Mexiko: Vědci našli největší pyramidu

1311112x 11. 08. 2015 1 čtenář

Badatelé objevili obrovskou pyramidu v Mexiku – větší než je Pyramida Slunce v Teotihuacánu. Výzkumní pracovníci v Mexiku našli pyramidu, která je podle prvních měření větší než Velká Pyramida Slunce v Teotihuacánu. Počáteční vykopávky byly provedeny v roce 2010.

Pyramida, která je velká 75 metrů na výšku, byla prozkoumána odborníky z Národního institutu antropologie a historie (INAH) na akropoli Tonina ve státě Chiapas a odhaduje se, že je stará přibližně 1700 let.

Emiliano Gallaga, ředitel archeologické zóny, vysvětlil, že práce byly prováděny v posledních dvou letech a vědci bylo potvrzeno, že v severovýchodní části areálu stojí jedna z největších staveb v Mezoamerice, která je svou velikostí přirovnatelná jen k velkým mayským městům, jakými jsou Tikal a El Mirador v Guatemale.

Další vlastností, díky které tato „jedinečná“ pre-hispánská stavba vyčnívá nad ostatními, je sedm plošin, které jsou propojené – byly to specifické prostory, které měly sloužit jako paláce, chrámy, domy a správní jednotky. „Jedná se o jedinečnou stavbu pro různé specifické funkce v rámci sociální, politické, hospodářské a náboženské struktury, která se neopakuje na žádném jiném archeologickém nalezišti mayského světa,“ uvedl výzkumný pracovník z INAH.

„Je to velké překvapení, když si uvědomíme, že pyramida byla vytvořena téměř výhradně pre-hispánskými architekty, a tím pádem je více uměle vytvořená než přírodní. Je to způsobeno tím, že se předtím věřilo, že celá struktura byla přírodní kopec, ale nedávný důkaz prokázal, že stavba byla téměř kompletně postavena starověkými obyvateli.“

Archeologové dodávají, že pyramida je větší, než jsme předpokládali. Stavba je propojena cestami, které se nacházejí na vršcích okolních vyvýšenin.

Nejvetsi_pyramida_v_Mexiku_2

Gallaga dodal, že potom, co jsme získali všechny tyto informace, můžeme potvrdit, že tato pyramida přesahuje svou výškou Pyramidu Slunce na Teotihuacánu, která měří 65 metrů. Výzkumní pracovníci z Národního Institutu Antropologie a Historie určili, že centrum města mělo architektonickou spojitost mezi 10 až 12 hektary, což je dvojnásobek toho, co se dříve myslelo, a převážně odpovídá jižní straně Akropole, jedné z nejdůležitějších mayských oblastí, které jsou výzkumníkům známé.

Podobné články

13 komentářů k "Mexiko: Vědci našli největší pyramidu"

Napsat komentář