Lucidní snění: Ovládejte své sny!

19327x 26. 07. 2019 1 čtenář

Začali jste někdy snít a náhle si uvědomili, že se nacházíte pouze ve snu? Podařilo se vám získat kontrolu nad příběhem, který se ve vašem snu odehrával? Pokud je vaše odpověď na tyto otázky „ano“, zažili jste to, co se nazývá lucidní neboli bdělé snění. Lucidní snění bylo nedávno popularizováno ve filmech jako je Počátek (Inception). Film pojednává o lidech, kteří jsou schopni ovládat nejen své vlastní sny, ale i sny druhých.

Lucidní snění – schopnost ovládat své sny

Může se zdát, že takové pokusy o manipulaci snů nejsou ve stejném rozsahu v našich reálných životech možné, ale není tomu tak. Ve skutečnosti jsou určití lidé schopni zažít něco, co se nazývá lucidním sněním, a někteří z nich jsou schopni část svých nočních snů ovládat.

Edgar Allan Poe ve své často citované básni jednou napsal:

“ Všechno, co vidíme nebo soudíme, je pouhý sen uvnitř snu.“

Zda má pravdu, či nikoliv, je věcí filozofické diskuze, ale hranice mezi snem a realitou je něco, co zjevně prozkoumává právě lucidní snění. Podíváme se nyní na to, co se považuje za lucidní snění, zda tyto zkušenosti mohou mít nějaké praktické dopady, a jak se člověk může stát „lucidním snílkem“.

Co je to lucidní snění?

Když se nám zdají sny, obvykle si nejsme vědomi toho, že se nejedná o skutečnost. Jak jedna postava z filmu Inception docela výstižně říká: “Sny se nám zdají být reálné, když se v nich právě nacházíme, že ano? Až když se probudíme, uvědomíme si, že se stalo něco podivného.” Někteří z nás jsou však schopni vstoupit do snu a být si plně vědomi toho, že ve skutečnosti jenom sní.

“ Lucidní snění je stav, kdy si během spánku uvědomíme, že sníme.“ vysvětlují odborníci.

První zmínky o lucidním snění nalezneme již u starověkého řeckého filozofa Aristotela v jeho pojednání o snech. V něm popisuje stav sebeuvědomění v průběhu snění. „Vnímáme-li že spíme a že jsme ve stavu, v němž se opět objevuje vjem, a to tím způsobem, jak se to děje při spaní, snové představy sice přicházejí, avšak něco v nás nám říká, že Koriskos se nám zjevuje pouze v představě, ale že skutečný Koriskos není přítomen.“napsal.

Lucidní snění

Není jasné, kolik lidí je skutečně schopno zažít lucidní snění, i když se některé studie pokoušely tyto informace získat; ale zdá se, že tento jev může být docela běžný. Například v Brazílii byla provedena studie s 3 427 účastníky s průměrným věkem 25 let. Její výsledky ukázaly, že nejméně 77% respondentů alespoň jednou lucidní snění zažilo.

Kdy se to stává a jaké to je?

Stejně jako většina snů, i v tomto případě dochází k lucidnímu snění během REM (rapid eye movement) fáze spánku. U některých lidí přichází spontánně. Jiní však lucidní snění trénují nebo se v něm zdokonalují.

Jeden zkušený lucidní snílek řekl pro Medical News Today:

„Lucidní snění u mě přichází, když se probouzím, nebo když se krátce probudím a znova usnu. Dnes už si vědomé snění dokážu přivodit, kdykoliv chci, stačí se udržet v polospánku – poloprobuzení.“

To, jak moc může člověk ovlivnit svůj vědomý sen, se do značné míry liší. Někteří jedinci se mohou probudit okamžitě, jakmile si uvědomí, že sní. Jiní mohou být schopni ovlivnit ve snu své vlastní chování. Jedna praktikantka vědomého snění prozradila MNT, že je schopna ovládnout děj svého snu tak, aby pro sebe vytvořila příjemný zážitek.

„Obvykle mohu ovládat dění ve svém snu. Takže například když se mi nelíbí, co se tam děje, můžu to změnit,“ vysvětlila.

Jaké má využití?

Lucidní snění je jistě atraktivní a fascinující představa – mít schopnost prozkoumat vlastní vnitřní svět za plného vědomí, že se nacházíme ve stavu snění, má až magickou příchuť. Může to však mít také nějaké praktické využití?

