Meditace může výrazně zpomalit proces stárnutí

6610x 17. 03. 2019 1 čtenář

Meditace omlazuje naše buňky a prodlužuje život! To není žádná esoterická moudrost, nýbrž jednoznačný výsledek dlouhodobých studií renomovaného Massachusettského technologického institutu (Massachusetts Institute of Technology).

Že je jóga a meditace pro naše tělo a duši cenným pomocníkem, by nemělo nikoho z nás překvapit. Dnes vás chci informovat o tom, že jóga a meditace může náš život dokonce prokazatelně prodloužit. Toto prodloužení života má zjevně nejen kvantitativní hodnotu, ale také může být dosaženo vyšší kvality života.

Kouzelné slůvko se nazývá „telomeráza“. V zásadě jsou telomery konce na chromozomech, které chrání DNS před poškozením. Jsou zkráceny každým buněčným dělením a toto zkrácení je ještě zesíleno oxidačním stresem. Z tohoto důvodu se s přibývajícím věkem naše telomery zkracují.

Americká profesorka odhalila fenomén

Jak nám dlouhodobé studie massachusettského technologického institutu (MIT) ukazují, jsou dlouhý život a zřejmě dokonce i omlazení možné prostřednictvím meditace. Profesorka Tonya Jocobs a její kolegové nechali své probandy po dobu 3 měsíců meditovat.

Během této doby meditovali denně 6 hodin nebo prováděli jiné meditační praktiky. Vědci zhodnotili aktivitu telomerázy a porovnávali skupiny. Probandi, kteří po dobu tří měsíců meditovali, měli zřetelně zvýšenou aktivitu telomerázy. Kromě toho byly zlepšeny všechny naměřené faktory psychické pohody. Zlepšila se pozornost a pocit smysluplného života. Probandi uvedli, že mají lepší kontrolu nad vlastním životem.

Úroveň neuroticismu se snížila, měřítko pro emocionální labilitu. Ve článku „dlouhé telomery, dlouhý život – buněčná optimalizace pomocí meditace“ Sascha Fast podrobně informuje o neobyčejně významné studii profesorky Tony Jacobs.

Podobné výsledky existují již déle

Na téma prodloužení života s vyšší životní kvalitou jsou samozřejmě také k dispozici vědecké výsledky, které souvisejí s meditací a zvyšováním antioxidantů v těle. V mnoha studiích bylo prokázáno, že meditace zesiluje účinnost Glutathionu (GSH), „matky všech antioxidantů“.

Gustavo Bounous MD, bývalý profesor McGillské univerzity je toho názoru: „Je to nejdůležitější antioxidant v těle, protože se nachází v buňce, která má hlavní postavení pro neutralizaci volných radikálů“.

Zatímco mohou být antioxidanty získány z mnoha zdrojů, včetně jídla, je to možná největší radikální neutralizační zbraň v naší osobní nabídce, která utlumuje působení stresu. Podle studie posiluje meditace produkci Glutathionu v těle, což může zvrátit poškození skrz volné radikály, oxidační stres a podobně.

Často citovaná studie, která byla zveřejněna v Journal of Alternative and Complementary Medicine (Sinha et al, 2007), nám zřetelně ukazuje, že prostřednictvím jógy a meditace stoupá Glutathion o 41 %!

Mysl je síla

Znovu tyto výzkumy odhalují, co všechno naše mysl může dokázat! Že nakonec „mysl nad hmotou“ je základním principem všeho. Samozřejmě to souvisí s tím, že „hmota“ vůbec neexistuje, neboť vše, co se jako hmota jeví, je víceméně zahuštěný konglomerát kmitání, které v okamžiku, kdy jim věnujeme pozornost, jen tak dělají, jako že se na chvíli zastavili a chovají tak, jako kdyby byly z částic, aby je naše mysl mohla pochopit.

Pro normální lidský rozum je těžké pochopit, že materiální svět kolem nás je ve skutečnosti něco docela jiného, než naše představa o něm.

Studie MIT opět ukázala, že naše mysl je síla, která vše řídí, a že ji dokonce můžeme využít k prodloužení života, pokud ji použijeme správně.

Podobné články

Napsat komentář