník ve Střední Americe, ukazuje člověka, který hraje na flétnu a buben. Přívěsek se datuje od 400 do 1500 nl.

Kamenné koule byly také zarovnány do vzorů a jejich rozmístění nebylo náhodné. Byly rozmístěny tak, aby následovaly pohyb slunce v závislosti na ročním období související se zemědělskými cykly. Mohly být také postaveny v souladu se zákony určitých rituálů.

Jedna ze záhad je to, jak byly koule přepravovány až do Isla del Caňo, 17 km od pobřeží Tichého oceánu Kostariky. A to bylo dříve, než se na území začaly využívat koně a další tažná zařízení. Jak se tedy koule dokázaly přemístit na tak velkou vzdálenost – to nikdo s jistotou neví.

Isla del Caño, který se nachází na pobřeží Tichého oceánu v Kostarice (©CC SA 3.0 by Peter Andersen via Wikimedia Commons)

Éra kamenných koulí však skončila poté, co španělé dobyly území a založili zde hlavní město (v roce 1563). Několik koulí však zůstalo zachováno v neporušeném stavu. Koule jsou vidět u Finca 6, které přístupné přes dálnici America Highway 2 nebo Costanera Sur Highway 34.

Podobné články

Napsat komentář