Vědomé snění může pomoci lidem zbavit se jejich nočních můr nebo strachů

Dr. Denholm Aspy z University of Adelaide v Austrálii je výzkumník, který se specializuje na lucidní snění. Jak vysvětlil pro MNT, takový zážitek může být skutečně terapeutický. Podle Aspyho hlavním pozitivem je, že lucidním sněním dokážeme odstranit noční můry – zejména ty opakující se, které mohou negativně ovlivňovat kvalitu života. Učení se vědomému snění, abychom byli schopni zastavit své noční můry, zabránit, aby se vracely, se nazývá “ terapie lucidním sněním „.

Dr. Denholm Aspy

„Můžete-li někomu, kdo má noční můry, pomoci, aby se během nich dostal do snu vědomě, dáte tomu jedinci možnost získat nad noční můrou kontrolu. Řekněme, že vás během noční můry někdo napadne. Můžete se pokusit s útočníky promluvit. Můžete se zeptat, proč se ve vašich snech objevují. Nebo „co potřebujete k tomu, abychom tento náš konflikt vyřešili?“

„Někteří lidé,“ dodal, „získají speciální schopnosti nebo jakousi super sílu a mohou tak proti útočníkovi bojovat. Můžete se také pokusit uniknout, odletět pryč, nebo dokonce praktikovat techniky vědomého probuzení z noční můry.“

Lucidní snění má také potenciál pomoci lidem s fobiemi, jako je strach z létání nebo zvířecí fobie, včetně arachnofobie (strach z pavouků). „Pokud má člověk zvláštní fobii, pak prostřednictvím vědomého snění získá zajímavou příležitost terapie expozicí, kdy se postupně snaží vystavovat se tomu, čeho se bojí a snaží se tím svého strachu postupně zbavit, “řekl Dr. Aspy.

Toto je možné, protože sny mohou poskytnout velmi realistické prostředí, aniž by se dotyčný cítil nebezpečně. Během lucidního snění lidé vědí, že nejde o realitu, takže mohou bezpečně prozkoumat své obavy, aniž by se cítili skutečně ohroženi.

Lucidní snění je druh tvůrčí činnosti

Lucidní snění přitahuje také jako neobvyklý druh zábavy – jde o podobně pohlcující zážitek jako je virtuální realita. Člověk s dostatečnými zkušenosti s vědomým spánkem může být schopen „podstoupit dobrodružství“ a komunikovat s lidmi a věcmi jinak, než to dokáže v reálném životě. Jedna z jeho praktikantek řekla MNT, že je to něco jako vyprávění příběhů, díky čemuž se po probuzení cítí šťastněji:

„Pro mě je lucidní snění jistý druh tvůrčí činnosti – prozkoumávám, co mi říkají mé sny tak trochu na rozdíl od toho, co chce moje vědomá mysl. Je to velmi zajímavé a obvykle mi to přináší pocity štěstí. Většinou se probudím docela spokojená. Praktikuji lucidní snění pro zábavu,“ řekla dále. „Baví mě to, stejně jako někoho baví vyprávění příběhů, psaní nebo hraní videohry. Ponoříte se do příběhu, který vás nějakým způsobem zatáhne do děje.“

Techniky vědomého snění

Existuje mnoho technik, které lidé, kteří chtějí dosáhnout lucidního snění – nebo kteří se v něm chtějí zdokonalit – používají. Text se ve snech přesouvá, takže to, že sníte, si uvědomíte tím, že se jej snažíte znovu přečíst. Studie, provedená minulý rok Dr. Aspym a jeho kolegy, testovala účinnost tří běžných technik.

1) První je známa jako „testování reality“. Jde o zjišťování, zda sníte jak v reálném životě, tak během snu. Například se člověk může během dne, zatímco se snaží prostrčit ruku pevnou zdí, sám sebe zeptat: „Sním právě teď?“. Tato technika pracuje se záměrem. V reálném životě zůstane zeď pevná a neproniknutelná, zatímco ve snu jí ruka snadno projde.

