«« »»

Mars vypadá mnohem víc jako naše planeta Země?

NASA se stala terčem narčení, že záměrně manipuluje s barvami fotografií pořízených na povrchu Marsu, aby tak zakryla fakt, že povrch Marsu v mnoha ohledech připomíná některá místa na Zemi, a že na Marsu je život. Někteří alternativní výzkumníci poukazují na nedbalé korekce barev, které při následné opravě ukáží Mars ve více modrých a zelených barvách.

Diskuse o podobě Marsu se rozpoutala už v roce 1970, kdy NASA přistála s první průzkumnou sondou Viking 1 na jeho povrchu. (Alespoň tak to uvádí NBC News.)

První fotografie z Vikingu 1 ukázaly oblohu, která byla podobně jako na Zemi do modra. To podnítilo myšlenku, že by na Marsu mohl být život.

Člen týmu realizující projekt Viking 1, Carl Sagan, uvedl na tiskové konferenci krátce po zveřejnění fotografií: „I přes prvotní dojem, je obloha ve skutečnosti růžová.“.

Nebe na Zemi je modré díky známému jevu jako Rayleighův rozptyl, ve kterém jsou částice modrého spektra světla rozptýleny po celé atmosféře. NASA tvrdí, že nebe na Marsu bylo zbaveno domodra proto, že byly použity nesprávné optické filtry na snímky ze sondy Viking, a že snímky bylo nutné ještě správně zkalibrovat na vyvážení barev.

Ne každý je ale přesvědčen, že tomu tak je. Ron Levin, výzkumný pracovní z Lockheed Martin uvedl ve své zprávě: „Přebytek červené barvy se nachází na všech fotografiích z Marsu, kde se vyskytují modré a zelené plochy. Takové extremní přesvícení se ukazují v rozporu s šedými plochami. Zdá se, že originální RAW fotografie byly před zveřejněním upraveny tak, že modré a zelené pixely byly převedeny na odstíny šedi, což má velmi výrazný vliv na vykreslení obrazu.“

Někteří výzkumníci tvrdí, že: „Snímky byly úmyslně přebarveny do ruka, aby to vypadalo, že zde (na Marsu) žádný život v podobě zelených řas nebo lišejníků neexistuje.“

Mars: modrá planeta?

Mars: modrá planeta?

Mars: Rudá planeta?

Mars: Rudá planeta?

Obě vozítka Opportunity a Curiosity mají na sobě umístěné kalibrační destičky s barvami, které používají k úpravě vyvážení barev do přirozené podoby. V důsledku toho jsou fotografie z Marsu více do ruda a růžova, což je údajně způsobeno železitým prachem, který vyplňuje Marsovskou atmosféru.

Samotná NASA připouští, že to nemusí být exaktně přesné. Vyvážení barev je totiž velmi subjektivní a žádné dvě vesmírné sondy nepoužívají stejné barevné filtry (jejich kombinaci). Stejně tak lidé vnímají bary rozdílně.

NASA se snaží dohady rozptýlit tím, že na svých stránkách zveřejňuje RAW soubory fotografií a zvlášť pak barevně upravené fotografie s postupem, jak obarvení došlo. To ovšem bohužel nevylučuje fakt, že RAW soubory mohou být (a nejspíše jsou) manipulovány ještě před tím, než-li jsou zveřejněny. Pokud tedy chce mít naprosto jasno, je třeba mít přímé spojení a jistotu, že v cestě nestojí nějaký automatický software, který retušuje politicky nevhodné barvy a objekty.

24 Responses to Mars vypadá mnohem víc jako naše planeta Země?

 1. OKO OKO napsal:

  K diskuzi níže bych rád něco podotkl. MarHor a Suenee, ocenili jste někdy, že tu máte dva vytrvalce, co se Vám snaží postavit na koleje ten vlak, co každou chvíli vykolejuje? To je super „vykolejuje“, to slovo možná ani neexistuje, ale přesto mu Češi budou rozumět 🙂 Super jazyk.
  Fakt by to chtělo trochu soudnosti. Pokud realita není habaďůra (další supr slovo), tak by nezaškodilo ji trochu nastudovat…

 2. MarHor MarHor napsal:

  Pro S a tvůj fan-club…o tom že NASA záměrně upravuje fotografie z Marsu ví celý svět i samotní zaměstnanci NASA to potvrzují.

