Kundaliní jóga a energie neboli hadí síla

10449x 18. 04. 2019 1 čtenář

Naše zářící energetické pole je spojeno se vším, co nás obklopuje. Je potřeba najít rovnováhu mezi citlivostí a silou. Pokud nejsou v rovnováze, můžeme se cítit pohlceni energiemi druhých. Každá myšlenka je vlna energie. Je důležité, abychom své vnitřní světlo udržovali jasně zářící, aby mohlo transformovat negativitu, kterou potkáváme na naší cestě. Tedy nebrat na sebe negativní energii, ale odolat ji a zůstat světlem. Kundalini jóga je vědomá zkušenost s vlastním tělem. Učí vnímat vlastní tělo, pocity a emoce. Nasloucháme tichu, učíme se intuici a důvěře v ní, stabilizujeme hormonální a posilujeme nervový systém. Výsledkem pravidelného praktikování kundalini je vědomá kondice fyzického i duševního těla, spokojenost a klid.

Odkud pochází Kundaliní jóga

Kundaliní jóga je starověké umění a spirituální proces, který vede ke změně a rozšíření našeho vědomí a tím k maximálnímu využití našeho potenciálu a životnímu naplnění, pocitu absolutního štěstí. Princip vychází z Tantra jógy. Její součástí jsou především dechová cvičení, statické i dynamické ásány a zpívání manter. Jde vlastně o to, uvolnit energii (kundalini) z pánevní oblasti a poslat jí po páteři do celého těla.

Kundalini jóga je přímá, rychlá a dokonalá praxe pro každého s běžným způsobem života. Její krása spočívá v tom, že i když budete jen sedět, ustálíte rytmus svého dechu a přidáte tvořivý vnitřní zvuk (recitací manter), vaše mysl se pročistí a vybalancuje. Kundalini jóga je komplexní systém, který nás prostřednictvím ásan (pozic), dechových technik, meditací a plné koncentrace na sebe vede k vybudování vyváženého vztahu mezi tělem, myslí a duší.

Účinky

Změny pocítíte již po prvním cvičení. Zlepší se tělesná i duševní stabilita, v těle se sníží stres. Budete se lépe koncentrovat a celkově se zklidníte. Zároveň dopřejete tělu aktivní odpočinek. Stručně se dá říct, že kundalini jóga je velice omlazující cvičení, které má dobrý vliv na fyzický i psychický stav vašeho těla.

Jak cvičit kundalini jógu

Poprvé byste měli navštívit lekci vedenou zkušeným lektorem. Kundalini jóga je velmi propracovanou technologií, jednotlivé cviky mají stanovené přesné pořadí a také délku trvání. Pokud něco z toho změníte, nezískáte efekt, o který jste stáli. Vzhledem k účinnosti sestav lze jen těžko odhadnout, jestli si svojí úpravou nemůžete ublížit. Pokud nemáte jistotu, konzultujte své pochybnosti s učitelem.

Časy uvedené u jednotlivých cviků lze zkrátit, nikdy ne prodloužit. V takovém případě proporcionálně zkraťte všechny časy v sestavě, pokud jsou některé z cviků pro vás příliš náročné. Postupně jak poroste vaše kondice, budete časy zvolna prodlužovat. Každý cvik v sestavě zakončete nádechem, zámkem Mulbandh, zádrží po dobu, která je vám příjemná a pak vydechněte. Po odcvičení celé sestavy si dopřejte minimálně 3 minutovou relaxaci (ideálně 8-11 min.). Relaxace je součástí cvičení, jinak nemá vaše tělo možnost účinky cvičení náležitě vstřebat. U náročnějších sestav bývá délka relaxace předepsaná.

Rituály patří ke cvičení

Cvičení je třeba vždy začínat naladěním pomocí mantry ONG NAMO GURU DEV NAMO, kterou opakujeme 3x. (Pokud nezvládnete celou mantru na jeden nádech, krátce se nadechněte před slovem GURU.)

Ochranná mantra AD GURE NAME, DŽUGAD GURE NAME, SAT GURE NAME, SIRI GURU DEVE NAME není nezbytná, ale zajišťuje nám ochranu. Zvažte, jestli ji připojíte (opět 3x).

Svoji praxi zakončíte písní May the Long Time Sun a recitací mantry SAT NAM (jednou nebo třikrát, slabika SAT je 7x delší, než NAM)

  • May the Long Time Sun Shine Upon You, All Love Surround You, And the Pure Light Within You, Guide Your Way On
  • Ať věčné slunce na tebe svítí, vší láskou obklopena jsi, a jasné světlo uvnitř tvého bytí tě na tvé cestě provází.

Kdy cvičit

Ideální denní dobou pro cvičení Kundalini jógy je časně ráno před východem slunce. Najděte si však jakoukoli denní dobu, abyste mohli cvičit pravidelně v určitý čas. I nepravidelné či občasné cvičení je lepší, než žádné. Pokuste se získat prostor a čas k tomu, abyste mohli cvičit doma bez vyrušování.

Oblečení a pomůcky

Ideální oblečení je z přírodního materiálu v bílé nebo alespoň světlé barvě. Vyčleňte ve svém šatníku oděv, který budete nosit pouze na cvičení jógy. Pomůže vám to v budování návyku pravidelného cvičení. Meditaci provádějte bez bot a ponožek, protože chodidly z těla odcházejí škodlivé látky, proto je potřeba je mít volné. Cvičte a meditujte na podložce z přírodního materiálu. Tradiční, velmi příjemná a hřejivá je ovčí kožešina.

Pro získání trvalého efektu je třeba cvičit každý den bez přestávky po dobu 40 dní. Za tuto dobu překoná vaše tělo starý návyk. Pokud jediný den vynecháte, musíte začít znovu od začátku. Na začátek můžete praktikovat třeba jen 3 minutovou meditaci nebo dechové cvičení. Povzbuzeni úspěchem se můžete pustit do větších úkolů. Základním přínosem jógy je cítit sám sebe, napojit se na sebe, uvědomit si sebe. Kundalini jóga nás učí ovládat svou energii, uvědomovat si ji a vstupovat do každé situace s cílem docílit rovnováhy. Praktickým výsledkem Kundalini jógy je schopnost žít život ve zdraví, štěstí a celistvosti.

Podobné články

Napsat komentář