Maličká ryba představuje většinu potravy pro obyvatele korálových útesů

4574x 07. 06. 2019 1 čtenář

Více než polovinu rybí potravy konzumované v těchto ekosystémech tvoří těžko spatřitelné druhy.

Ryby jsou to plaché, ale velmi důležité

Drobné rybky, jako je například Slizoun (Ecsenius stictus) tráví tolik času prcháním a skrýváním se, že jsou pro lidi jen těžko spatřitelné. Tyto druhy však mají pro korálové útesy velký význam.

Nervózní malé rybky, které potápěči zpozorují jen zřídka, by mohly být pro korálové útesy nečekaně důležité. Nová studie zjistila, že téměř 60 procent rybího masa, kterým se živí větší ryby a další dravci na útesech, pochází z drobných rybiček, skrývajících se ve štěrbinách a jiných úkrytech.

Může se zdát, že těchto drobných, takzvaných kryptobentických ryb, není mezi všemi rybami v okolí útesů mnoho, říká ekolog korálových útesů Simon Brandl. Nové analýzy však ukazují, že tyto malé druhy fungují podobně jako rychle se doplňující mísy s občerstvením. Je to tím, že tyto rybky a jejich mladí mají tendenci zdržovat se stále v blízkosti domova.

Děti se drží v blízkosti rodičů

Na rozdíl od mnoha větších druhů útesových ryb se mláďata kryptobentických ryb nejčastěji zdržují v blízkosti domácího útesu svých rodičů. Toto vyplývá ze zjištění vědců založeného na zkoumání rybího plůdku odchytávaného po desetiletí na různých místech. Mnohé z mláďat větších útesových ryb podnikají delší, nebezpečné cesty do vzdálenějších vod. Plůdek kryptobenických ryb má větší šanci dožít se dospělosti, jelikož se drží v blízkosti útesu a může tak rychle nahradit rodiče, kteří posloužili jako svačinka, píše tým.

Brandl ze Simon Fraser University v kanadském Burnaby říká:

,,Je snadné přehlédnout tuto drobotinu mezi všemi většími, nápadnějšími útesovými rybami. Možná byste je zaznamenali jen jako malé záblesky červené, ​​bílé a žluté barvy.“

Tyto velké ryby vídáme na dně korálových útesů

Velké líbivé ryby, které lidé na korálových útesech milují (například lambrikáři- Lutjanus kasmira), jsou svým maličkým, těžko zahlédnutelným kolegům mnoho dlužny, zjistila studie.

V předchozí studii jeho tým zjistil, že se tato skupina skládá ze 17 druhů ryb, včetně slizounovitých a hlaváčovitých. Přinejmenším 10 procent tvoří druhy velké cca 5 cm, přibližně jako malíček. Většina z nich je ale ještě menší, říká Brandl. Představu o počtu těchto rybiček si Brandl a jeho kolegové utvořili během zkoumání na útesech v Austrálii, Belize a Francouzské Polynésii. Výzkumníci oplotili stejně velké oblasti, aplikovali do nich olej z hřebíčku a poté sesbírali všechny rybky, které v oploceném území podlehly jeho anestetickým účinkům. S využitím těchto a dalších údajů vědci vytvořili počítačové simulace tření, návratu larev a nahrazování dospělých. Tyto plaché ryby poskytují i spoustu kořisti pro větší a nápadnější predátory.

Hlaváč vznášivý (Bryaninops natans) používá korály jako úkryt. Hlaváčovití jsou jednou z rodin kryptobentických ryb, které pomáhají udržovat rozmanitost útesů, říkají vědci.

Rozmanitý život na dně korálových útesů

Jejich role je „nesmírně důležitá“, říká Deron Burkepile, komunitní ekolog Kalifornské Univerzity v Santa Barbaře. „Malé kryptobentické druhy ryb jsou ale bohužel přehlíženy.“ Nová studie nám pomáhá pochopit, jak může na mořském dně s korálovými útesy a nedostatkem živin bujet rozmanitý život. Odpovědí jsou ukázky některých druhů živočichů, jako jsou houby a ryby živící se planktonem, kteří dokáží z moře velmi efektivně vytěžit potřebné živiny. Ryby se požírají navzájem a jejich vylučováním se zajišťuje dostupnost živin na útesech.

Dle Burkepila jsou s poznáním významu kryptobentických ryb spojovány obavy z klimatických změn. Pro přežití těchto drobných rybek jsou korály nezbytností. Vzhledem k rostoucím teplotám se situace na těchto místech zhoršuje.

Tip na knihu z eshopu Sueneé Universe (doporučujeme!)

Grazyna Fosarová: Intuitivní logika – Mentální strategie pro život

Pokud vás zajímá, jak můžete vyřešit své problémy za pomoci své intuice, doporučuji si přečíst tuto knihu.

Publikace obsahuje jedinečnou a atraktivní přílohu v podobě vizí světových událostí pro období let 2009 – 2025. Tyto představy pocházejí od amerických tajných služeb. Dále zde naleznete konkrétní návody, díky kterým můžete ovlivnit spánkové procesy a snění. Zjistíte, jak si správně vyložit obsah svých snů a jak jej využít ke zkvalitnění svého života. Kniha objasňuje symboly ve snech, původ a smysl snů a nabízí návody, které umožní jejich akceleraci.

Grazyna Fosarová, Franz Bludorf: Intuitivní logika – Mentální strategie pro život

Podobné články

Napsat komentář