Mise sondy New Horizons k Plutu

226069x 09. 07. 2015 1 čtenář

Také některé z vás štve, že planetu Pluto astronomové vyškrtli ze seznamu planet naší sluneční soustavy?

Víte, je to trochu postavené na hlavu, místo toho abychom objevené planety pěkně přijímali, tak se jich selektivně naopak zbavujeme. Ale tak už to s lidmi chodí, co říkáte? Myslím, že Plutu i mnoha dalším nezařazeným planetám to může být jedno. Do rodiny našeho slunečního systému patří, ať se to někomu líbí nebo ne.

Může se to zdát paradoxní, ale právě v roce 2006, kdy někteří astronomičtí akademici nepřáli Plutu, odstartovala sonda NASA New Horizons právě k této planetě. Sonda byla po dobu letu v plánované hibernaci a až v prosinci 2014 byla probuzena ze spánku.

Ačkoliv ještě před pár dny neměli pozemšťané žádné kvalitní obrázky této záhadné planety, tak právě díky sondě se situace mění každým dnem.

Poslední dny jsou napínavé a plné překvapení, protože začali chodit obrázky a světe div se – Pluto je zřejmě další rudá planeta. Není to žádná plynná planeta jako například Uran či Neptun, ale má zjevně pevný povrch.

pluto
Jak už u NASA bývá obvyklé, tak poslední dny nabízí i trochu spekulativního napětí…pozemní středisko ztratilo 4. července v 17:54 UT signál od sondy. Příjem signálu byl obnoven v 19:15 UT. Ať už byl důvod výpadku jakýkoliv, sonda přepnula na záložní počítač, přešla do nouzového režimu a začala znovu vysílat k Zemi. Řídící tým situaci vyhodnocuje. Signál putuje skoro 4,5 hodiny, potvrzení tedy trvá skoro 9 hodin, takže uvedení sondy zpět do vědeckého režimu může nějakou dobu trvat.

V neděli v 10 hodin našeho času je ustanovena komise pro vyšetření anomálie a přípravu pokynů, které bude třeba na sondu zaslat.

Z oficiální zprávy: Není důvod k panice. Jak píše šéf mise Alan Stern: „Jakékoli nepodložené zvěsti o závažných problémech jsou zcestné, ptáček komunikuje normálně.“

Tak uvidíme, co nám NASA s Plutem přichystá za překvapení…

Podobné články

22 komentářů k "Mise sondy New Horizons k Plutu"

 • Martin Horus Martin Horus napsal:

  15.7. dle fotek je Pluto je krásná a zajímavá Planeta se vším všudy co má taková Planeta v solárním systému mít.
  Vědci si sypou popel na hlavu, podle nového měření je Pluto v průměru o více než 80 kilometrů větší, než se doposud předpokládali….
  dále, že má Pluto i nižší hustotu, než mysleli…
  kdo ví co ještě vědci za ty platy vymyslí… :-)
  Pluto se ukázalo ve své plné kráse…kdyby akademici místo vycucávání informací z prstu, vymýšlení pitomostí a škrtání v trapných seznamech, postavili dětem hřiště s maketami Planet, bylo by to z jejich strany mnohem hodnotnější
  Viva Pluto

  • S S napsal:

   A které planety by tam podle Vás měly být? Například všech zhruba 120 000 dosud známých „minor planet“? Můžete zkusit začít stavět makety …

   Pro porovnání ještě dodávám srovnání velikosti Pluta se Zemí a Měsícem:

   https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d3/Pluto_Earth_Moon_Comparison.png

  • M napsal:

   Eh? Bylo přeci předem jasné, že po průletu sondy se lehce upřesní dosud známé údaje o Plutu. Proto tam letěla. Je malé a dosud jsme ho pozorovali z velké dálky, čili nikdo netvrdil, že například jeho průměr známe s přesností na deset kilometrů.

   Když jsou ty seznamy tak trapné, tak nevím, proč vás to tak rozčiluje. Doporučil bych vám konečně vzít na vědomí, že za drahou Neptunu jsou stejně jako mezi Marsem a Jupiterem spousty menších těles. A pokud nechceme mít desítky či stovky planet, ale chceme tento statut nechat skutečně jen těm nejdominantnějším tělesům, které lidstvo planetami odedávna nazývá, tak zkrátka bylo nutné v reakci na nové objevy do definice planety zahrnout bod, že planeta „vyčistila okolí své dráhy“. Pluto je jedno z mnoha těles Kuiperova pásu, jen o něco větší „kámen“ v moři dalších planetek, z nichž některé si svými rozměry ničím nezadají s Plutem, a zkrátka nesdílí ten jeden znak s planetami, který je činí tak specifickými.