  • S. S. napsal:

   To, že se fotografie upravují, je samozřejmě fakt.

   Nedělá to jen NASA, ale každý fotograf, respektive jeho fotoaparát – jak klasický tak digitální.

   To, o čem můžeme vést diskusi, je velikost a typ úprav.

  • M napsal:

   To je snad jasné každému, že se ty fotky upravují a nepoužívají se syrová data. To děláme se svými fotkami všichni a ty fotky ani zdaleka neobsahují odstíny barev takové, jaké je vidíme očima. To by to člověk musel speciálně za tím účelem upravovat. Což u Marsu splňuje poměrně malý výběr fotek, u kterých to bývá explicitně uvedeno v popisu. Zbytek bývá kalibrován za jinými účely, nebo se dokonce jedná o fotky pořizované přes různé filtry.
   Především nechápu, proč by někdo měl záměrně barvit fotky na červeno. Tady absolutně chybí motiv a ani zde není důvod v tom hledat nějaké konspirace, když i v dalekohledu je Mars červený.

   • Sueneé napsal:

    O tom je ale ten článek: co je červené a tedy není zelené a modré, je neživé. Lidé to mají jako přirozenou asociaci – zelená a modrá jsou příznaky života. Takže se hodí NASA do krámu, že to může prezentovat jako Rudou planetu. Že Mars vidíš v dalekohledu rudě není důkaz, že je rudý. Je to stejné, jako se dívat na Zemi z Měsíce a nebo právě z Marsu a tvrdit, že Země je modrá (je tu všechno do modra).

    • M napsal:

     Proč by červená barva měla nějak vylučovat život? To, že je Mars červený, se ví už dávno a nikoho to nikdy neodrazovalo od toho, že by tam mohl být život. Pokud někdo v tomhle hledá problém, tak to spíš ukazuje na jeho omezenost, že si dokáže představit život jen na takové planetě, která je stejně barevná jako Země.

     Je to důkaz, že Mars je na povrchu převážně červený, stejně jako je Země převážně modrá.

     Jinak i amatérským dalekohledem je možno Mars při opozici vidět i nějak takhle:

     Lepšími dalekohledy už ho lze třeba i takhle vyfotit: http://astronomer.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2012/02/Mars_Peach.jpg a to lze pořád ještě nazvat snímkem, který je v dosahu amatérů.

     HST pak už umí i něco takového: http://www.nasa.gov/images/content/49594main_MM_Image_Feature_85_rs4.jpg

     Je tedy evidentní, že při pohledu na Zemi z Marsu by byly rozpoznatelné pevninské útvary a případný Marťan by jistě netvrdil, že Země je jednolitá modrá koule. Stejně tak my netvrdíme, že Mars je jednolitá červená koule. Ale ta dominance červené je snad zjevná. Mars nemá oceány ani vegetaci, čili nějakou širokou diverzitu barev jako tady moc očekávat nemůžeme.

    • S. S. napsal:

     Takže si myslíte, že by se fotky z Marsu měly falšovat, aby na nich nebylo tolik rudé? 😉

     Jinak: navrhuji, abychom zkusili vyčíslit zkreslení barev při pozemním pozorování povrchu Marsu.

     Kolik činí podle Vás to zkreslení na celém spektru nebo alespoň na jednotlivých kanálech RGB ?
     Ideální by bylo, kdybyste zkusil vyčíslit to zkreslení po jednotlivých úsecích dráhy světla(atmosféra Marsu, meziplanetární prostor, atmosféra Země).
     Klidně můžete rozebrat i zpracování obrazu od čočky objektivu až k obrazu na papíru či monitoru.

     Nejlepší by bylo, kdybyste k demonstraci toho rozboru využil nějaký svůj vlastní snímek Marsu, který – jak předpokládám – si nezfalšujete. Na tom ale netrvám.

     Vaše vysvětlení a vyčíslení pak můžeme souběžně použít i k rozboru barev Měsíce.

