Mars: Curiosity našla organický materiál

25026x 21. 12. 2014 1 čtenář

Vozítko Curiosity provozované vesmírnou agenturou NASA našlo organický materiál na povrchu Marsu. Jedná se o první definitivní důkaz, že na Rudé planetě, podobně jako na Zemi, existují základní stavební kameny pro vznik života. (Připomeňme, že sonda Philae našla na kometě též organický materiál.)

„Učinili jsme velký objev. Našli jsme organický materiál na Marsu,“ uvedl vedoucí týmu Curiosity, John Grotzinger, z Kalifornského Institutu technologií v Pasadeně. Své prohlášení učinil prostřednictvím tiskové telekonference na American Geophysical Union konferenci v San Francisku.

Zatím není zcela jisté, zda organický materiál pochází přímo z Marsu, anebo zda se na Mars dostal prostřednictvím meteoritů.

Tento nový objev je v souladu s objevem, který byl učiněn v minulosti. Během něj bylo zjištěna zvýšená koncentrace metanu v atmosféře Marsu. Celkově nový objev zlomovým bodem mise, která začala před 2,5 lety uvnitř 96 kilometrů širokého kráteru nazvaného Gale.

Na Zemi je více jak 90% atmosférického metanu tvořeno právě biologickými procesy. Zbytek je pak produktem geologických procesů.

Vysvětlení pro oba dva jevy, přítomnost organických sloučenin a metanu v atmosféře, vyžaduje ještě další analýzy, abychom vyloučili, že látky pocházejí ze Země.

„Není jednoduché získat data z laboratoře jako je tahle, když je ponechána o samotě na jiné planetě,“ uvedl reportérům spolupracují vědec Roger Summors z Massachusettského institutu technologií.

Ať už se organický matriál na Mars dostal z komet nebo asteroidů anebo vznikl přirozenou cestu přímo na povrchu Marsu, čeká jej ještě těžký život. Planeta Mars je neustále bombardována kosmickým zářením, které ničí organické látky. Povrch Marsu je silně oxidující, což způsobuje rozpad molekulárních vazeb. Chloristany také produkují chlór, který má vliv na změnu molekul.

Vědci okolo projektu Curiosity doufají, že se jim podaří najít další organické látky, které budou mít složitější molekulární strukturu.

Podobné články

2 komentářů k "Mars: Curiosity našla organický materiál"

  • S. S. napsal:

    Jen drobnost k tomu methanu:
    Na Zemi je poměrně stabilně 1700 molekul methanu na miliardu molekul atmosféry. Z toho desetina z geologických procesů.

    Na Marsu naměřili (už ponekolikáté – předtím podobné krátkodobé zvýšení naměřili i na dálku z orbiteru) krátkodobé zvýšení koncentrace na 7 molekul na miliardu molekul řídké martanské atmosféry.

    Marsovská atmosféra je asi 100-150x řidší než pozemská. Znamená to, že je tam – a to jen chvilkami – asi dvaapůltisíckrát méně methanu, než na Zemi z geologických procesů. Podle mne je spíše otázkou, proč je ho tam tak málo.

Napsat komentář