Mandaly: posvátná symetrie

2403x 19. 09. 2018 1 čtenář

Slovo Mandala pochází ze staroindického jazyka Sanskrtu a znamená obvod, magický čarovný kruh. Díky tomu je mandala hojně spojována s Východem, Tibetem a buddhismem. Nepatří však do žádné kultury a vyskytuje se napříč časem a zeměmi. V kruhové mandale je vše soustředěno kolem středu a sbíhá se dovnitř nebo naopak ze středu vyrůstá. Mandala je symbolem nekonečnosti, protože nemá začátek ani konec, jednoty a rovnováhy. Ohraničuje naše představy a má uklidňující účinek. Vzory mandal najdeme všude v přírodě: květina, letokruhy stromu, pavučina. Mandaly můžeme objevit také v prastarých jeskynních malbách, v okenních rozetách gotických chrámů a dalších místech.

K čemu se mandala používá?

V dnešní době se mandala užívá zejména ke zklidnění a zvýšení koncentrace. Nemusíme dlouhé hodiny před mandalou sedět, meditovat a snažit se vyprázdnit mysl. Můžeme ji použít jako „omalovánky“, které přinášení zklidnění, uvolnění, pocit spokojenosti, snížení krevního tlaku, zvyšuje se i naše imunita. Mandaly nám pomohou i k poznání sama sebe a svého nitra. Pomáhá nám odhalit naše vlastnosti a strategii, kterou používáme při řešení situací v životě a v práci. Jsou to vše podvědomé vzorce, které takto můžeme najít, uvědomit si je a pojmenovat, a pokud se nám nelíbí, máme možnost je i změnit. Při práci s mandalou se dostaneme do harmonie se svým nitrem. Díky tomu se nám z těla uvolňuje napětí ze stresu nasbíraného za celý den. Je to zároveň cesta klidu, která vede k načerpání síly a současně vytváří zvláštní hluboké naladění, které má i léčivý účinek.

V současné době se mandala používá v psychoterapii a psychiatrii, kde se díky tvoření a kreslení mandal daří navázat kontakt s apatickými pacienty. Využívá se u postižených dětí i dospělých, a také pomáhá roztěkaným dětem se soustředit, málo komunikativním dětem  s navázáním kontaktu a s vyjádřením svých pocitů a myšlenek a dětem hyperaktivním, se zklidnit. Mandaly podporují fantazii a kreativitu nejen u dětí, ale i dospělých.

Vybarvětě si vlastní mandaly

O mandalu se můžete zajímat z čistě estetických důvodů, ale také z důvodů její léčivé síly. Můžete ji využít jako pomůcku při relaxaci či meditaci, ale také jako prostředníka k navázání kontaktu s anděly či jinými jemnohmotnými bytostmi. Ať už se rozhodnete použít mandalu jakkoli, jistě bude obohacením vašeho života!

Podobné články

Napsat komentář