Mars: ptáci nebo vadné pixely na kameře?

26758x 25. 08. 2013 1 čtenář

Relativně krátkou dobu po té, co vozítko Curiosity přistálo na Marsu, objevily se na oficiálních stránkách několik fotografií, které při bližším zkoumání krom Marsovské pouště ukazovaly něco, co by tam oficiálně nemělo být. Pořízené fotky jsou ve velmi vysokém rozlišení.

Tým ovládající vozítko zjevně stále ještě prováděl kalibraci a testování celého zařízení, takže fotky, které dorazily sem na Zem jsou povětšinou autoportréty části vozítka ve spojitosti s okolní Marsovskou krajinou.

Pokud si fotku stáhnete v původní velikosti na adrese JPL NASA a přiblížíte si horizont nad kolem, uvidíte tečku, která při dalším zvětšovaní nabude tvaru „V“. Takhle nějak by to vypadalo na Zemi, pokud byste se dívali na v dálce letícího ptáka. Při bližším zkoumání zjistíte, že má i bratříčka po levé straně zhruba na polovinu víšky zašedivělé oblohy. Pokud přidáme ještě více na zvětšení, zdá se že těch „bodů“ je tam celé hejno v různých formacích podobně jako by to bylo na Zemi.

Že jde o fotografii ve velmi vysokém rozlišení si ověříte třeba tím, že se podíváte na odlesk Slunce na prostředním kole. Curiosity by měla být schopna pořizovat fotografie s rozlišením lepším než-li je tloušťka lidského vlasu na pixel.

Celá senzace byla pohřbena dříve než-li mohla propuknout do astronomických rozměrů. Dle některých vyjádření totiž porovnání několika snímků prokazuje, že kamera má vadné pixely. Tečky se totiž ukazují na více fotografiích vždy ve stejné pozici. Jakkoliv toto zjištění nelze brát na lehkou váhu, je dost kuriozní, že se údajně nefungující pixely tvoří alespoň v jednom případě tak charakteristický tvar.

K dnešnímu dni přineslo vozítko, věrno svému jménu, nejednu kuriozitu, se kterou si oficiální místa neví rady a nebo ji dementují jen jako hříčku přírody. Příkladem jsou třeba kameny, které vypadají, jako kdyby je někdo opracoval; kamenné desky připomínající dlažbu; různé zkameněliny živočichů; struktury připomínající trosky základů staveb…

 

 

Zdroj: Foto JPL NASA 

Podobné články

2 komentářů k "Mars: ptáci nebo vadné pixely na kameře?"

Napsat komentář