2) Dalším „testem reality“ je opakované čtení řádku textu. Pokud například čteme text na plakátu, zůstane stále stejný, i když si ho přečteme víckrát. Ve snu se však text neustále posouvá. Provádění těchto experimentů opakovaně během dne pomůže zapamatovat si zkoušet je i ve stavu snění, což umožňuje snící osobě si svůj sen uvědomit.

3) Další technikou je „probuzení zpět do postele“, a vyžaduje nastavení budíku a probuzení spícího jedince po asi 5 nebo 6 hodinách spánku. Jakmile se probudí, měl by se snažit zůstat na chvíli vzhůru, než se vrátí do postele. Předpokládá se, že touto technikou se spáč okamžitě ponoří do REM fáze spánku, během které se s největší pravděpodobností zjevují vědomé sny.

Lucidního snění lze dosáhnout také díky “mnemotechnické indukci”. Tato technika vyžaduje spoustu snahy a praxe. Předtím, než usnete, si opakujte: „Poté, co se probudím z nějakého snu, si jej zapamatuji.“ Tímto způsobem se lze „naprogramovat“ na vědomé snění.

Snové deníky a meditace

Zdá se také, že ti, kdo snáze dosáhnou lucidního snění, nemají ani příliš problémů si své sny často zapamatovat.

Dr. Denholm Aspy vysvětluje:

„Pokud jde o lucidní snění – hlavním prediktorem toho, zda lucidní sny máte nebo ne, je jak dobře si pamatujete své běžné sny.“

Proto může některým lidem, kteří mají zájem o vědomé poznávání svých snů, pomoci vedení snového deníku. V něm si co nejpodrobněji každou noc zaznamenávají průběh svých snů. Žena s lucidními sny, s níž jsme hovořili, tuto myšlenku potvrdila.  Povšimla si, že už po dlouhou dobu si své sny hned po probuzení ráda zapisuje.

Další technikou na podporu lucidního snění mohou být meditace nebo uvědomění, protože „trénují“ lidi, aby si obecně více uvědomovali sebe a své okolí.

„Mnoho lidí se zajímá o meditaci a uvědomění jakožto o způsob, jak dosáhnou lucidního snění. Myšlenkou za tím je, že pokud jste více vědomí během dne, s větší pravděpodobností si během spánku uvědomíte, že sníte.“

Obavy a rizika

Jednou z obav, kterou lidé u lucidního snění pociťují, je, že se mohou ve snu „zaseknout“ a mít problém se probudit. Dr. Aspy však MNT vysvětlil, že toto není riziko, kterého bychom se měli obávat; člověk je běžně schopen spát a snít během každé noci jen po určitou dobu, je tedy nepravděpodobné, že by někdo ve spánku “uvízl”.

„Hlavním důvodem je, že existuje jakási průměrná délka spánku a snění, bez ohledu na to, co během nich děláte. Je několik metod, jak tuto dobu o něco prodloužit, ale ne o moc.“, řekl nám. Další obavou je, že vědomé snění vyžaduje tolik soustředění a úsilí, že spícímu se nedostane dostatek odpočinku. Dr. Aspy nás však opět ujistil, že zatím nikdy nepracoval s lidmi, kteří by si na zvýšenou únavu kvůli lucidnímu snění stěžovali.

Současně během hovoru s námi varoval ty, kteří se o lucidní snění pokoušejí:

„Obecně nedoporučuji pokoušet se o lucidní snění, máte-li určité duševní problémy.“

Jedním příkladem je schizofrenie, při které lidem může chybět schopnost rozlišovat mezi některými jejich myšlenkami nebo obavami a skutečnými událostmi. V některých případech, může lucidní snění tento stav reálně zhoršit, poznamenal Dr. Aspy.

Lucidní snění může být fascinujícím, nápomocným či příjemným zážitkem, ale než se pokusíte experimentovat se svými sny, měli byste přesto zvážit, proč o něj máte zájem a co od něj očekáváte.

Tip na knihu z eshopu Sueneé Universe

Lucidní snění

Jedná se totiž o naprosto špičkovou knihu, kde Waggoner téma lucidního snění pokrývá takovým způsobem, jakým se to snad ještě žádnému jinému autorovi nepodařilo. Za vše mluví již to, že anglická verze, která je nyní v prodeji, je už deváté vydání. Doufám, že i v Čechách se setká s podobným úspěchem, protože si to opravdu zaslouží.

Lucidní snění

Podobné články

Napsat komentář