Mexiko: Vědci chtějí provrtat dno Chicxulubského kráteru

14785x 29. 04. 2016 1 čtenář

V Mexickém zálivu by měl být proveden hluboký vrt do dna Chicxulubského kráteru. Do tohoto místa dopadl meteorit, o kterém se předpokládá, že byl příčinou vyhynutí dinosaurů.

Pád meteoritu Chicxulub ovlivnil život na Zemi více, než nejsilnější sopečné erupce, které nám jsou v současnosti známy. Planeta se při ničivém úderu celá otřásla. Síla úderu byla milionkrát větší než síla výbuchu jaderné bomby v Hirošimě.

Tuny prachu, úlomků kamene a sazí nadlouho zahalily oblohu a zakryly slunce. Rázová vlna několikrát proběhla planetou a vyvolala řadu zemětřesení, sopečných erupcí a vln tsunami. Stav, podobný jaderné zimě, trval několik let, padaly kyselé deště.  Tato katastrofa znamenala konec éry dinosaurů.

Dávný kráter po meteoritu Chicxulub byl objeven náhodně v roce 1978, při průzkumných vrtech, které měly na dně Mexického zálivu najít ropu. Nejdříve narazili na podmořský příkop dlouhý 70 Umístění kráteru Chixculubkilometrů, pak objevili jeho pokračování na pevnině, na severozápadě poloostrova Yucatán.

Průměr kráteru je 180 kilometrů. Vědci zjistili v této oblasti gravitační anomálii, pak geologové objevili nárazový křemen se stlačenou molekulární strukturou a sklovité tektity, které vznikají pouze při extrémních teplotách a tlaku.

Nyní by vědci rádi prozkoumali samotné dno kráteru. Vrty z ropné plošiny mají být zahájeny 1. dubna, pak se chystají provrtat 500 metrový sloj vápence, který se na dně usadil po pádu meteoritu. A poté přijde na řadu průzkum zhruba kilometrové vrstvy a shromáždění údajů o různých druzích zkamenělin.

Ale vědci doufají, že to nejzajímavější najdou na dně kráteru, v hloubce asi 1,5 kilometru. V prasklinách sopečných hornin mohou žít nejjednodušší mikroorganismy. Pokud je hypotéza správná, mohou vědci zjistit, jak došlo k obnově života po katastrofě v jejím epicentru.

Zde můžete také shlédnout video k tématu.

 

Podobné články

Jeden komentář k "Mexiko: Vědci chtějí provrtat dno Chicxulubského kráteru"

Napsat komentář