Madabská mapa: Nejstarší mozaika svatých zemí

6357x 25. 01. 2019 1 čtenář

Mapa Madaby je nejstarší známá a stále existující mozaiková mapa svatých zemí.

Tato krásná a velmi pestrá práce zkušených umělců (nebo snad kartografů), kteří měli dovednosti i biblické znalosti, ukazuje přesné lokality oblasti od Tyru na severu až po egyptskou deltu na jihu, se všemi horami, řekami a velkými městy.

Mapa byla vytvořena mezi lety 542 a 570. Lze ji nalézt na podlaze baziliky sv. Jiří ve městě Madaba (nebo „město mozaiky“) v Jordánsku, pouhých 15 kilometrů jihovýchodně od severní části Mrtvé moře. Vznikly zde první osady ve 4. tisíciletí př.nl. Madaba měla dlouhou a bouřlivou historii. Neustále byla dobývána různými nepřáteli.

Mapa Madaba

Mapa byla vytvořena za vlády císaře Justiniána 527-565 nl. Byla vytvořena z 2 milionů barevných kostek a měřila asi 15,5 metrů x 6 metrů. Současné zbytky mapy se skládají ze 750 000 kostek o rozměru 10,5 m x 5 m a 150 řeckých nápisů v různých velikostech.

Mapa na podlaze baziliky svatého Jiří v „městě mozaiky“ v Jordánsku.

V centru mapy se nachází Jeruzalém. Anonymní umělec přesně zobrazil stavby Starého města, brány i budovy. Například zde je jasně zobrazena chrám božího hrobu.

Archeologické vykopávky

Archeologické vykopávky prováděné v roce 2010 dále potvrdily přesnost mapy objevem silnice zobrazené na mapě. Ta prochází středem Jeruzaléma.

Všechny objekty na mapě jsou popsány v řečtině. V roce 1965-1966 byla mapa nově popsána německými archeology.

Podobné články

Napsat komentář