Mumie v královské komoře Velké pyramidy?

117581x 03. 07. 2013 1 čtenář

Jednoduchá úvaha zejména pro biochemiky:

Pokud by Velká pyramida a v ní tzv. královská komora sloužila skutečně jako hrobka faraóna, proč by do ní zabudovali staří Egypťané tzv. ventilační šachty? Dnes víme, že narozdíl od šachet v tzv. královnině komoře, tyto skutečně vedou ven z pyramidy.

Položme si otázku, proč by to dělali, jestliže by tzv. královská komora měla sloužit jako pohřební komora, když víme,  že vzduch je katalyzátor a úhlavní nepřítel mumií v jejich posmrtném životě? Jinými slovy: cirkulace vzduchu a příznačná vlhkost typická pro místní podnebí by urychlila rozpad lidských tkání, nikoliv jejich konzervaci.

Možná by to chtělo se občas pozastavit nad těmito jednoduchými věcmi a vyjasnit si je.

Navíc Velká pyramida je skutečně zatím jedinou v Egyptě, která vůbec nějaké ventilační šachty má.

 

Zdroj: Facebook

 

Podobné články

11 komentářů k "Mumie v královské komoře Velké pyramidy?"

 • Martin Martin napsal:

  Myslím že tím kdo objevil tzv. šachty byl v 18. století Nathaniel Davison, ale mám už sklerózu, tak to neberte na 100% even. se podívám do knihy, v jedné co mám od Erdogana Ercivana je to doslova popsané. Dokonce komory vykuřovali, aby zjistili ve kterých místech půjde z pláště pyramidy kouř. Pak tam strkali kovové trubky, které se jim vzpříčili a v šachtě zůstali. Jsou tam dodnes a jsou i vidět na videu od Gantenbrinka.

 • Martin Martin napsal:

  Ani jeden z otvorů 20na20cm nebyl průchozí až ke komorám, končili několik cm. od komor, objevili ho myslím v 18. či 19. století nějací hledači pokladů a následně prorazili, asi logicky poklepávali po kamenech v komorách.

 • Martin Martin napsal:

  Tzv. šachty jsou záhada, stejně tak jako celá pyramida res. i ostatní pyramidy/ty původní/. Všechny čtyři šachty nebyly průchozí a končily několik cm od tzv.komnat. Tak jak je renomovaní Egyptologové mohou nazývat větracími šachtami?
  Stejně tak jako říkají tzv. Královská a Královnina komnata.
  Vše ve Velké Pyramidě je tzv.
  Rád říkám . . máme důkaz a stále ho nevidíme.

  • S napsal:

   Co se týče uzavření šachet několik cm od komnat: to slyším poprvé. Čím byly uzavřeny? A kdo a kdy je otevřel?

   Pokud vím, tak z té „královniny“ komory vedou šachty do vzdálenosti 6300 cm – to není jen „několik“. A z té „královské“ by měly šachty vést až na povrch pyramidy.

   Ale nebyl jsem tam, takže se ptám.

   • Sueneé napsal:

    Jestli byly uzavřeny i šachty z „královské komory“, nevím. Ale vím naprosto jistě, že v „královnině komoře“ byly nalezeny na základě úvahy: „když jsou nahoře v horní komoře, tak by mohly být i tady“. Nevzpomenu si na jméno „pachatele“ s geologickým kladívkem, který je objevil. Bylo to ale tak jak popisuje Martin. Poklepával tak dlouho na zeď až našel jednu a tu druhou uhádl, protože byla na protější stěne.
    Nicméně teď si vybavuji, že šachty z „královské komory“ byly zaslepeny u jejich výstupu – na povrchu pyramidy. Byly „otevřeny“ znovu až v době experimentů s robotem.
    Osobně mi sedí spíše tyto úvahy:
    1) Tandem Hancock a Bauval ověřili, že jsou šachty nasměrované k významným souhvězdím. Podrobnosti viz. net. Mimochodem podle jejich koncepce lze určit skutečné minimální stáří pyramid a Sfingy.
    2) šachty mají specifický průřez, který vlivem celé konstrukce pyramidy vytváří infrazvukovou rezonanci: http://www.suenee.cz/infrazvukove-vibrace-uvnitr-hlavni-komory-velke-pyramidy/
    3) Velká pyramida (její soudobé ségry) byla a částečně ještě je zdrojem formy energie, které současná fyzika nerozumí a nedokáže ji smyslupně měřit. Muselo jít o svého druhu víceúčelové zařízení. Viz. dokument PYRAMID CODE vysílaný na ČT2. V anglčtině na YT.

    • S. napsal:

     Díky za informace. Pokud byly šachty zaslepené, tak teorie o tom, že by sloužily k větrání, padá.

     1) ty šachty by asi neměly mířit ani tak na souhvězdí, ale na vrchol dráhy nějaké hvězdy. nenašel jsem ale konkrétní číselné hodnoty sklonu a azimutu těch šachet.

