«« »»

Merlinovo učení

Inspirací k tomu článku bylo povídání o Slovanech na posledním setkání v čajovně. Kdysi jsem viděl film Merlin s dabingem hlavní postavy starého Merlina v podání Petra Haničince. Tento mytologický příběh existuje v mnoha verzích a filmových zpracováních. Osobně mám tuhle verzi nejraději. Rád bych se s vámi podělil o dvě scény, které mi připadají poučené do života v každé době. 🙂

Magické formy

Mladý Merlin byl, jako dospívající, unesen čarodějnicí Mab, která jej vzala k sobě do učení. Chtěla si z něj vychovat spojence, který by sloužil jejím zájmům ve světě lidí. (Pokud chcete vědět, jak to bylo dál, pusťte si film. ;))

Merlina učil sluha Mab jménem Frick. Učil jej tři základní magické formy:

 1. Magie slova: správným vyslovením magické formule, ovládnete daný děj.
 2. Magie gest: typicky vědomým pohybem rukou nebo i celým tělem, vyvoláte děj.
 3. Magie myšlenek: děje se spouští pouhou myšlenkou.

Teď opusťme na chvíli koncepci filmu a podívejme se na hloubku dané myšlenky.

Magie slova je stejný koncept jako síla manter. Vědomým opakováním nebo vyslovením určitých slov vytváříte zvuky, kterým můžete ovládnout fungování vesmíru. Neboť celý Vesmír vibruje a vytváří zvuky (i když je třeba neslyšíme). Pokud dokážeme modulovat frekvence, které rezonují s danou věcí, dokážeme měnit prostor kolem sebe.

A mimochodem, kde jsou ti Slované? A to je právě to kouzlo, ke kterému mne navedla hra se slovy Jardy Duška. Slované mají v sobě obsažený kořen slov. Z různých útržků informací, které se nám dochovali, byli Slované velmi duchovně rozvinutí. Jejich mysterium má hloubku v slovech a zvucích. Nabízí se tedy myšlenka: „mistři slova“.

V pětidílném dokumentárním filmu Kód Pyramid z produkce Carmen Boulter a současně i dokumentárním cyklu Škola mysterií (o Egyptě) se mluví o tom, že k manipulaci s megality používali magické formule a něco na způsob akustické levitace.

Magie gest je vlastně o vědomé práci s energií těla. Odívejte se na své energetické tělo, které neviditelně září okolo toho fyzického a prostupuje jej skrz. Máme v něm sedm základních energetických center (čaker), které ovlivňují náš vnitřní vesmír. Čakry lze stimulovat správným vědomým pohybem (celá filosofie Jógy a Tantry). A pokud vezmeme do úvahy, že každá část našeho vnitřního vesmíru je propojena s tím, co je kolem nás, pak může dojít k synchronicitě.

Magie myšlenek je nejspíše elementárním jazykem fungování tohoto Vesmíru. Říká se: Dej si pozor na to, co si přeješ (myslíš), může se ti to splnit. Pokud je náš záměr (ne)vědomý a intenzivní, pak se může zhmotnit v naší realitě. Proto je jistě důležité, si uvědomit, co říkáme a jak to doopravdy myslíme.

Někdy máme tendenci říkat: „Já už nechci, aby…“. Nedávné ráno mi přišla odpověď: „Dobrá, chápu, že tohle nechceš. Řekni tedy, prosím, co doopravdy chceš! Vyslov své přání…“. Představte si situaci, že byste měli k dispozici Zlatou rybku, která by splnila každé vaše přání. Doslova byste mohli mít libovolný počet přání. Mělo by to jen pár podmínek:

 1. Vezmi za svá přání a rozhodnutí plnou odpovědnost.
 2. Nemůžeš (neměl bys) měnit vůli druhých.
 3. Termín dodání je relativní. Může být hned nebo až někdy. To záleží na objednávce.

Merlin se měl naučit magii slov na té úrovni, kdy věci se děly hned. Mab jej ale chtěla svést na temnou stranu, aby zneužíval sílu proti ostatním. Kouzlo zlaté rybky tkví v tom, že ji každý nosí sám v sobě. Každý z nás má vůli měnit svůj vnitřní svět a tím ovlivňovat i to, co se děje kolem nás. Je dobré začít u sebe! 🙂

My na tebe zapomeneme

Jedna z posledních scén filmu je o tom, kdy Mab bojuje z posledních sil o svoji existenci. Přichází doba, kdy lidé už nechtějí naslouchat královně Mab – čarodějnici zašlých časů, která navíc proti všem intrikuje a snaží se manipulovat jedny proti druhým.

Mab se snaží útočit na Merlina a zástup lidí, kteří jej přišli podpořit v zdánlivě nerovném boji. Mab křičí na Merlina: „Vy mne potřebujete! Vy beze mne nedokážete žít!!!“ Merlin a jasně Mab dá najevo, že se mílí: „Mab představuješ slávu starých časů. My už tě nepotřebujeme. My na tebe zapomeneme.“

Pro mne síla té scény spočívá v tom, že si i v běžném životě uvědomuji, jak moc je důležité si dávat pozor na to, čemu věnuji pozornost. Připadá mi velmi důležité vnímat rozdíl mezi tím, když něco pomíjím a tvářím se, jako že není, i když to je a stavem, kdy přijímám, že se věci dějí, ale nevěnuji jim pozornost.

To, že existuje Mab ve svých různých obdobách, nezměním. Nikdo z nás není tak silným mágem – ani (filmový) Merlin nebyl. Ale měl, dle mého názoru, v jedné věci pravdu, když říkal: „my na tebe, Mab, zapomeneme – my ti už nebudeme dávat pozornost.“.

Závěr

Naše myšlenky jsou to, co tvoří realitu. Pokud vám připadá, že se vám dějí v životě věci, se kterými už neladíte, uvědomte si, kolik tomu i přesto věnujete energie a co vám to i přes zdánlivý odpor přináší. Naučme se opět být mistry slov a říkat věci, tak jak je v hloubi srdce cítíme. A jednejme (gesta) na venek tak, jak chceme, aby se nám to vrátilo. Uvědomme si, čemu skutečně ve svém životě chceme věnovat svoji energii (myšlenky a pocity)…

A jaká je vaše zkušenost? Pište prosím do komentářů…

Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, autory v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 10110 a SS: 100.

One Response to Merlinovo učení

 1. Marie55 napsal:

  Velice hezký článek. Film jsem viděla několikrát a scéna, o které píšete, mne vždy fascinovala….

  no opět se na film podívám….

  Marie

Napsat komentář

Líbí se vám naše stránky?

Podpořte prosím autory a překladatele trvalým příkazem na transparentní účet: 2900794933/2010
nebo pomozte s překlady.