     • MarHor MarHor napsal:

      Mám digitální foťák 4-MGP z roku 2005 a 7-MGP 2009 oba dělají realističtější fotky než které prezentuje NASA přímo z povrchu Marsu. I obyč.3-MGP foťák v mobil. telefonu by s nadsázkou udělal realističtější snímky.
      I na Hirise-Arizona zde http://hirise.lpl.arizona.edu/releases/apr2015/ která se věnuje fotkám z orbitu Marsu jsou také úplně jiné barvy. To co NASA ukazuje z povrchu, jsou fotky z cihelny.
      Tak chlapci to nemáte alespoň špetek fantazie ?

      • M napsal:

       Ono by primárně bylo dobré si o těch fotkách něco přečíst. Co se barev týče, podrobně to je popsáno zde: http://hirise.lpl.arizona.edu/pdf/color-products.pdf

       Vybral bych hlavně odstavec: „It isn’t natural color, as seen by normal human eyes, because the IR, RED, and BG channels are displayed in red, green, and blue colors. For the Extras products, each color band is individually stretched to maximize contrast, so the colors are enhanced differently for each image based on the color and brightness of each scene.“

       Snímek skutečně zkalibrovaný na to, jak by očima vypadala daná scenérie v pozemském osvětlení (tzn. přímo na Marsu by to člověk viděl ještě trochu jinak) vypadá třeba takto: http://mars.nasa.gov/msl/multimedia/images/?ImageID=6879

       Jinak pokud máte dva fotoaparáty a k tomu ještě třeba ten mobil, tak si snadno můžete vyzkoušet, že každá fotka stejné scény bude vypadat jinak. Aby to mělo realistické vyznění barev, tak by se ty fotoaparáty na to musí přímo nastavit, nebo ještě lépe podle nějaké reference doupravit – což je přesně to, jak se to dělá Curiosity.

      • S. S. napsal:

       Zajímavé.

       Myslíte si opravdu, že barvy na http://hirise.lpl.arizona.edu/releases/apr2015/ jsou realistické?

       Autoři o těch barvách ale píšou, že jsou nepravé. Zobrazují totiž neviditelné části spektra (infračervenou) a viditelné spektrum posouvají od červené k zelené a modré.

       A nebo používáte místo reálného pohledu fantazii, na jejíž nedostatek upozorňujete u ostatních?

     • M napsal:

      Za mě by mě třeba ještě zajímalo vysvětlení toho, proč třeba Uran, který je ještě mnohem dál, vidím v dalekohledu modrý, když samotný prostor obarvuje světlo na červeno. Už vůbec nemluvě o jiných hvězdách nebo galaxiích. 😀

      • MarHor MarHor napsal:

       S vámi je fakt práce pánové, pusťte uzdu své fantazie a zapněte mozkové závity.
       Hirise-Arizona ukazuje něco jiného, komu asi tak tato společnost patří Hmmm ?
       Děláme svět lepší..Vaše NASA
       Chcete aby za vás NASA myslela ?

       • M napsal:

        Fantazie je super věc, která stála u mnoha vědeckých objevů. Jen nevím, jaký má vztah k informaci, že výsledné fotky z kamery HiRISE jsou v nepravých barvách, nebo jak vyřeší otázku toho, jak by měl prostor mezi Marsem a Zemí obarvit Mars na červeno.

       • S. S. napsal:

        Se zapojením fantazie není žádný problém. Vypadnou pak miliony vysvětlení, jedno fantasmagoričtější než druhé.

        Dva příklady z těch možných milionů:
        1. NASA si platí biliony Harry Potterů, kteří létají meziplanetátním prostorem na košťatech. S sebou si vozí pixly s barvičkami. Jejich úkolem je zachytávat fotony z Marsu a Měsíce. Ty měsíční přebarvují z rudé na šedou, takže Měsíc v rudých barvách, které zachytila čínská sonda, vidíme nad hlavou modrošedý.
        Na fotony z Marsu použijí zbylou červenou. Takže Mars, který je podle Horuse modrozelený, vidíme nad hlavami rudý.

        Jiná možnost:
        2. Žádný Mars ani Měsíc nejsou. Žijeme na placaté Zemi, stojící na sloupech nad bezednou propastí a přikrytou baldachýnem oblohy. Kosmická tělesa jsou jen projekcí, vysílanou na oten obrovský baldachýn promítačkami z vysokých stožárů. Pro promítání Marsu slouží ta veliká stavba u Liblic. Rudá barva Marsu je dána jen skomírající žárovkou v projektoru a tím, že vláda odmítá dát peníze na novou. Ze stejného důvodu problikávají i některé hvězdy, vysílané chudšími zeměmi.

