Mars: mýtus rudé planety

45878x 10. 12. 2016 1 čtenář

Pokud řeknete „Mars“, naskočí mnohým z nás asociace: „Rudá Planeta“. Ve škole nás učili, že právě tak vypadá Mars pouhým pohledem na obloze a nebo v dalekohledech a proto si jej tak lidé pojmenovali. V historických textech z dob Antiky je též Mars dáván do souvislosti s válkou – násilím – krvavě rudou planetou.

Většina fotografií pořízených vojenskými organizacemi jako je NASA, ESA a jiné jsou barveny do červena, aby snad nebylo pochyb o pravdivosti toho, co nás učili.

Jaké je pak překvapení, když díky amatérským nadšencům se objeví na internetu videa, která ukazují Mars v poněkud jiném světle. Světle obklopujícím podobně, jako naši Zemi, namodralým nádechem – pro nás typickým díky velkým vodním plochám, charakteristickém složením atmosféry.

Mars má jistě poměrně více ploch, které bychom mohli přirovnat k pouštím, stepím, lesostepím. Nicméně ono školské pojetí, že Mars je rudý až za ušima, protože je tam velká koncentrace železa, je naprostou dezimformační iluzí. Podívejte se sami.

Jsem toho názoru, že mají pravdu ti (Richard C. Hoagland, Mike Bara, John Brandenburg, … a další), kteří tvrdí, že Mars má normálně (inteligentní) život, podzemní i nadzemní vodu a vegetaci – byť procentuálně jen v malých oblastech.

Na Marsu je život?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Podobné články

4 komentářů k "Mars: mýtus rudé planety"

 • Looper napsal:

  –Na Marsu je život?

  Ano – inteligentní život v podzemí, jak ukazují ternosnímky

  —-

  ternosnímky neznám , ale termosnímky bych rád viděl – kdo je dodá?

 • Looper napsal:

  No v kreslených knihách MArs dobarvovaný je, ale když se podíváte na snímky, ty dobarvované nejsou a Mars už není tak pěkně rudý či oranžový, ale je – sic stále rudý a oranžový ale s nízkou sytostí barev.
  A to je skutečná podoba Marsu.
  A azurová……… no kdyby to mělo být moře, tak bráno podle planety Země, tak moře není azurové, ale je tmavomodré, někdy se světelným odleskem.
  Takže kdyby na Marsu bylo skutečně moře, tak to bude vypadat jinak.

  Zřejmě se jedná o optickou vadu levné optiky.

 • MB napsal:

  Ten modrý nádech na prvním videu ovšem není způsoben atmosférou Marsu. Evidentně jde o tak zvanou barevnou vadu, kterou obecně trpí čočky, neboť každou vlnovou délku lomí trochu jinak. Je to stejný jev jako u skleněného hranolu, který rozloží bílé sluneční světlo na „duhu“.

  Tato vada se dá korigovat, ale levnější objektivy, nebo barlow členy (to je soustava čoček, která se dává za dalekohled a znásobuje jeho zvětšení; proto se běžně používá při focení planet, které jsou úhlově malé) tím trpí. Jasnější objekty pak mají viditelně modrý okraj na jedné straně a červený na straně druhé. To je na tom Marsu hezky vidět, kdy nahoře má modrý okraj a dole červený. To samé například na Jupiteru vypadá takto: https://s29.postimg.org/pp1szcf9z/image.jpg

  V druhém případě je použit jeden z nejlepších barlow členů na trhu (asi 5× dražší než v tom prvním případě), čili tam prakticky žádná barevná vada není vidět. Není tam tedy vůbec žádný modrý nádech, ale je tam vidět jiný jev, a sice že po celém okraji poblikávají různé barvy. To je způsobeno tím, jak je přímo na videu vidět, že to bylo natáčeno černobílou kamerou přes tři různé filtry (RBG), tedy v různé časy po sobě. Vlivem seeingu (chvění atmosféry) nelze dosáhnout toho, aby se v tomto případě ty obrazy přesně překryly, a proto občas někde přes okraj problikne červený snímek, občas zelený, občas modrý a občas třeba kombinace dvou. Proto ten okraj hraje všemi barvami.

  Ani v jednom případě nejde o pozorování jevu spojeného s atmosférou Marsu.

Napsat komentář