Lomená pyramida - 4600 let stará památka starověkého stavitelství

6707x 29. 07. 2019 1 čtenář

Egyptská „Lomená“ pyramida, nyní otevřená návštěvníkům, může být místem posledního odpočinku svého stavitele faraóna Snofrua. V Egyptě se v sobotu otevřela návštěvníkům 4 600 let stará „Lomená“ pyramida. Tato 101 metrů vysoká stavba, nacházející se jižně od Káhiry, je považována za mezník ve vývoji stavitelství pyramid. Pyramida byla postavena v Dašhúru kolem roku 2600 př. n. l. Snofruem, faraonem čtvrté dynastie. Spolu s nedaleko stojící „červenou“ pyramidou, kterou rovněž vybudoval Snofru, znamenají přechod od „stupňovitých“ pyramid, kde byly starobylé hrobky rozmístěny v několika patrech, ke známějším pyramidám s hladkými stěnami.

Egyptský ministr pro památky Chálid Anání říká:

„Tyto dvě pyramidy, postavené králem Snofruem, nakonec vedly jeho syna Chufua k postavení jednoho ze sedmi divů světa, Velké pyramidy v Gíze.“

Lomená pyramida

Návštěvníci mohou nyní sestoupit do dvou komor 79 metrovým tunelem, procházejícím touto stavbou.

Muž prochází chodbou známé Lomené pyramidy krále Snofrua v Dašhúru, 32 km jižně od Káhiry. Pyramida se po uzavření v roce 1965 znovu otevřela návštěvníkům.

Pyramida má jedinečný tvar: její stěny, které jsou stále obloženy vápencem, se do výšky 49 metrů tyčí v úhlu 54 stupňů a směrem nahoru se pak zužují. Podle generálního tajemníka egyptské rady pro památky Mustafy Waziriho stavitelé pyramidy změnili úhel konstrukce, když se v ní začaly vytvářet trhliny.

Jedna z okolních památek ve starověkém královském pohřebišti Dašhúr na západním břehu Nilu.

Nově přístupná pyramida může být dokonce místem posledního odpočinku svého stavitele Snofrua. „Nejsme si přesně jisti, kde byl pohřben. Možná právě v této pyramidě, kdo ví,“ řekl Mohamed Shiha, ředitel místní samosprávy.

Jako součást znovuotevření pyramidy předvedly úřady také novou sbírku kamenů, hlíny a dřevěných sarkofágů, z nichž některé obsahují zachovalé mumie, dřevěné pohřební masky a nástroje.

Menší 18 metrová pyramida, postavená možná pro Snofruovu manželku Hetepheres, byla zpřístupněna návštěvníkům poprvé od jejího odkrytí v roce 1956. Součástí znovuotevření pyramidy bylo předvedení nové sbírky v těchto místech objevených kamenů, hlíny a dřevěných sarkofágů, z nichž některé obsahují zachovalé mumie. Egyptská archeologická mise nalezla také dřevěné pohřební masky a nástroje.
Na rozdíl od slavnějších pyramid v Gíze je lokalita Dašhúru v otevřené poušti a proudí sem jen zlomek návštěvníků. Otevření lomené pyramidy by mohlo společně se snahou úřadů přispět k oživení upadajícího odvětví cestovního ruchu v zemi.

„Červená“ pyramida, stojící v blízkosti lomené pyramidy v Dašhúru.

Odvětví cestovního ruchu významně přispívá do egyptské ekonomiky. Po revoluci a svržení dlouholetého diktátora Husního Mubaraka v roce 2011 však nastal jeho dramatický úpadek. V roce 2010 přivítal Egypt rekordní počet téměř 15 milionů turistů. I když jsou tato čísla ještě daleko, zdá se, že odvětví se zotavuje. Dle údajů Světové organizace cestovního ruchu navštívilo v roce 2018 Egypt 11,3 milionu turistů.

Tip na knihu z eshopu Sueneé Universe

Hellmut Brunner: Moudré knihy starých Egypťanů

Staroegyptská životní moudrost vychází z tisíciletých zkušeností, a přesto neztratila nic na aktuálnosti. Jsme totiž stále stejní lidé bez ohledu na to, jakým technickým potenciálem momentálně disponujeme, protože i my chceme být úspěšní, moudří, zdraví a šťastní. Egypťané nám z pískem zavátých tisíciletí sdělují, jak bychom si v dnešní době měli uspořádat život, abychom v tomto svém úsilí obstáli bez potíží a zbytečných pochybení.

Hellmut Brunner: Moudré knihy starých Egypťanů

Podobné články

Napsat komentář