Mars v lepších barvách, aneb vidím to rudě

116798x 30. 06. 2014 1 čtenář

Otázka barevnosti povrchu Marsu bude jistě ještě dlouho kontroverzním tématem. Minimálně do doby než-li přistanou na této planetě první lidští průzkumníci.

Fotografie povrchu Marsu jsou v posledních několika letech pořizovány ve velmi vysokém rozlišení a s použitím té nejmodernější techniky, kterou se do těchto končin podařilo dopravit.

Kontroverze nastává v momentě, kdy se z původně černobílé fotografie má stát barevná verze a nebo kdy se u barevných fotografií provádí kalibrace barev, aby výsledný dojem byl takový, jaký bychom měli při pozorování na Zemi. Že se při těchto barevných hrátkách nepracuje úplně korektně, můžeme vidět na fotografiích pořízených sondou Spirit.

Mars Spirit sluneční hodiny

Sonda má na sobě umístěny solární hodiny s referenčními barvami v rozích. Následující fotografie ukazuje, jak vše vypadá na Zemi v podmínkách, na které jsme zvyklí. Na předchozí fotografii ale vidíme, že barevné schéma bylo upraveno, aby sonda začala vidět v lepších barvách.

Mars Kalibrace barev

Nabízí se tedy stále otázky, proč v nás NASA stále živý milnou představu, že Mars je rudý? Co se snaží skrýt tím, že jsou fotky degradovány (sníženo rozlišení a pak opět uměle navýšeno), jsou černobílé, rozostřené, s ořezaným horizontem, upravenou barevnou škálou…?

Podobné články

11 komentářů k "Mars v lepších barvách, aneb vidím to rudě"

Napsat komentář