     2) rezonance takhle dlouhých vlnovodů nezáleží ani tak na jejich průřezu, ale na jejich délce. Průřez může maximálně tak ovlivnit, které harmonické frekvence (n*F, kde n je celé číslo) budou znít. Základem je frekvence F=L/C/4, kde L je délka rezonátoru, C je rychlost zvuku za daného tlaku a teploty.

     3) Energie je míra schopnosti konat práci. Tuto míru měřit lze – právě změřením vykonané práce. Je uplně jedno, jaká byla forma či měřitelnost té původní energie. Výsledek se udá v joule, kilowatthodinách nebo jiných vhodných jednotkách.

     Máte alespoň řádový odhad, jak velká by ta údajná energie měla být?

     • Sueneé napsal:

      3) Pojem „energie“ v mém komentáři nelze brát v intencích klasické fyziky. Je to asi stejný problém, jako kdybyste chtěl měřit geopatogení zóny. Není na to kalibrovaná metrika, takže vám to neumím dát v číslech. Je to prostě pocit, který mohu okomentovat, ale pokud si tam sám nestoupnete, nic vám to neřekne…

     • S. napsal:

      Pokud pojmem „energie“ nahrazujete pojem „pocit“, tak to skutečně nemusí mít žádný fyzikální význam.

      Pak mi ale nesedí srovnání s patogenními zónami, jejichž fyzikální, chemické a biologické charakteristiky měřit lze (napadá mně asi desítka údajů, které mohou mít vliv a nichž některé mají hodnotu přímo v jednotkách energie)

 • S. napsal:

  K ventilačním šachtám snad jen poznámku z Čech:

  V Klatovech jsou v kryptě volně uloženy mumie, které bez speciálních úprav (jedinou použitou technologií bylo chmelové lůžko) vydržely zatím asi tři staletí.

  Zajímavé je, že po porušení větracích šachet se mumie začaly rozpadat. Po obnovení šachet se rozpad zastavil.

  Navrhuji proto jako možné vysvětlení to, že Egypťané použili větrací šachty ze stejného důvodu, jako klatovští jezuité.

  • Sueneé napsal:

   Zajímavá úvaha. Přesto bych se držel při zemi.
   * Překládal jsem tu nedávno rozhovor s panem Gantenbrinkem. Ten zmínil, že do pyramidy museli instalovat zařízení, aby rozproudili vzduch v pyramidě, protože tam bylo nedýchatelno.
   * V tzv. královnině komoře byly šachty v prostoru komory zazděny a dodnes nevíme kam ústí. Viz. tzv. Gantenbrinkovy dveře.
   * V pyramidě jsem byl osobně v r. 2003, 2005 a naposledy 2011. Při poslední návštěvě jsem si všiml, že někdo rozflákal ústí východní šachty hlavní komory a nacpal tam ventilátor, který stejně ale nefungoval – což v mne v Egyptě nepřekvapuje…

   Podtrženo a sečteno, rozhodně nebylo primárním účelem nějaká ventilace. Konec konců stačí před ústí šachty dát ruku a nebo papír a prostě nic se neděje. Není cítit žádné významné proudění vzduchu.

   Jedinou cirkulaci vzduchu zajišťují upocené davy turistů chozením dolů a nahoru… ;)

   • S. napsal:

    K té cirkulaci vzduchu: napadlo Vás, že pro zachování suchého vzduchu je třeba poměrně speciální režim cirkulace? To jest takový, který během dne zajistí jeho nehybnost (aby se uvnitř nesrážela vlhkost) a teprve v noci přísun chladného (a tedy sice relativně vlhčího, ale absolutně stejně vlhkého nebo suššího) vzduchu?

    Podle mne je zajištění výše zmíněné cirkulace důvodem , proč větrací šachty směřují vzhůru.
    A také z toho vyplývá, proč při návštěvách ve dne se tam vzduch nepohne.

    Současná vstupní chodba navíc funguje spíše jako sifon, který ve dne nepustí vzduch ani do prostor, které jsou výše než vchod. Pokud ty původní větrací šachty fungují, bude stejně vánek neznatelný, když je průřez vstupní chodby řádově větší než průřez větracích šachet.

    Kapacita původních větracích šachet nejspíš také nebyla dimenzovaná na davy turistů, ale jen na udržení stavu mála mumií.

    Výše zmíněné úvahy berte prosím jako čistě technickou hypotézu, vycházející ze zkušeností z lezení do jeskyň, kde to takhle funguje. Nevím, jestli se stavitelé pyramid tímhle inspirovali, ale odpovídalo by to podle mne logice věci.

    ——
    Připomínka k češtině:
    „Gantenbrinkovi dveře“ je asi špatně. Dveře jsou rodu ženského (číslo pomnožné), měly by tedy mít u svých přídavných jmen tvrdé y.

Napsat komentář