   Modelů Sluneční soustavy najdete v republice hned několik, obstarávají to organizace popularizující vědu. Vědci primárně dělají výzkum.

 • OKO OKO napsal:

  Může mi někdo vysvětlit, proč je okolo vyřazení Pluta ze seznamu planet takový humbuk? Jde čistě o kategorizaci a jak už několikrát zaznělo, na existenci objektů v naší SS to žádný vliv nemá :-) Prostě jedna kategorie se zúžila a jiná rozšířila. Za nějaký čas klidně může dojít k dalším úpravám kategorizace, až budeme mít více informací a znalostí i o planetách mimo naší SS. To je přece naprosto přirozené a v pořádku…

 • S S napsal:

  Několik poznámek:
  – Pluto bylo sice vyškrtnuto ze seznamu PLANET bez přívlastku, ale stalo se součástí rodiny trpasličích PLANET jako nové skupiny. Takže planetou teď je i není.
  – Sonda byla v době uveřejnění tohoto článku už dávno zase v provozu.
  Počítač byl prý krátkodobě přetížen nějakou vedlejší činností.
  – Otázka co je to planeta a která tělesa Sluneční soustavy patří na jejich seznam, souvisí i tvrzení Martina Horuse o zlatém řezu v jejich poměru vzdáleností.

  Která tělesa by podle Vás měla patřit mezi planety? Jaká by podle vás měla být definice planety, pokud vás štve uplatnění té definice, na níž se astronomové shodli v Praze?

  • Sueneé napsal:

   Ahoj Stando, napsáno s nadsázkou: Vedlejší činnosti, o jejichž podstatě se toho moc neřekne/nenapíše, jsou ty nejvíce kontroverzní a tedy pro *nás* nejzajímavější… :D
   Pokud k tomu získáš nějaké bližší informace, určitě prosím sdílej ideálně jako ucelený text, který lze publikovat. ;)

   Můžeme se sázet, jak rychle bude trvat, než-li někdo přijde s tím, že na Plutu je pyramida a nebo přinejměnším trosky nějakých staveb.

   • S S napsal:

    Vedlejší činností měla být komprimace starších naměřených dat, aby bylo místo pro nová měření u Pluta. Komprimace se dostala do kolize s nahráváním nově přijatého programu měření a počítač ohlásil přetížení.
    Pro případ problému s počítačem mají tyhle sondy nastaven záložní postup: přepnout na zálohu, zastavit činnost, namířit radar na Zem, ohlásit závadu a čekat na příkazy. Tento postup se spustil.

    Trochu to připomíná situaci při přistání Apolla 11, kde se počítač přetížil zbytečnou obsluhou dvou radarů místo jednoho.

    K výpočetnímu výkonu připomínám, že sonda k Plutu má čtvrt století starý typ procesoru.

    Další věcí je to, že se nejedná o první poruchu té sondy : v roce 2007 se objevila závada paměti, na kterou sonda také reagovala přechodem do výše popsaného záložního bezpečného režimu.


    Se závěrem souhlasím. To, že se objeví objevitelé Kvejgarů, je prakticky jisté.

    • Martin Horus Martin Horus napsal:

     Pluto je Planeta, stejně tak jako mnoho dalších a mnohem větších než samotné Pluto.
     Vyřazení Pluta z ofic. seznamu Planet byla pěkná pitomost.
     Samoz. pokud se jedná o asteroid – šutr plující Vesmírem, tak tam je to jasné, ale u regulérních Planet je to směšné.
     Definice pro zařazení do skupin planet je hloupá a potřebovala by revizi.
     Plutu je to jedno, bylo tam a bude i po existenci lidí.

     • S S napsal:

      Pokud podle Vás ta definice potřebuje revizi, navrhněte svou definici.

      Zkusíme se pak podívat, jaký vliv bude mít Vaše definice na Vaše tvrzení o zlatém řezu v jiné diskusi.

