Migrace z Afriky o 100 000 let dříve!

2958x 02. 11. 2018 1 čtenář

Jak říká Graham Hancock, věci stárnou. Jak to  bylo s migrací z Afriky? Díky datování některých věcí vědci zjistili, že migrace mohla proběhnout podstatně dříve (přibližně 100 000 let dříve), než jsme si původně mysleli…Tyto informace přinesla nová studie publikovaná mezinárodním týmem vedeným vědci z Max Planckova institutu pro vědu o lidských dějinách v Německu.

Kamenné nástroje objevené na Arabském poloostrově naznačují, že se zde lidé usadili již před 500 000 lety. Migrace podle vědců byla méně náročná, než se původně domnívali. Dříve se vědci domnívali, že lidé migrovali kvůli potřebě přizpůsobit se aktuálním podmínkám. Nyní se zjistilo, že důvod migrace byl prostý – potřeba rozšířit a obsadit nová území.

Díky množství trávy a porostů byla v té době migrace výrazně jednodušší. Předpokládá se, že v té době se Homo Sapiens začínají odlišovat od svého primitivnějšího předka. Dříve však nebyly k dispozici přesvědčivé důkazy kvůli drsné a neúrodné půdě.

Odhalení ale pomáhají stará jezírka v severní Saudské Arábii. Díky jezírkům odborníci nalezli kamenné nástroje a stopy zbytků fosilních živočichů na místě zvaném Ti al Ghadah.

Ti al Ghadah

Spoluautor Matthew Stewart z univerzity v New South Walesu v Austrálii říká:

„Ti al Ghadah je jedním z nejdůležitějších paleontologických lokalit na Arabském poloostrově a v současné době představuje jedinou datovanou sbírku středních pleistocenních fosilních zvířat v této části světa.“

Zatím odborníci získali pod jezírkem kosti býložravce – nejspíše od starobylého přímorožce Oryx. Kosti se datují před 500 000 až 300 000 lety. Vedle kostí však vědci také získali kamenné nástroje, což naznačuje, že lidé obsadili tu část Arabského poloostrova dříve, než se dosud předpokládalo. Neví se však přesně, který druh člověka tyto nástroje vyrobil.

Dle datování nástrojů se ale předpokládá, že se jedná o druh, který existoval před Homo Sapiens.

Podobné články

Napsat komentář