        —–
        To byla jen srandička, demonstrující, jak lze použít fantazii.

        Obecně si ale myslím, že je dobré ty fantazijní scénáře podrobit kontrole konzistence a střetu s realitou – a to i v podrobnostech.
        Pro oblasti mimo zábavu je pak vhodné používat jen ty scénáře, které střet vydrží, v praxi dávají přesnější výsledky a jsou jednodušší na zpracování.

        Pokud máte jiný názor, zkuste jej vysvětlit a můžeme jej rozebrat. Stejně tak ten můj.

        • M napsal:

         Ale ještě by ti Harry Potterové museli vynechávat fotony z polárních čepiček, které z nějakého záhadného důvodu zůstávají takové, jaké skutečně jsou – bílé.

         • S. S. napsal:

          Netřeba nic vycnechávat. K vysvětlení stačí jen opět zapojit fantazii:
          Fotony z polárních čepiček jsou studenější, takže na nich červená barva nestačí zaschnout.
          Když se pak fotoni mlátí mezi zrcadly teleskopu, nezaschlá barva z nich opadá.
          🙂 😀

          • MarHor MarHor napsal:

           To je nový vědní obor, dělat ze sebe šašky ?

          • M napsal:

           Bylo řečeno, že to jsou jen srandičky využívající fantazii.

           Na seriózní představu o tom, jak by mělo fungovat to obarvování Marsu prostorem, už tu byl vznesen dotaz několikrát.

          • S. S. napsal:

           Obor to není ani nový ani vědní. Je to obor velmi starobylý a patří do oblasti kultury. Zde se také zcela oprávněně uplatní fantazie.

 3. S. S. napsal:

  Pokud někdo chce mít jistotu, stačí přece namířit na Mars dalekohled a barvu jeho povrchu si sám změřit. Své vlastní měření si snad ten pozorovatel pro sebe manipulovat nebude.

  Vliv pozemské atmosféry lze celkem snadno změřit tak, že si člověk přeměří její vliv na 7-8 km vzdálených předmětech v nadmořské výšce, ze které fotí. To je pohled zhruba skrz stejné množství plynu, které má pozorovatel nad hlavou. Naměřenou barevnou změnu lze pak od barvy Marsu odečíst.

  • MarHor MarHor napsal:

   Bylo by mnohem lepší, aby NASA záměrně nefalšovala fotky z Marsu.

  • Sueneé napsal:

   Zapomněl jsi ještě odečíst rušení prostorem ve vesmíru mezi Zemí a Marsem a pak samozřejmě samotnou atmoféru Marsu, která bude zabarvení povrchu zkreslovat podobně jako je to při pohledu na Zemi z vesmíru.

   • S. S. napsal:

    Rušení prostorem?
    Mohl byste to nějak konkrétněji (nejlépe kvantitativně) rozvést?
    Astronomové vycházejí z toho, že meiplanetární prostor je zaplněn hmotou tak řídce, že jeho působení lze prakticky zanedbat. Je to podle Vás jinak? Jak? Zajímá mně samozřejmě konkrétní vyjádření, které si můžeme ověřit pozorováním.

    Co se týče atmosféry Marsu: Píšete, že bude zkreslovat podobně, jako ta zemská.

    Zkusme si tedy z Vašeho tvrzení vyjít. Zkusme popsat zkreslení té zemské a aplikovat to zkreslení na Mars.
    Jakým způsobem podle Vás zkresluje zemská atmosféra při pohledu z Vesmíru barvy?

    Podle mne díky rozptylu na molekulách atmosféry relativně potlačuje červenou (ta pronikne až k povrchu) a zesiluje modrou (která je rozptýlena už vysoko v atmofsféře). Na Marsu by to tedy mělo být podobné.
    Ale klidně tomu opomujte nějakým jiným popisem a jeho vysvětlením.

Napsat komentář

Líbí se vám naše stránky?

Podpořte prosím autory a překladatele trvalým příkazem na transparentní účet: 2900794933/2010
nebo pomozte s překlady.