      • Martin Horus Martin Horus napsal:

       Mě nejde o definici, ale o princip..buď nám jde o Planety nebo o trapné seznamy, v naší sluneční soustavě bude tolik Planet o kterých se zatím neví, nebo nemluví, že za pár let si budou naši potomci ťukat na hlavu, co to bylo před nimi za potrhlou civilizaci, když selektivně vyškrtnou Pluto ze seznamu planet…
       myslím, že zápis o konferenci v roce 2006 hovoří za vše a sranda může začít, parta kravaťáků rozhodla…

       Něco přes 400 astronomů přítomných v kongresovém sále (MAU má téměř 10 tisíc členů, do Prahy z nich přijela asi čtvrtina)
       Jen velmi těsnou většinou prošla další rezoluce,
       která praví, že Pluto je trpasličí planeta. Tím skončil, možná prozatím, spor o to, zda Pluto se má nebo nemá počítat mezi planety.
       Někteří novináři se astronomům pošklebovali, co
       jsou to za vědce, nejdřív planetu objeví, pak ji zase zruší ?

       Takhle se tvoří dějiny, historie pro naše následovníky…

       S, myslím, že “ moje “ definice o zlatém řezu ve sluneční soustavě je pro mne úplně v pořádku, a až lidé někdy / možná / dostanou rozum a spočítají “ všechny “ planety a jejich průměr střední vzdálenosti našeho systému od slunce, bude zlatý řez definován zcela přesně přesně. Ono totiž ve Vesmíru, není nic náhodné, to je jeho “ podstatou „

       • OKO OKO napsal:

        Není pochyb, že za několik desetiletí nebo staletí, se budou naši potomci smát našemu pojetí čehokoliv. Vždy to tak bylo a nevidím důvod, proč by tomu tak nemělo být i do budoucna. Je to dáno vývojem poznání.
        S tím zlatým řezem je to trochu jinak. Když máš teorii zlatého řezu planet v SS, tak bys měl být schopen definovat, jaké vlastnosti spojují tělesa, která jsou do výpočtu zahrnuta. Ta množina musí být nějak definována vůči ostatním tělesům v SS.

       • S S napsal:

        Pokud V8m jde o planety, měl byste asi nejprve zkusit sdělit, co je to podle Vás „planeta“, případně „Planeta“.

        To by měl asi být ten základní princip, pokud se o něčem takovém chcete bavit, pokud astronomickou definici zavrhujete.

        Takhle sice o čemsi hovoříte, ale není vůbec zřejmé, jaké konkrétní objekty máte na mysli.

        —-

        Vašemu poslednímu příspěvku moc nerozumím.

        O Zlatém řezu jste pronesl tvrzení či výrok, který popisuje nějaký vztah mezi předem definovanými objekty. Žádný pojem jste tam nedefinoval. Nebo jsem něco přehlédl?


        Co se týče objevu a poté vyřazování planet: opakuje se situace ze 2. poloviny 19. století, kdy byly tehdy známé „planety“ z pásu mezi Marsem a Jupiterem přejmenovány na „planetky“.

        Pokud Vám takové přeřazování vadí, proč jste asteroidy nezahrnul do svého výpočtu, jenž měl něco dokazovat o Zlatém řezu?

         • S S napsal:

          Pořád jste ale neuvedl, co je to podle Vás planeta a co planetou není. Jaké kritérium používáte?
          Líbí/nelíbí, nebo něco sofistikovanějšího?

          • Martin Horus Martin Horus napsal:

           Pro mne je Planeta Pluto Planetou stejně tak jako mnoho dalších nezařazených a nepotřebuji k tomu žádná kritéria. Přečti si co jsem psal výše a nebo už před léty co jsme tu o Plutu řešili.

          • S S napsal:

           Hmm. Takže je to líbí/nelíbí.
           Víceméně jen Váš estetický pohled.

          • Martin Horus Martin Horus napsal:

           Žádné “ Hmm „, zbytečně hádáš..líbí/nelíbí, hrají holky na základce..mě jde spíše o to, kdo zplodil holky..Stando, “ já se zabývám prvotní podstatou, to je úděl PoloBohů “ a estetiku i vše ostatní nech našim Bohům….

          • S S napsal:

           Vzhledem k tomu, že jste neuvedl žádný jiný způsob, podle kterého určujete, které těleso je planetou a které ne, je ten estetický asi dost pravděpodobný.

          • Martin Horus Martin Horus napsal:

           No vidíš, už jenom pravděpodobně.
           Zkus pořádně popřemýšlet a dojdeš ke slovu “ Pravdě-Podoba “ a pokud dostaneš někdy z Hůry dáno, můžeš mne později vyzvat k šachovému mezigalakticky-přátelskému klání “ Hmmm „

          • S S napsal:

           Samozřejmě že jen pravděpodobně. Možností je vždy mnohem víc. Například můžete označení „Planeta“ přidělovat objektům zcela náhodně. Nebo to můžete libovolně měnit ad hoc.
           Nebo cokoliv jiného.

Napsat komentář