Linda Milton Howe: Neil Armstrong nechtěl lhát a Buzz Aldrin je mistrem jinotajů

6952x 27. 07. 2017 1 čtenář

Chci se s vámi podělit o příběh – o tom, co se děje na odvrácené straně Měsíce a co je možná uvnitř. Když jsem pracovala jako dozírající producent pořadu Sightings (Pozorování) pro Paramount Studio v Los Angeles. Když jsme tam pracovala už přes 6 měsíců, měli jsme sérii dílů o pozorování ET. A jeden z dílů jsme chtěli věnovat astronautům, kteří viděli UFO během letů do vesmíru. Chtěli jsme, aby o tom mluvili na kameru.

Během procesu příprav natáčení jsem si sestavila seznam lidí, se kterými bych chtěla mluvit. Jako číslo jedna byl Neil Armstrong – oficiálně první člověk na Měsíci. Je to člověk, který byl vždy tak tichý a mlčenlivý vůči veřejnosti po té, co se vrátil z Měsíce.

Podařilo se mi získat kontakt na pilota, který byl s Neilem Armstrongem v armádě, když byli oba letci na stíhačkách. A tenhle člověk se u mne posadil a řekl: Lindo, řeknu vám, proč Neil nechce mluvit s novináři. Myslím si totiž, že nebude chtít mluvit ani s vámi a s nikým jiným. A já jsem byla šokovaná a říkála jsem: Proč? Vždyť je to první člověk, který chodil po Měsíci. A ten pilot odpověděl: Dobře, já a Neil jsme velmi dobří kamarádi. Známe se už od dětství. Když se Neil vrátil z Měsíce, udělal jen pár rozhovorů a pak zmizel veřejnosti.

Sueneé: Pár dnů po přistání byla tisková konference, kde je vidět, že astronauti nejsou příliš ve velkém opojení z triumfálního úspěchu. Všechny proslovy jsou čtené z předložených poznámek.

Následovalo ještě jedno až dvě vystoupení pro média a povinná okružní jízda přednášek po státech. Pak ale Neil Armstrong zmizel z veřejného života a rozhovory mediím z principu nedával. Skoro jako by pro ně umřel.

Linda Milton Howe: Snažila jsem se zprodukovat ten díl na podzim roku 1990. Armstrong přitom byl na živu do roku 2012. Ten pilot mi řekl, že Armstrong by nikdy nebyl ochoten vyprávět svůj osobní příběh o tom, jak letěl na Měsíc.

Pilot: Nakonec mne Neil pozvat na návštěvu k sobě domů. Když jsem k němu přišel a šli skrz halu do obývacího pokoje, nebyla na zdi jediná fotografie astronauta; Měsíce nebo čehokoliv jiného. Sedli jsme si na křesla a začali si povídat. Zeptal jsem se ho, proč nemá jedinou fotografii z Měsíce? Neil se zadíval do prázdna na podlahu a řekl tichým hlasem…

Neil Armstrong: Byli tam minimálně tři [ETV] na hraně kráteru. Nařídili mi, abych přistal jinde.

Linda Milton Howe: Pamatujete si to? Je to na všech záznamech. Změnili neposlední chvíli místo přistání. Ti kdo to viděli v 60. letech si mysleli, že vidí živé vysílání, ale byla tam 6 až 7 sekund prodleva kvůli přenosu signálu z Měsíce. Pamatuji si tu dramatickou situaci z přistání. Bylo už vidět, jak se blíží k povrchu. Začal se vířit prach a náhle někdo z řídicího střediska hlásil, že terén je moc skalnatý, že je třeba se posunout jinam.

Pilot: Jenže to nebyla pravda. Když totiž přistávali, uviděli na hraně kráteru cizí lodě. NASA nařídilo narychlo posunout místo přistání. Byl to velký chaos. Neil mi řekl, že mu o tom zakázali mluvit. Vyhrožovali mu, že pokud něco jen naznačí, někdo z jeho rodiny by mohl mít vážnou nehodu. Nechtěl pokud možno lhát – v tom byl velmi čestný.

Sueneé: Naproti tomu Buzz Aldrin (oficiálně druhý muž na Měsíci) byl vždy velmi výřečný. Pokud se pozorně zaposloucháte do jeho výpovědí za posledních 20 let, zjistíte, že si velmi obratně hraje se slovy. Stačí číst mezi řádky, abyste pochopili, že nechce mluvit napřímo, ale že zapírat donekonečna jej také už nebaví. Za velmi zvláštní počin lze považovat jeho účast na scifi filmu Transformers, kde si zahrál sám sebe, jak na tiskové konferenci prohlašuje…

Buzz Aldrin (jako filmová postava hrající sebe sama): Když jsme přistáli s Neilem Armstrongem na Měsíci, potkali jsme se tam s neznámou civilizací.

Sueneé: Je zvláštní, že NASA dovolila, aby něco takového zaznělo – byť ve filmu. Nebo právě proto, že to je jen film?

Neil Armstrong udělal přeci jen jedno velké gesto. U příležitosti 25. výročí přistání na Měsíci přednášel pro studenty. Uvedl mimo jiné: Je na vás, mladší generaci, abyste odkryli závoje tajemství (utajení), které se před námi ve Vesmíru skrývají. Je v tom beze sporu dvojsmysl.

Podobné články

Napsat komentář